Florin Cîțu: a kormány azzal számol, hogy 72,5 milliárd lejre mélyül idén a költségvetés hiánya.
Fotó: Román pénzügyminisztérium
A bruttó hazai termék (GDP) 1,9 százalékának megfelelő összeggel zsugorodik 2020-ban Románia gazdasága, az államháztartási hiány pedig 6,7 százalékos lesz – jelentette ki szerdán Florin Cîțu pénzügyminiszter, az idei első költségvetés-kiigazítás sarokszámait ismertető sajtótájékoztatón.
2020. április 15., 17:362020. április 15., 17:36
2020. április 15., 18:442020. április 15., 18:44
A szerdai kormányülés napirendjén szereplő büdzsémódosítás a szokásnál hamarabb készült el, ennek oka és célja, hogy a koronavírus-világjárvány miatt megváltozott körülményekhez igazítsa a tavalyi év végén elfogadott költségvetést. Mint a pénzügyi tárca vezetője is hangsúlyozta, a módosítással a munkaügyi és az egészségügyi minisztériumoknak irányoznak elő plusz összegeket, előbbi 8,1 milliárd, utóbbi 3,8 milliárd lejt kap.
A belföldi gazdaságból származó bevételek 23,2 milliárd lejjel fognak elmaradni a tervezettől, de az Európai Bizottság illetékeseivel folytatott egyeztetések alapján Brüsszelből 3,8 milliárd lej érkezik, így a tulajdonképpeni kiesés 19,4 milliárd lej lesz. Az Orban-kabinet úgy számol, hogy a jövedelemadóból 2,2 milliárd lejjel, az áfából 5,5 milliárd lejjel, jövedéki adókból 2,6 milliárd lejjel, társadalombiztosítási hozzájárulásból pedig 8,3 milliárd lejjel fog kevesebb befolyni az államkasszába.
Florin Cîţu bejelentette egyúttal, hogy a kormány hamarosan egy újabb intézkedéscsomaggal készül előrukkolni, amelynek célja a gazdaság újraindítása lesz. Újságírói kérdésre ugyanakkor leszögezte, a liberális kabinet idén nem fog adót emelni.
A pénzügyminiszter által ismertetett adatok szerint a munkaügyi minisztérium 8,1 miliárd lejt kap a költségvetés-kiigazításkor, az egészségügyi tárca pedig megközelítőleg 3,8 milliárd lejt. Pénteken indul az IMM Invest elnevezésű, az Európai Bizottság által jóváhagyott program, amely keretében több mint 40 ezer kis- és középvállalkozó fog állami támogatásban részesülni.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!