Fotó: Pixabay
Már a nyugdíjemelés nélkül is meghaladhatja a 9 százalékot a román költségvetés mérleghiánya – figyelmeztetett egy szerdai szakkonferencián Eugen Rădulescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) stabilitási igazgatóságának vezetője.
2020. július 15., 16:582020. július 15., 16:58
2020. július 15., 16:592020. július 15., 16:59
„Van egy nagyon súlyos problémánk, amelyet államháztartási hiánynak hívunk. A tavalyi év végén kezdődött olyan szinten, amely messze meghaladja a sokat vitatott 3 százalékot, ami amúgy is igen magas egy olyan ország számára, amelynek 4 százalékos gazdasági növekedése van, mint Romániának. Jelenleg 7, 8, sőt 9 százalékos államháztartási hiány felé haladunk, talán még ezt a szintet is meghaladjuk anélkül, hogy figyelembe vennénk a nyugdíjak szeptember 1-jétől esedékes emelését” – idézi a jegybanki illetékest az Agerpres hírügynökség.
„Nem csupán a kormány határozott válaszára van szükség, hanem megfelelő jogszabályokra is, mert a jelenleg érvényes törvény szerint szeptember 1-jén a nyugdíjak 40 százalékkal növekednek. Ha ez megtörténik, nem tudom, mi történik majd jövőőre” – mutatott rá a szakember.
Számításai szerint amúgy
ami „igen bonyolult helyzetet” teremt.
Amint arról korábban írtunk, az Európai Bizottság július elején kiadott előrejelzésében fenntartotta a májusi prognózisban megfogalmazottakat, és erre az évre továbbra is 6 százalékos gazdasági visszaeséssel számol Romániában. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) ehhez képest áprilisban közölt előrejelzésében 5 százalékos gazdasági visszaesést valószínűsített. A román kormány pedig a járvány kitörése után elfogadott költségvetés-kiigazítás alapján 1,9 százalékos GDP-csökkenéssel számolt 2020-ban.
Mint ismeretes, a maastrichti szerződés szigorúan előírja, hogy az EU-tagállamok hiánya nem haladhatja meg a GDP 3 százalékát, ellenkező esetben az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indíthat Románia ellen, és forrásmegvonások jöhetnek.
A bankrendszer jobban áll, mint 2008-ban
„Románia bankrendszere erősebb és készen áll a nehézségek kezelésére, az általános adatok pedig minden tekintetben sokkal jobbak, mint a 2008-as válságban” – jelentette ki Eugen Rădulescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) stabilitási igazgatóságának vezetője. A szakember a hitelek helyzetét hozta fel példának, amelyek jelenleg a betétek 70 százalékát teszik ki, míg 2008-ban a helyzet ennek éppen a fordítottja volt.
Hangsúlyozta ugyanakkor: Romániában továbbra is nagyon súlyos makrogazdasági egyensúlyhiány van, az ikerdeficit (azaz a folyó fizetési mérleg hiányának és az államháztartás hiányának egyidejű fellépése) pedig korlátozza a jegybank mozgásterét. A BNR viszont kamatlábak jelenlegi szintjével hozzájárult az árfolyam stabilitásának fenntartásához.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
1 hozzászólás