Fotó: Barabás Ákos
Gyorsan gazdára találtak a szilveszteri csomagok a háromszéki szálláshelyeken, főleg olyan körülmények között, hogy csak félgőzzel működhetnek. Daragus Attila vállalkozó szerint viszont sokan választják az illegálisan működő egységeket. A rendőrség azt ígéri, fokozzák a hatósági ellenőrzéseket.
2021. december 29., 19:312021. december 29., 19:31
2021. december 29., 19:362021. december 29., 19:36
Minden eladható helyet értékesíteni tudtak szilveszterre a hivatalosan működő panziók – vont mérleget a Krónika megkeresésére Daragus Attila, az ANTREC faluturisztikai egyesület Kovászna megyei elnöke. Mint ismeretes, a szállásadók a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozása érdekében bevezetett korlátozások értelmében a kapacitás 50 százalékát használhatják ki, és kérniük kell a zöldigazolványt is. A Bálványoson panziót és éttermet működtető vállalkozó rámutatott, idén sokkal jobb helyzetben vannak, mint tavaly, amikor az éttermeket kénytelenek voltak 21 órakor bezárni.
– részletezte Daragus Attila. Mint mondta, az év utolsó napjára a helyeket december elején hirdették meg, amikor kiderült, hogy milyen szabályok mentén lehet óévbúcsúztatót szervezni, és tíz nap alatt mindent sikerült értékesíteni, sőt, sokkal nagyobb volt a kereslet, mint a kínálat.
A bálványosi szálláshelyekre a román turisták csaptak le, a déli megyékből sokan érkeznek szilveszterre, külföldről nem várnak vendégeket. Idén a wellness-szolgáltatást is kínáló szálláshelyek voltak a legnépszerűbbek, de a teljes ellátást, élő zenét, programokat kínáló panziók iránt is nagy volt a kereslet.
egy főre, egy éjszakára 150 lejnél kezdődnek, de három éjszakára a 2000 lejt is elkérik egy személyre.
Daragus Attila hangsúlyozta, az áremelkedés hátterében az általános drágulás mellett az áll, hogy csak a kapacitás felével működhetnek, de ugyanannyi áramot használnak, és a személyzetet sem csökkenthetik a felére.
„A vendégeink megértették, hogy a hivatalosan működő szálláshelyek kérik a zöldigazolványt, vagy arra is biztosítanak lehetőséget, hogy a helyszínen végezzenek tesztet. Cserébe szavatoljuk a szállás és az ellátás minőségét” – részletezte az idegenforgalmi vállalkozó. Arra a negatív tapasztalatra is kitért ugyanakkor, hogy
Daragus Attila elmondta, az üdülési csekkek kifehérítették az ágazatot, hiszen csak azok a szálláshelyek fogadhattak utalvánnyal fizető vendégeket, melyek hivatalosan működtek. Idén már nem voltak üdülési csekkek, csak a tavalyról megmaradtakat használták fel, másrészt a járványügyi korlátozások miatt többen választották, hogy feketén működtetik a panziót: nem kérnek oltási igazolványt, nem tartanak be semmilyen korlátozást. Ezzel viszont a hivatalosan működő vállalkozásoknak jelentenek tisztességtelen versenyt – szögezte le Daragus Attila, aki szerint a bejelentetlen egységeket a hatóságok sem ellenőrzik.
A szakember egyúttal rámutatott, az idei év nem alakult rosszul a vendéglátás szempontjából, jövőre azonban egyelőre nem mernek nagyobb rendezvényeket – például disznótoros fesztivált – meghirdetni, kivárnak, hogy milyen döntéseket hoz a kormány az ünnepek után, illetve hogyan alakul a járványhelyzet az omikron-variáns terjedésével. Abban reménykednek, hogy lesz forgalom, annál is inkább, hogy a közalkalmazottak 2022-ben újra kapnak üdülési csekkeket.
Fotó: Pixabay.com
Országos szinten folyamatosan zajlanak a járványügyi ellenőrzések, és ezt az ünnepek alatt fokozzák – válaszolta a szállásadók és más vendéglátóhelyek ellenőrzését firtató kérdésünkre Radu Stroe, a Kovászna megyei rendőrség szóvivője. Mint részletezte,
Igazoltatják az intézményes karanténban vagy otthoni elszigetelésben levőket, a forgalmas helyeken, a kereskedelmi egységeknél is vizsgálják, hogy betartják-e a szabályokat, például kérik-e a zöldigazolványt. Emellett az államosokon, a vonatokon is igazoltatnak a vasúti rendőrség bevonásával. Az ünnepek alatt mindezt fokozzák, a karácsonyi hétvégén például csak Kovászna megyében 4500 karanténban levő személyt és 110 zöldigazolványt ellenőriztek le. Huszonkét szabálysértésért összesen 24 ezer lej értékben róttak ki bírságot.
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
szóljon hozzá!