Fenntartotta az Európai Bizottság (EB) a májusi előrejelzésében megfogalmazottakat, és erre az évre továbbra is 6 százalékos gazdasági visszaeséssel számol Romániában – derül ki a kedden közzétett nyári prognózisból.
2020. július 07., 16:122020. július 07., 16:12
2020. július 07., 16:422020. július 07., 16:42
A brüsszeli dokumentum szerint 2021-re a román gazdaság 4 százalékos növekedésére számít az EB a májusi előrejelzésben megjelölt 4,2 százalékhoz képest. A jelentés ugyanakkor megjegyzi, hogy a koronavírus-járvány esetleges második hulláma Romániában vagy a fő kereskedelmi partnereinek számító országok valamelyikében tovább késleltetheti a gazdasági fellendülést. A koronavírus-járvány okán elrendelt korlátozó intézkedések miatt a második negyedévre a román gazdaság jelentős visszaesésével számol az uniós végrehajtó hatalom, hangsúlyozva, hogy a kijárási korlátozások, illetve a jövedelmek mérséklődése a magánfogyasztás csökkenéséhez vezet.
A jelentés leszögezi, az idei első félévi gazdasági visszaesést követően a második félévben a korlátozások fokozatos feloldásával javulni fog a gazdasági aktivitás, 2021-ben pedig még jelentősebb fellendülés várható. Idén éves átlagban 2,5 százalékos, jövőre 2,8 százalékos inflációval számol az EB Romániában.
A 2020. nyári gazdasági előrejelzés szerint egyébként az euróövezet gazdasága 2020-ban 8,7 százalékkal zsugorodik, majd 2021-ben 6,1 százalékkal növekszik. Az EU gazdasága a várakozások szerint 2020-ban 8,3 százalékkal zsugorodik, 2021-ben pedig 5,8 százalékkal bővül. A 2020. évi recesszió tehát előreláthatólag jóval súlyosabb lesz, mint a tavaszi előrejelzésben az euróövezetre vonatkozóan kilátásba helyezett 7,7 százalékos, illetve az EU egészére vonatkozóan előre jelzett 7,4 százalékos visszaesés. A 2021. évi növekedés szintén valamivel kisebb mértékű lesz a tavasszal valószínűsítettnél – mutat rá kedden kiadott közleményében az EB.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
szóljon hozzá!