Florin Cîțu: a kormány azzal számol, hogy 72,5 milliárd lejre mélyül idén a költségvetés hiánya.
Fotó: Román pénzügyminisztérium
A bruttó hazai termék (GDP) 1,9 százalékának megfelelő összeggel zsugorodik 2020-ban Románia gazdasága, az államháztartási hiány pedig 6,7 százalékos lesz – jelentette ki szerdán Florin Cîțu pénzügyminiszter, az idei első költségvetés-kiigazítás sarokszámait ismertető sajtótájékoztatón.
2020. április 15., 17:362020. április 15., 17:36
2020. április 15., 18:442020. április 15., 18:44
A szerdai kormányülés napirendjén szereplő büdzsémódosítás a szokásnál hamarabb készült el, ennek oka és célja, hogy a koronavírus-világjárvány miatt megváltozott körülményekhez igazítsa a tavalyi év végén elfogadott költségvetést. Mint a pénzügyi tárca vezetője is hangsúlyozta, a módosítással a munkaügyi és az egészségügyi minisztériumoknak irányoznak elő plusz összegeket, előbbi 8,1 milliárd, utóbbi 3,8 milliárd lejt kap.
A belföldi gazdaságból származó bevételek 23,2 milliárd lejjel fognak elmaradni a tervezettől, de az Európai Bizottság illetékeseivel folytatott egyeztetések alapján Brüsszelből 3,8 milliárd lej érkezik, így a tulajdonképpeni kiesés 19,4 milliárd lej lesz. Az Orban-kabinet úgy számol, hogy a jövedelemadóból 2,2 milliárd lejjel, az áfából 5,5 milliárd lejjel, jövedéki adókból 2,6 milliárd lejjel, társadalombiztosítási hozzájárulásból pedig 8,3 milliárd lejjel fog kevesebb befolyni az államkasszába.
Florin Cîţu bejelentette egyúttal, hogy a kormány hamarosan egy újabb intézkedéscsomaggal készül előrukkolni, amelynek célja a gazdaság újraindítása lesz. Újságírói kérdésre ugyanakkor leszögezte, a liberális kabinet idén nem fog adót emelni.
A pénzügyminiszter által ismertetett adatok szerint a munkaügyi minisztérium 8,1 miliárd lejt kap a költségvetés-kiigazításkor, az egészségügyi tárca pedig megközelítőleg 3,8 milliárd lejt. Pénteken indul az IMM Invest elnevezésű, az Európai Bizottság által jóváhagyott program, amely keretében több mint 40 ezer kis- és középvállalkozó fog állami támogatásban részesülni.
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
szóljon hozzá!