Visszahúzó erő a bizonytalanság – Nem volt túl jövedelmező a szilveszteri időszak a romániai idegenforgalom számára

Visszahúzó erő a bizonytalanság – Nem volt túl jövedelmező a szilveszteri időszak a romániai idegenforgalom számára

Nem volt csábító. Harmadával kevesebben köszöntötték az újévet vendéglőben, mint a járvány előtt

Fotó: Pixabay.com

Negyven százalékkal visszaestek a romániai szálláshelyek bevételei a szilveszteri időszakban a járvány begyűrűzése előtti szinthez viszonyítva. Olyan hotelek is akadtak, amelyek vendég és személyzet hiányában zárva tartottak az ünnepek alatt. Az utazási irodák mérlege szerint is csak a tavalyhoz képest vett lendületet az idegenforgalom, de a 2019-es szintet nem sikerült utolérni.

Bálint Eszter

2022. január 05., 08:132022. január 05., 08:13

Messze még a koronavírus-járvány előtti szint a romániai turizmusban, ezt mutatják a szilveszteri foglalások és az újév köszöntésére a vendéglátóhelyeken elköltött összegek is – derül ki a romániai idegenforgalmi munkáltatók szövetsége (FPTR) által közölt adatsorokból. A hivatalos adatok szerint 121 ezer személy búcsúztatta a 2021-es évet valamely romániai vendéglőben és/vagy szállodában, ami 32 százalékos visszaesést jelent a pandémia előtti utolsó, 2019–2020-as szilveszterhez viszonyítva.

Ha pedig az elköltött 25,6 millió euróra rúgó összeget nézzük, akkor még nagyobb, 40 százalékos a visszaesés.

A foglalási szokásokra is rányomta ugyanakkor bélyegét a pandémia, a nyárhoz hasonlóan ezúttal is a legtöbben az utolsó pillanatban foglaltak, kivárták, hogy a járvány terjedésének megfékezése érdekében bevezetett korlátozások milyen szilveszterezést tesznek lehetővé. A korábban jellemző öt napról háromra csökkent emellett a szálláshelyeken eltöltött napok száma is, miután idén a szilveszter hétvégére esett.

Az idegenforgalmi vállalkozók közleménye rámutat: a szálláshelyeken a korábban megszokottnál alacsonyabb volt a foglaltság, és olyan helyszínekről is tudnak, ahol senki nem szállt meg az ünnepi időszakban.

Sokan választották a faluturizmust

Ahogy az előzetes foglalások alapján is várható volt, a legvonzóbb célpontnak a faluturisztikai egységek számítottak, hasonló létesítményekben nagyjából 48 ezren köszöntötték az újévet. Ez a szám is mintegy 20 százalékkal elmarad a 2019-es szinttől.

A második helyen a hegyvidéki üdülőtelepeket találjuk 40 ezer szilveszterezővel, körükben a Prahova völgye, Brassópojána, Törcsvár bizonyult a legnépszerűbbnek, de sokan keresték fel a máramarosi üdülőtelepeket is.  Itt is átlagosan 18 százalékos visszaesésről beszélhetünk a járvány előtti időkhöz viszonyítva.

A gyógyüdülőket eközben valamivel több mint 16 ezren választották, ami azt jelenti, hogy

37 százalékkal kevesebben akarták gyógyvízbe csobbanva köszönteni az újévet, mint korábban.

A legvonzóbb turisztikai csomagok amúgy háromnaposak voltak, benne a szilveszteri élő zenés bulival, illetve a medencéhez, szaunához és sportolási lehetőségekhez való hozzáféréssel.

A legnagyobb visszaesésről a bukaresti és az ország más nagyobb városaiban található szállodák és vendéglők számoltak be, ahol 57 százalékkal visszaesett a vendégek száma, sok helyen vendégek és személyzet hiányában zárva is tartottak.

