Nem volt csábító. Harmadával kevesebben köszöntötték az újévet vendéglőben, mint a járvány előtt
Fotó: Pixabay.com
Negyven százalékkal visszaestek a romániai szálláshelyek bevételei a szilveszteri időszakban a járvány begyűrűzése előtti szinthez viszonyítva. Olyan hotelek is akadtak, amelyek vendég és személyzet hiányában zárva tartottak az ünnepek alatt. Az utazási irodák mérlege szerint is csak a tavalyhoz képest vett lendületet az idegenforgalom, de a 2019-es szintet nem sikerült utolérni.
2022. január 05., 08:132022. január 05., 08:13
Messze még a koronavírus-járvány előtti szint a romániai turizmusban, ezt mutatják a szilveszteri foglalások és az újév köszöntésére a vendéglátóhelyeken elköltött összegek is – derül ki a romániai idegenforgalmi munkáltatók szövetsége (FPTR) által közölt adatsorokból. A hivatalos adatok szerint 121 ezer személy búcsúztatta a 2021-es évet valamely romániai vendéglőben és/vagy szállodában, ami 32 százalékos visszaesést jelent a pandémia előtti utolsó, 2019–2020-as szilveszterhez viszonyítva.
A foglalási szokásokra is rányomta ugyanakkor bélyegét a pandémia, a nyárhoz hasonlóan ezúttal is a legtöbben az utolsó pillanatban foglaltak, kivárták, hogy a járvány terjedésének megfékezése érdekében bevezetett korlátozások milyen szilveszterezést tesznek lehetővé. A korábban jellemző öt napról háromra csökkent emellett a szálláshelyeken eltöltött napok száma is, miután idén a szilveszter hétvégére esett.
Az idegenforgalmi vállalkozók közleménye rámutat: a szálláshelyeken a korábban megszokottnál alacsonyabb volt a foglaltság, és olyan helyszínekről is tudnak, ahol senki nem szállt meg az ünnepi időszakban.
Ahogy az előzetes foglalások alapján is várható volt, a legvonzóbb célpontnak a faluturisztikai egységek számítottak, hasonló létesítményekben nagyjából 48 ezren köszöntötték az újévet. Ez a szám is mintegy 20 százalékkal elmarad a 2019-es szinttől.
A második helyen a hegyvidéki üdülőtelepeket találjuk 40 ezer szilveszterezővel, körükben a Prahova völgye, Brassópojána, Törcsvár bizonyult a legnépszerűbbnek, de sokan keresték fel a máramarosi üdülőtelepeket is. Itt is átlagosan 18 százalékos visszaesésről beszélhetünk a járvány előtti időkhöz viszonyítva.
A gyógyüdülőket eközben valamivel több mint 16 ezren választották, ami azt jelenti, hogy
A legvonzóbb turisztikai csomagok amúgy háromnaposak voltak, benne a szilveszteri élő zenés bulival, illetve a medencéhez, szaunához és sportolási lehetőségekhez való hozzáféréssel.
A Prahova völgye továbbra is az egyik legnépszerűbb téli célpont Romániában
Fotó: Facebook/Valea Prahovei
Dragoş Răducan, a turisztikai munkáltatói szövetség első alelnöke szerint az üdülési csekkek hiánya is hozzájárult ahhoz, hogy sokan nem szállodákban szilvesztereztek, és nem hivatalos szálláshelyeket – villákat, apartmanokat – választottak. A szakember aláhúzta ugyanakkor, hogy a szálláshelyeken nem volt korlátozás, így telt házzal is üzemelhettek volna az ünnepek idején, megkötést jelentett viszont, hogy a vendéglőkben csak a kapacitás 50 százalékáig szervezhettek ünnepi vacsorát, bulit.
Gyorsan gazdára találtak a szilveszteri csomagok a háromszéki szálláshelyeken, főleg olyan körülmények között, hogy csak félgőzzel működhetnek. Daragus Attila vállalkozó szerint viszont sokan választják az illegálisan működő egységeket.
Külföldre is kevesebben utaztak a szilveszteri időszakban, számuk 2019-hez viszonyítva 42 százalékos visszaesést mutat. Mint az FPTR közleménye is kiemeli,
A hivatalos statisztikákba ugyanakkor nem kerülnek bele azok, akik – kihasználva többek között az enyhe időjárást is – saját autójukkal keltek útra, hogy valamely európai nagyvárosban vagy üdülőtelepen köszöntsék a 2022-es esztendőt. Sokan a repülőterek zsúfoltsága és az állandóan változó járványügyi szabályok miatt az idén nem is terveztek repülős utazást.
Jellemző továbbá, hogy a legtöbben úgymond saját szakállra tervezték meg a szilveszteri kiruccanást, az utazási irodák felkeresése helyett szállásközvetítő online platformokon foglaltak.
A tengerparti szilveszterezés is iránt is volt érdeklődés
Fotó: Pixabay
Hasonló tapasztalatokról számolt be a romániai utazási irodák országos szövetsége (ANAT) is. Közleményük szerint a Prahova völgyében, Predeálon és Brassópojánán mintegy 20 000 turista, míg a többi hegyvidéki üdülőhelyen (Păltiniş, Rânca, Dornavátra, Borsa, Slănic Moldova, Semenic) 15 ezer turista szilveszterezett. A vidéki panziókban 70 000 személy foglalt szállást, a gyógyfürdőhelyeken pedig 25 000. Mintegy 7000-en a nagyvárosokba (Brassó, Nagyszeben, Kolozsvár, Temesvár, Jászvásár) látogattak el szilveszterezni.
A csökkenés annak is betudható, hogy a szilveszteri vakáció rövidebb volt, csupán 2–3 éjszakára foglaltak szállást a turisták, figyelembe véve, hogy szilveszter éjszakája hétvégére esett. Előző években az üdülés 4–5 naposra nyúlt” – idézte Traian Bădulescut, az ANAT szóvivőjét az Agerpres.
Több ezer lejes turisztikai csomagokat is kínálnak a Parhova völgyében a szállásadók az ünnepi időszakban, ausztriai síparadicsomokban is találunk kedvezőbb árakat, mint a romániaiak körében nagy népszerűségnek örvendő hegyvidéki üdülőtelepeken.
A legnépszerűbb külföldi úticélok az ANAT statisztikái szerint Egyiptom (5000 turista), Dubai (3000), illetve az olyan az egzotikus helyek, mint Zanzibár, a Dominikai Köztársaság, a Maldív-szigetek, Srí Lanka, Kenya, Mexikó, Peru, Costa Rica (5000 turista) voltak. Mintegy ezer személy hajóútra fizetett be, 10 000 romániai turista pedig az európai nagyvárosokat célozta meg. Törökországban mintegy 3000-en töltötték a szilvesztert, a bolgár hegyvidéki üdülőhelyeken pedig ötezren.
Külföldön körülbelül 45 millió eurót költöttek a romániai turisták, és Traian Bădulescu szerint
A szóvivő rámutatott, a romániaiak olyan úticélokat igyekeztek választani, ahol nem voltak szigorú járványügyi korlátozások. „Sajnos a korlátozások és az omikron-hullám miatt a nyugat-európai úti célok kevésbé voltak keresettek, mint a korábbi években; sok karácsonyi vásár meg sem nyitott” – magyarázta.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!