Fotó: Agerpres
2010. március 04., 10:372010. március 04., 10:37
Egyelőre köd és titkolózás övezi Európa legnagyobb fapados légitársasága, a Ryanair marosvásárhelyi megtelepedését. A Krónika információi szerint a hírzárlatot az ír cég vezetői rendelték el. A fapados járatokat működtető légitársaság már 2008-ban érdeklődött a Transilvania Nemzetközi Repülőtér ajánlatai és feltételei iránt, azonban a tárgyalások akadozva folytak. Most viszont úgy tűnik, a feleknek sikerül megállapodásra jutnia: a repteret fenntartó megyei önkormányzat Maros, Hargita és Beszterce-Naszód megyei vállalkozók segítségével kész előteremteni az ír fél által igényelt reklám-hozzájárulási összeget. A Ryanair évi 150 ezer euróra tartott igényt, de amint a repülőtér igazgatótanácsi tagja, Kolozsváry Zoltán lapunknak elmondta, végül 87 ezerben egyeztek meg. „Valóban létezik egy légitársaság, amelynek kérésére én nem említhetem a nevét, de amellyel nemsokára aláírjuk az együttműködési szerződést. Remélhetőleg az eseményre még a héten sor kerül, hiszen mindössze néhány apró jogi akadály elhárítása maradt hátra” – nyilatkozta Kolozsváry. Arra a kérdésre, hogy melyek ezek a jogi akadályok sem ő, sem a megyei önkormányzat alelnöke, Szabó Árpád nem tudott válaszolni.
A szerződés feltételeit és a Ryanair megtelepedését illetően ªtefan Runcan, a légikikötő igazgatója sem tudott biztosat mondani. „Több céggel tárgyaltunk és tárgyalunk, mindegyik érdeklődést mutatott Marosvásárhely iránt, azonban mindaddig, amíg nincs elég potenciális utas, egyik sem hajlandó kockáztatni” – vélekedett a parancsnok. Runcan viszont annyit elárult, hogy amennyiben a Ryanairrel aláírják a megállapodást, április második felétől indulhatnak az olaszországi járatok. Az ír fapados légitársaság egyelőre Milánóba és Pisába repültetne, de az önkormányzat a továbbiakban ragaszkodik spanyol, német és angliai utak beiktatásához is. Szakértői számítások szerint a Ryanair, amennyiben megtelepedne Marosvásárhelyen, 1,5 millió eurós bevételt hozna a városnak és a térségnek. A cég becslései szerint marosvásárhelyi járatai évi 27 ezer utast szolgálnának ki.
A Maros megyei önkormányzat az idén is folytatja a vidrátszegi repülőtér korszerűsítését: a testület a tervezett beruházásokra és a működési költségek finanszírozására 4,3 millió lej hagyott jóvá a 2010-es évre, amelynek egy részét a tartalékalapból fizetik ki. Eredetileg az önkormányzat 3,1 milliót szánt az idei költségvetésből a röptérre, de annak menedzsmentje meggyőzte a képviselőket, hogy az egyre kényelmetlenebbé váló kolozsvári és nagyszebeni konkurencia kivédése érdekében nagyobb beruházásokra volna szükség. |
Kérdésünkre, hogy ilyen körülmények között nem érné-e meg az ír félnek, hogy Vidrátszegen állomásoztassa a gépeit, mind Runcan, mind Kolozsváry pozitív választ adtak. Mindketten elismerték, hogy már ez is szóba került, ám erről majd csak azok után dönt a légitársaság, miután kiderül: mennyire gazdaságos a két olasz járat. „Jó lenne, ha megtelepednének, és kisebb bázist hoznának létre a vidrátszegi repülőtéren, mert akkor mások is kedvet kapnának ehhez. Nekünk meg az az érdekünk, hogy minél több társaságot és utast vonzunk ide, és minél több járatot indítsunk” – szögezte le Kolozsváry Zoltán. Marosvásárhelyről jelenleg mindössze Bukarestbe, Budapestre és Koppenhágába lehet repülni a Tarom, a Malév, a Wizz Air, valamint a Cimber Air légitársaságokkal.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.