Galéria

A Prahova völgye továbbra is az egyik legnépszerűbb téli célpont Romániában

Fotó: Facebook/Valea Prahovei

Dragoş Răducan, a turisztikai munkáltatói szövetség első alelnöke szerint az üdülési csekkek hiánya is hozzájárult ahhoz, hogy sokan nem szállodákban szilvesztereztek, és nem hivatalos szálláshelyeket – villákat, apartmanokat – választottak. A szakember aláhúzta ugyanakkor, hogy a szálláshelyeken nem volt korlátozás, így telt házzal is üzemelhettek volna az ünnepek idején, megkötést jelentett viszont, hogy a vendéglőkben csak a kapacitás 50 százalékáig szervezhettek ünnepi vacsorát, bulit.

korábban írtuk

A járvány felerősítette a feketeturizmust – Fokozzák az ellenőrzéseket a hatóságok, de sokan még így is „ügyeskednek”
A járvány felerősítette a feketeturizmust – Fokozzák az ellenőrzéseket a hatóságok, de sokan még így is „ügyeskednek”

Gyorsan gazdára találtak a szilveszteri csomagok a háromszéki szálláshelyeken, főleg olyan körülmények között, hogy csak félgőzzel működhetnek. Daragus Attila vállalkozó szerint viszont sokan választják az illegálisan működő egységeket. 

Jóval kevesebben utaztak külföldre

Külföldre is kevesebben utaztak a szilveszteri időszakban, számuk 2019-hez viszonyítva 42 százalékos visszaesést mutat. Mint az FPTR közleménye is kiemeli,

a korlátozások miatti bizonytalanság az egész 2021-es év folyamán rányomta bélyegét a külföldi utazásokra, és ebben az esetben is a last minute foglalások vitték a prímet az év végén is.

A hivatalos statisztikákba ugyanakkor nem kerülnek bele azok, akik – kihasználva többek között az enyhe időjárást is – saját autójukkal keltek útra, hogy valamely európai nagyvárosban vagy üdülőtelepen köszöntsék a 2022-es esztendőt. Sokan a repülőterek zsúfoltsága és az állandóan változó járványügyi szabályok miatt az idén nem is terveztek repülős utazást.

Jellemző továbbá, hogy a legtöbben úgymond saját szakállra tervezték meg a szilveszteri kiruccanást, az utazási irodák felkeresése helyett szállásközvetítő online platformokon foglaltak.

Galéria

A tengerparti szilveszterezés is iránt is volt érdeklődés

Fotó: Pixabay

Csak a tavalyhoz képest volt jobb évük az utazási irodáknak is

Hasonló tapasztalatokról számolt be a romániai utazási irodák országos szövetsége (ANAT) is. Közleményük szerint a Prahova völgyében, Predeálon és Brassópojánán mintegy 20 000 turista, míg a többi hegyvidéki üdülőhelyen (Păltiniş, Rânca, Dornavátra, Borsa, Slănic Moldova, Semenic) 15 ezer turista szilveszterezett. A vidéki panziókban 70 000 személy foglalt szállást, a gyógyfürdőhelyeken pedig 25 000. Mintegy 7000-en a nagyvárosokba (Brassó, Nagyszeben, Kolozsvár, Temesvár, Jászvásár) látogattak el szilveszterezni.

Idézet
A romániai turisták belföldön körülbelül 30 millió eurót költöttek el, számottevően kevesebbet, mint 2019-ben, a pandémia előtt, de jóval többet, mint a 2020-as év végén.

A csökkenés annak is betudható, hogy a szilveszteri vakáció rövidebb volt, csupán 2–3 éjszakára foglaltak szállást a turisták, figyelembe véve, hogy szilveszter éjszakája hétvégére esett. Előző években az üdülés 4–5 naposra nyúlt” – idézte Traian Bădulescut, az ANAT szóvivőjét az Agerpres

korábban írtuk

Csillagászati árak a Prahova völgyében; Innsbruck is olcsóbb, mint Sinaia
Csillagászati árak a Prahova völgyében; Innsbruck is olcsóbb, mint Sinaia

Több ezer lejes turisztikai csomagokat is kínálnak a Parhova völgyében a szállásadók az ünnepi időszakban, ausztriai síparadicsomokban is találunk kedvezőbb árakat, mint a romániaiak körében nagy népszerűségnek örvendő hegyvidéki üdülőtelepeken.

A szakember azt is elmondta, hogy mihelyt a kormány december 7-én bejelentette a lazításokat, egyik napról a másikra 30 százalékkal ugrott meg a belföldi szilveszteri foglalások száma.

