Fenntartotta az Európai Bizottság (EB) a májusi előrejelzésében megfogalmazottakat, és erre az évre továbbra is 6 százalékos gazdasági visszaeséssel számol Romániában – derül ki a kedden közzétett nyári prognózisból.
2020. július 07., 16:122020. július 07., 16:12
2020. július 07., 16:422020. július 07., 16:42
A brüsszeli dokumentum szerint 2021-re a román gazdaság 4 százalékos növekedésére számít az EB a májusi előrejelzésben megjelölt 4,2 százalékhoz képest. A jelentés ugyanakkor megjegyzi, hogy a koronavírus-járvány esetleges második hulláma Romániában vagy a fő kereskedelmi partnereinek számító országok valamelyikében tovább késleltetheti a gazdasági fellendülést. A koronavírus-járvány okán elrendelt korlátozó intézkedések miatt a második negyedévre a román gazdaság jelentős visszaesésével számol az uniós végrehajtó hatalom, hangsúlyozva, hogy a kijárási korlátozások, illetve a jövedelmek mérséklődése a magánfogyasztás csökkenéséhez vezet.
A jelentés leszögezi, az idei első félévi gazdasági visszaesést követően a második félévben a korlátozások fokozatos feloldásával javulni fog a gazdasági aktivitás, 2021-ben pedig még jelentősebb fellendülés várható. Idén éves átlagban 2,5 százalékos, jövőre 2,8 százalékos inflációval számol az EB Romániában.
A 2020. nyári gazdasági előrejelzés szerint egyébként az euróövezet gazdasága 2020-ban 8,7 százalékkal zsugorodik, majd 2021-ben 6,1 százalékkal növekszik. Az EU gazdasága a várakozások szerint 2020-ban 8,3 százalékkal zsugorodik, 2021-ben pedig 5,8 százalékkal bővül. A 2020. évi recesszió tehát előreláthatólag jóval súlyosabb lesz, mint a tavaszi előrejelzésben az euróövezetre vonatkozóan kilátásba helyezett 7,7 százalékos, illetve az EU egészére vonatkozóan előre jelzett 7,4 százalékos visszaesés. A 2021. évi növekedés szintén valamivel kisebb mértékű lesz a tavasszal valószínűsítettnél – mutat rá kedden kiadott közleményében az EB.
A korábbi 3,3 százalékról 1,4 százalékra módosította az Európai Bizottság (EB) pénteken közzétett jelentésében a román gazdaság 2024-es GDP-arányos növekedésére vonatkozó előrejelzését.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
szóljon hozzá!