Számos adóügyi változással indul a február a Grindeanu-kormány által elfogadott módosítások nyomán. Debreczeni László adószakértő érdeklődésünkre több intézkedést is vállalkozóbarátnak nevezett.
2017. január 18., 12:192017. január 18., 12:19
„Az év elején több vállalkozóbarát intézkedést fogadott el az új kormány. Bár elvileg az adótörvénykönyv-módosítás egy év után léphetne érvénybe, ezek már februártól hatályosak” – jelentette ki a Krónikának Debreczeni László. A sepsiszentgyörgyi adószakértő, a Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke rámutatott, a január elején elfogadott 3-as számú kormányhatározat több újdonságot tartogat.
Segítség a legkisebbeknek
Újragondolták többek között a mikrovállalkozások fogalmát, így az eddigi 100 ezer euró helyett 500 ezer euró lehet az évi forgalmuk, és továbbra is 1 százalékos forgalmi adót fizetnek, ha van legalább egy alkalmazottjuk, és 3 százalékot, ha nincs egy sem. Ez a szakértő által pozitívnak nevezett intézkedés fordulatot hoz a vendéglátóipari egységek adózásában is, hiszen ha az évi forgalmuk nem haladja meg az 500 ezer eurót, akkor az idéntől bevezetett átalányadó helyett adózhatnak mikrocégként.
Debreczeni László rámutatott, minden városban vannak patinás, nagy vendéglők, melyek kevésbé forgalmasak, ezeket mégsem fojtja meg az átalányadó, ha ezt a megoldást választják. Kiszámolták, egy neves sepsiszentgyörgyi vendéglő esetében az átalányadó több mint háromszorosa lenne, mint a mikrovállalkozásként befizethető 1 százalékos forgalmi adó. A forgalom utáni adózás abban az esetben nem jó, ha a cégnek lefedetlen veszteségei vannak, vagy kevés a nyeresége, ez esetben az hozhat megoldást, ha a törzstőkéjét felemeli 45 ezer lejre, és akkor már profitadót fizet.
Újabb adómentes kategória
Az adótanácsadó arra is felhívta a figyelmet, hogy eddig a mozgássérültek, a programozók, valamint az innovációs szakemberek fizetése volt adómentes, most bevezettek egy negyedik kategóriát, a vendéglátók által foglalkoztatott idénymunkást. Ám egyelőre ez nem értelmezhető, mert a jogszabályban 12 hónapos munkaszerződés szerepel, így várják a módszertan megjelenését.
Marad az osztalékadó
A szakértő által említett másik vállalkozóbarát módosítás, hogy az osztalékadó ebben az évben is 5 százalék marad, és idén sem kell fizetni utána az 5,5 százalékos egészségbiztosítást. Amint arról korábban beszámoltunk, az osztalékadót a korábbi 16 százalékról tavaly csökkentették 5 százalékra, azzal a megszorítással, hogy a kedvezmény egy évre szól, ám ezt most meghosszabbították. Tavaly különben nagyon sok vállalkozás kihasználta a lehetőséget, és osztalékot fizetett a tulajdonosainak – osztotta meg velünk tapasztalatait Debreczeni László.
Búcsú a 088-as nyilatkozattól
Január 13-án kibocsátott rendeletével eltörölte a kormány a hírhedt „088-as nyilatkozatot”, ami alapján a pénzügyi igazgatóság elemezte a cégek, cégvezetők megbízhatóságát, és eldöntötte, hogy kiadja vagy sem az áfaszámot. „Az ügyintézés, a dokumentumok beszerzése rengeteg nehézséget okozott a vállalkozóknak. A nyilatkozatot ugyan eltörölték, de az adóhatóság nem mondott le arról, hogy a továbbiakban is értékelje a cégtulajdonosokat, csak ezt most nem a nyilatkozat, hanem a saját és más intézmények adatbázisa alapján teszi” – hívtta fel egyúttal a figyelmet az adótanácsadó, aki szerint nem kizárt, hogy kivételes esetekben így is bekéretik a vállalkozót az adatok pontosítása végett.
Debreczeni László ugyanakkor azt is pozitívumként említette, hogy a magánszemélyek adómentességet élveznek a 450 ezer lejnél kisebb ingatlantranzakciók esetén, ha pedig ennél nagyobb az érték 3 százalékos adót számolnak.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!