Fogadkozik. Izrael számára meglepetés volt, hogy Trump megegyezett a húszikkal, de Netanjahu szerint az ország egyedül is képes megvédeni magát
Fotó: Facebook/Benjamin Netanjahu
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök fogadkozott, hogy Izrael egyedül is megvédi magát a jemeni húszi lázadók ellen, miután Donald Trump amerikai elnök megállapodást kötött az Irán által támogatott csoporttal.
2025. május 09., 10:592025. május 09., 10:59
Az amerikai megállapodás, amelyet alig néhány órával azután jelentettek be, hogy az izraeli hadsereg jelentős csapásokat mért a jemeni nemzetközi repülőtér és más létesítmények ellen, válaszul a húszik Izrael fő repülőtere elleni támadására,
– mondta egy izraeli tisztségviselő a Netanjahu által tett kijelentést megelőzően a CNN-nek.
Trump szerint az Egyesült Államok leállítaná a húszik ellen folyó katonai hadjáratot, cserébe azért, hogy a csoport leállítja a térségben lévő amerikai érdekeltségek elleni támadásait.
A húszik tudomásul vették a megállapodást, de egyértelművé tették, hogy Izrael elleni támadásaik folytatódnak.
A húszik vezetője, Mohammed Ali al-Húszi a bejelentés után azt mondta, hogy
Donald Trump szerint a jemeni húszik megadták magukat, elállnak a harctól, amit az Egyesült Államok a légicsapások leállításával viszonoz.
Szerdán Netanjahu azt mondta: „Izrael saját maga fogja megvédeni magát”.
Korábban Izrael az Egyesült Államokkal közösen hajtott végre csapásokat a húszik ellen, de a hét elején két egymást követő napon Izrael egyedül hajtott végre támadásokat Jemenben.
„Ha mások is csatlakoznak hozzánk – amerikai barátaink –, annál jobb. Ha ők nem, akkor egyedül fogunk védekezni” – mondta a közösségi médiában közzétett videóban.
„Mondhatni, hogy nagy bátorságról tettek tanúbizonyságot” – mondta Trump kínai nagykövetének eskütételén a Fehér Házban. „Elképesztő volt, amit elviseltek” – tette hozzá.
Hozzátette, hogy az Egyesült Államok „értékeli (a húszik) kötelezettségvállalását”, hogy nem támadnak amerikai hadihajókat vagy kereskedelmi hajókat a térségben.
Dennis Ross volt amerikai közel-keleti megbízott szerint
A CNN szerint megjegyezte, hogy Netanjahut kihagyták, amikor az Egyesült Államok márciusban tárgyalásokat kezdett a Hamásszal, és csak akkor értesült az Iránnal folytatott amerikai nukleáris tárgyalásokról, amikor Trump a múlt hónapban az Ovális Irodában a miniszterelnök mellett ülve tette meg a bejelentést.
Az amerikai–húszi tűzszünet egy újabb példa arra, hogy Izrael aggodalmai harmadlagos szempontok voltak a Fehér Ház számára, ha fontosak voltak egyáltalán – mondta.
Hogy a húszik ballisztikus rakétákkal folytatott támadásai Izrael ellen folytatódnak-e, még nem tudni, de Ross a CNN-nek elmondta, hogy úgy tűnik, Izrael nem volt fontos tényező a Fehér Ház gondolatmenetében.
„A Trump-kormányzat Amerika érdekeire gondol” – mondta Ross.
Netanjahu, aki egykor nyíltan bírálta a Biden-kormányzat kéréseit és politikáját, Trump egyik leghangosabb nemzetközi támogatója. A kormány más tagjai is visszafogták magukat, ehelyett Izraelnek a húszik elleni elszántságára összpontosítottak.
Jiszráel Kac védelmi miniszter csütörtökön egy nyilatkozatában azt közölte, hogy „Izraelnek képesnek kell lennie arra, hogy saját maga védje meg önmagát bármilyen fenyegetéssel és bármilyen ellenséggel szemben. Ez igaz volt számos múltbeli kihívással szemben, és igaz lesz a jövőben is”.
Trump első elnöki megbízatásának utolsó napjaibakülföldi terrorszervezetté minősítette a húszikat. Joe Biden elnök 2021-es elnöksége elején visszavonta ezt a minősítést, Trump pedig januárban ismét megerősítette.
Az indiai hadsereg azt állítja, hogy az éjszaka folyamán több pakisztáni dróntámadást és egyéb lövedékekkel végrehajtott támadást is visszavertek a közös határ mentén.
Ukrajna külügyminisztere csütörtökön azt mondta, hogy Oroszország többször is megsértette saját háromnapos tűzszünetét órákkal annak kezdete után, és „bohózatnak” nevezte a kezdeményezést, míg Moszkva szerint Kijev folytatta a harcokat.
Felszállt a fehér füst a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön este, ami azt jelenti, hogy sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
Az Orbán-kormány „őszödi beszédeként” harangozott be a napokban Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke egy hangfelvételt, amelyet csütörtökön hozott nyilvánosságra a Facebook-oldalán.
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén tartott szavazásán támogatta az élőhelyvédelmi irányelv módosítását célzó európai bizottsági javaslatot annak érdekében, hogy az uniós farkasvédelmi státuszt összhangba hozza a vonatkozó Berni Egyezménnyel.
Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, frakcióvezetője lemond a DK elnöki tisztségéről, lemond frakcióvezetői posztjáról, országgyűlési képviselői mandátumáról, visszavonul a közélettől, a választásokon nem indul – jelentette be csütörtökön Dobrev Klára.
Az Egyesült Államok és Európa ugyanazon „civilizációs csapat” tagja, kultúrájuk szorosan összefonódik, de ez nem jelenti azt, hogy nem bírálhatják egymást – jelentette ki J. D. Vance amerikai alelnök szerdán Washingtonban.
A csütörtöki első két szavazáson sem sikerült pápát választaniuk a konklávéra összegyűlt bíborosoknak: a pápaválasztó gyűlésnek otthont adó vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből fekete füst szállt fel kelet-európai idő szerint nem sokkal egy óra előtt.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje megválasztása esetén népszavazást írna ki arról, hogy megtartsák-e a tavalyi elnökválasztás alkotmánybíróság által eltörölt második fordulóját.
Európának közösen kell megoldania a migráció ügyét, és jobb európai szabályozásra kell törekedni – jelentette ki Friedrich Merz új német kancellár szerdán Varsóban a Donald Tusk lengyel kormányfővel tartott közös sajtókonferencián.
szóljon hozzá!