Fotó: Barabás Ákos
Gyorsan gazdára találtak a szilveszteri csomagok a háromszéki szálláshelyeken, főleg olyan körülmények között, hogy csak félgőzzel működhetnek. Daragus Attila vállalkozó szerint viszont sokan választják az illegálisan működő egységeket. A rendőrség azt ígéri, fokozzák a hatósági ellenőrzéseket.
2021. december 29., 19:312021. december 29., 19:31
2021. december 29., 19:362021. december 29., 19:36
Minden eladható helyet értékesíteni tudtak szilveszterre a hivatalosan működő panziók – vont mérleget a Krónika megkeresésére Daragus Attila, az ANTREC faluturisztikai egyesület Kovászna megyei elnöke. Mint ismeretes, a szállásadók a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása érdekében bevezetett korlátozások értelmében a kapacitás 50 százalékát használhatják ki, és kérniük kell a zöldigazolványt is. A Bálványoson panziót és éttermet működtető vállalkozó rámutatott, idén sokkal jobb helyzetben vannak, mint tavaly, amikor az éttermeket kénytelenek voltak 21 órakor bezárni.
– részletezte Daragus Attila. Mint mondta, az év utolsó napjára a helyeket december elején hirdették meg, amikor kiderült, hogy milyen szabályok mentén lehet óévbúcsúztatót szervezni, és tíz nap alatt mindent sikerült értékesíteni, sőt, sokkal nagyobb volt a kereslet, mint a kínálat.
A bálványosi szálláshelyekre a román turisták csaptak le, a déli megyékből sokan érkeznek szilveszterre, külföldről nem várnak vendégeket. Idén a wellness-szolgáltatást is kínáló szálláshelyek voltak a legnépszerűbbek, de a teljes ellátást, élő zenét, programokat kínáló panziók iránt is nagy volt a kereslet.
egy főre, egy éjszakára 150 lejnél kezdődnek, de három éjszakára a 2000 lejt is elkérik egy személyre.
Daragus Attila hangsúlyozta, az áremelkedés hátterében az általános drágulás mellett az áll, hogy csak a kapacitás felével működhetnek, de ugyanannyi áramot használnak, és a személyzetet sem csökkenthetik a felére.
„A vendégeink megértették, hogy a hivatalosan működő szálláshelyek kérik a zöldigazolványt, vagy arra is biztosítanak lehetőséget, hogy a helyszínen végezzenek tesztet. Cserébe szavatoljuk a szállás és az ellátás minőségét” – részletezte az idegenforgalmi vállalkozó. Arra a negatív tapasztalatra is kitért ugyanakkor, hogy
Daragus Attila elmondta, az üdülési csekkek kifehérítették az ágazatot, hiszen csak azok a szálláshelyek fogadhattak utalvánnyal fizető vendégeket, melyek hivatalosan működtek. Idén már nem voltak üdülési csekkek, csak a tavalyról megmaradtakat használták fel, másrészt a járványügyi korlátozások miatt többen választották, hogy feketén működtetik a panziót: nem kérnek oltási igazolványt, nem tartanak be semmilyen korlátozást. Ezzel viszont a hivatalosan működő vállalkozásoknak jelentenek tisztességtelen versenyt – szögezte le Daragus Attila, aki szerint a bejelentetlen egységeket a hatóságok sem ellenőrzik.
A szakember egyúttal rámutatott, az idei év nem alakult rosszul a vendéglátás szempontjából, jövőre azonban egyelőre nem mernek nagyobb rendezvényeket – például disznótoros fesztivált – meghirdetni, kivárnak, hogy milyen döntéseket hoz a kormány az ünnepek után, illetve hogyan alakul a járványhelyzet az omikron-variáns terjedésével. Abban reménykednek, hogy lesz forgalom, annál is inkább, hogy a közalkalmazottak 2022-ben újra kapnak üdülési csekkeket.
Fotó: Pixabay.com
Országos szinten folyamatosan zajlanak a járványügyi ellenőrzések, és ezt az ünnepek alatt fokozzák – válaszolta a szállásadók és más vendéglátóhelyek ellenőrzését firtató kérdésünkre Radu Stroe, a Kovászna megyei rendőrség szóvivője. Mint részletezte,
Igazoltatják az intézményes karanténban vagy otthoni elszigetelésben levőket, a forgalmas helyeken, a kereskedelmi egységeknél is vizsgálják, hogy betartják-e a szabályokat, például kérik-e a zöldigazolványt. Emellett az államosokon, a vonatokon is igazoltatnak a vasúti rendőrség bevonásával. Az ünnepek alatt mindezt fokozzák, a karácsonyi hétvégén például csak Kovászna megyében 4500 karanténban levő személyt és 110 zöldigazolványt ellenőriztek le. Huszonkét szabálysértésért összesen 24 ezer lej értékben róttak ki bírságot.
A központi közigazgatásban a nettó átlagfizetés 7000 lej, ami csaknem 2000 lejjel több, mint az országos nettó átlagfizetés – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból. Marcel Boloș pénzügyminiszter nyugtatja a kedélyeket.
Kolozsváron nyit európai kirendeltséget a Copeland globális fűtés- és hűtéstechnikai vállalat – jelentette az Economedia.ro gazdasági hírportál a vállalat közleménye alapján.
Negatív kampány zajlik a nyugdíjtörvény kapcsán, figyelmen kívül hagyva annak pozitív elemeit – jelentette ki Daniel Baciu, az Országos Nyugdíjpénztár elnöke hétfőn.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) felügyelői úgy döntöttek, hogy több mint 1,8 millió palack Ciuc márkájú sört vonnak ki a forgalomból amiatt, hogy a kupakjukon vagy az üveg nyakán rozsda található.
A Tarom október 27-től nem indít több járatot a londoni Heathrow repülőtérre, mivel a résidőket a Qatar Airwaysnek adták el.
A CFA Románia szerint júliusban az előző hónaphoz képest 0,2 ponttal csökkent és jelenleg 52 ponton áll a 0-tól 100-ig terjedő skálán a román gazdasággal szembeni bizalom indexe.
Megnyitják hétfőn a környezetkímélő járművek vásárlását támogató Roncsautó Plusz program újabb szakaszát.
A koronavírus-világjárvány óta először tavaly csökkent a romániai éttermek nyeresége, történt mindez az aktív vendéglők számának éves szinten a legkisebb növekedése mellett, és miközben az éttermekben dolgozók száma rekordot döntött.
2024 első négy hónapjában Románia 195,8 millió euró értékben exportált élő állatokat és 205,3 millió euró értékben húst és húskészítményeket, ugyanakkor 83,1 millió euró értékben importált élő állatokat és 599 millió euró értékben húst és húské
Több mint félmillió nyugdíj-újraszámítási végzést kézbesített ki a Román Posta pénteken, a szétosztás első napján – közölte az állami vállalat.
szóljon hozzá!