A Nézz vissza Haraggal című online színházi élménysorozat keretében e hét végéig elérhető Molière Scapinje a Harag György Társulat Youtube-csatornáján
Fotó: Harag György Társulat
Költészet, zene, színház, táncművészet ötvözete lesz az a rendhagyó műsorfolyam, amely élőben követhető szombaton a szatmárnémeti Harag György Társulat Facebook-oldalán. A társulat közölte, a színészek annak ellenére részt vesznek az alkotásban, hogy többségük elveszítette havi bevételeinek közel felét a kényszerszabadság következtében.
2020. április 18., 07:532020. április 18., 07:53
A koronavírus-járvány és az ezzel kapcsolatos intézkedések idején sem szakad meg a szatmárnémeti Harag György Társulat immár hatéves hagyománya: a Költészetünk ünnepe elnevezésű programsorozatot idén online, a Facebook felületén követheti majd a közönség a korábbi évek szokásához igazodva a költészetnap utáni első hétvégén, április 18-án, szombaton 16 órai kezdettel.
Az esemény rendhagyó, online kiadása kapcsán Bessenyei Gedő István társulatigazgató elmondta, a rendezvény ötletét hat évvel ezelőtt találta ki a társulat két fiatal művésze, Kovács Nikolett és Frumen Gergő.
A „hagyományos” rendezvény a költők kedvenceire épülő ételkóstolókkal tarkított felolvasómaraton mellett az évek során kerekasztal-beszélgetésekkel, könyvbemutatókkal, író-olvasó találkozókkal, interneten keresztül megvalósult virtuális bejelentkezésekkel, megzenésített és énekelt versekkel, kvízjátékkal és koncertekkel is gazdagodott, de az idei kiadás minden szempontból rendhagyónak számít: bár a személyes találkozás örömét nem tudja visszaadni, de izgalmas műsorfolyamot kínál: az alkotók úgyszólván „házhoz hozzák” a rendezvényt.
Azt hiszem, sikerült sokat visszaadni az esemény élő hangulatából, amelyet így, a virtuális térben most már nemcsak a szatmáriakkal, hanem sokkal szélesebb közönséggel tudunk megosztani. „Sokat elárul művészeink elhivatottságáról az, hogy az eseményben való részvételüket azután sem mondták le, hogy hivatalosan kényszerszabadságon vannak, és többségük elveszítette havi bevételeinek közel felét ” – fogalmazott a társulat igazgatója. A műsor továbbra is a magyar líra ünnepléséről szól. A költészet jelenével és jövőjével kapcsolatban diákok, tanárok, irodalmárok és költők gondolatai hangzanak el.
„Élőben ugyan nem találkozhatunk, mégis kísérletet teszünk arra, hogy a költészettel való személyes találkozás varázsát megidézzük, egy különleges, erre az alkalomra készült műsor formájában” – mondja Frumen Gergő színész, a projekt egyik ötletgazdája és az adás szerkesztője.
Az Interjúk rovatban több költő is megszólal: Závada Péter, akit többen a 2019-ben feloszlott Akkezdet Phiai együttes tagjaként ismerhetnek, Horváth Benji és Fischer Botond, mindketten az E-MIL (Erdélyi Magyar Írók Ligája) tagjai, André Ferenc, Győrfi Kata, Sánta Miriam, Kali Ágnes és Bartha László Zsolt, a Marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat tagja – velük a Harag György Társulat színészei beszélgetnek majd a költészet kortárs műfajairól, a líra jelenéről és jövőjéről, illetve betekintést nyerhetünk a költők mindennapjaiba.
megszólal a műsorban Balázs Imre József erdélyi költő, irodalomtudós, Selyem Zsuzsa irodalomtörténész, Gábor Csilla irodalomtörténész, Karsay Magdolna irodalomtanár, valamint diákok: Balogh Ádám, Bessenyődi Judit és Báthori Boglárka.
Ez a produkció is a VerZe rovat része, melyben megzenésített verseket hallhatunk Bertóti Johanna, Koszorús Krisztina (Koszika), Kollár-Klemencz László, Pfeifer Melany, valamint a társulat színészei és önkéntesei előadásában.
A HangVERSeny rovatban zeneszerzők, zenészek egy-egy versre válaszként adott zenei impresszióit hallhatjuk. Közreműködnek: Cserey Csaba és Cserey Both Zsuzsa, Bocsárdi Magor, Rozs Tamás, Kónya Ütő Bence, Manfrédi Annamária, Takács Dániel, Bakk-Dávid László, Tempfli Erik és Vajas Gréta. Ahogy az elmúlt években, idén is jelen lesznek a képzőművészetek.
Szinesztézia című rovatunkban Pilinszky János Ne félj című költeménye inspirálta alkotásra Erdei Máté, Akerman Csaba, Tőkés Imola, Bába István és Szabó János Szilárd (a Harag György Társulat színésze) képzőművészeket. Az elkészült műveket a társulat jótékonysági céllal szeretné értékesíteni. A műsorból a táncművészet sem hiányzik: Szabó Franciska koreográfus és táncművész saját verse alapján készített táncetűdöt ad elő.
A Nézz vissza Haraggal című online színházi élménysorozat keretében e hét végéig elérhető egy igazi klasszikus a Harag György Társulat Youtube-csatornáján. A társulat 2019 májusában mutatta be Molière Scapinjét Bocsárdi László kétszeres UNITER- és Jászai-díjas alkotó rendezésében. Az előadás azóta számos színpadon volt látható, bérletcserében játszották Nagybányán, Nagykárolyban és Sepsiszentgyörgyön is. „Scapin. Scappino. Escaper. Egy szabadulóművész. Egy művész szabadulása. Van valaki, aki képes kiszabadulni a szorult helyzetekből, ergo minket is bármikor kihúzhat a csávából. Ki ő? Egy báb, egy donor, egy szolga, aki helyettünk ereszkedik le belső poklunkba, összekoszolja magát a mi mocskainkkal, és tisztára mos minket” – olvasható az előadás ajánlójában.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!