A legnépszerűbb külföldi úticélok az ANAT statisztikái szerint Egyiptom (5000 turista), Dubai (3000), illetve az olyan az egzotikus helyek, mint Zanzibár, a Dominikai Köztársaság, a Maldív-szigetek, Srí Lanka, Kenya, Mexikó, Peru, Costa Rica (5000 turista) voltak. Mintegy ezer személy hajóútra fizetett be, 10 000 romániai turista pedig az európai nagyvárosokat célozta meg. Törökországban mintegy 3000-en töltötték a szilvesztert, a bolgár hegyvidéki üdülőhelyeken pedig ötezren.

Külföldön körülbelül 45 millió eurót költöttek a romániai turisták, és Traian Bădulescu szerint

már személyenként 150 euróért lehetett a bolgár hegyvidéken szilveszterezni, míg az egzotikus utazásokért 2000–4000 eurót is le kellett pengetni személyenként.

A szóvivő rámutatott, a romániaiak olyan úticélokat igyekeztek választani, ahol nem voltak szigorú járványügyi korlátozások. „Sajnos a korlátozások és az omikron-hullám miatt a nyugat-európai úti célok kevésbé voltak keresettek, mint a korábbi években; sok karácsonyi vásár meg sem nyitott” – magyarázta.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 05., péntek

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban

Az Európai Unió országaiban átlagban 3,3 százalékkal került többe a hús idén februárban, mint egy évvel ezelőtt; a legnagyobb arányú árnövekedést Bulgáriában (8,2 százalék) és Romániában (7,7 százalék) jegyezték – közölte pénteken az Eurostat.

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban
2024. április 05., péntek

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét

Péntek óta megrendelhető a romániai márkakereskedéseknél az új Dacia Spring, miután közölték az arculatfrissítésen átesett népszerű elektromos autó árlistáját.

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét
2024. április 05., péntek

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány

A paradicsom- és fokhagymatermesztési program támogatásaira pályázó gazdák május 16-ig nyújthatják be kérelmeiket. A bukaresti mezőgazdasági szaktárca a hagymatermesztők támogatását is tervezi, erről a következő hetekben dönthet a kormány.

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány
2024. április 05., péntek

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben

Nőttek a globális élelmiszerárak márciusban havi összevetésben elsősorban a növényi olajárak emelkedése miatt az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapjára pénteken felkerült adatok szerint.

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben
2024. április 05., péntek

Konkurencia a Revolutnak: új online bank nyílt Romániában

Salt Bank néven online bank nyílt Romániában – jelentette be csütörtökön a pénzintézet.

Konkurencia a Revolutnak: új online bank nyílt Romániában
2024. április 04., csütörtök

Románia európai éllovas és a világon az elsők között az IT-szakemberek terén

Románia az Amerikai Egyesült Államokat és Oroszországot is megelőzi az 1000 főre eső információtechnológiai (IT) szakemberek száma tekintetében: európai éllovas és globálisan a 6. helyen áll.

Románia európai éllovas és a világon az elsők között az IT-szakemberek terén
2024. április 04., csütörtök

Ciolacu szerint 2024-ben nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány

Marcel Ciolacu kormányfő csütörtökön kijelentette, hogy szerinte az év végére 5 százalék alá csökken az infláció és nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány.

Ciolacu szerint 2024-ben nem lesz a tervezettnél nagyobb a költségvetési hiány
2024. április 04., csütörtök

Újra drágul a cigaretta, idén ez már a második áremelés

Április 8-tól, hétfőtől idén immár másodszor drágul a cigaretta Romániában. 2023 első napja óta ez már az ötödik cigarettaáremelés.

Újra drágul a cigaretta, idén ez már a második áremelés
2024. április 04., csütörtök

Tündöklése után hanyatlásnak indult az Új otthonra váltott Első otthon program

Miközben pár évvel ezelőtt még pillanatok alatt kimerült az Első otthon, majd Új otthon programra szánt keret, mára már alig mutatkozik érdeklődés az állami garanciával zajló lakásvásárlási program iránt.

Tündöklése után hanyatlásnak indult az Új otthonra váltott Első otthon program
2024. április 03., szerda

Az európai minimálbér romániai bevezetésével dicsekszik a PSD

A kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) megerősítette: július elsejétől 3700 lejre nő a bruttó minimálbér Romániában, összhangban az európai minimálbér idei bevezetésével.

Az európai minimálbér romániai bevezetésével dicsekszik a PSD