Fotó: Pro Infrastruktúra Egyesület
Az Európai Bizottság 246 millió eurót fordít az A3-as észak-erdélyi autópálya Aranyosgyéres–Marosugra–Marosvásárhely közötti, 56,5 kilométeres szakaszának megépítésére – közölte kedden Corina Crețu regionális politikáért felelős uniós biztos.
2018. június 19., 15:352018. június 19., 15:35
2018. június 19., 16:342018. június 19., 16:34
A távon 2015 óta zajlanak a munkálatok – az építtetők eredetileg a korábbi, 2007 és 2013 közötti EU-s támogatási ciklusban szerettek volna minél több pénzt lehívni a megvalósításra, ám a 2015-ös határidőig nem sikerült minden szerződést megkötni. Így a támogatás javát a 2014–2020-as időszakban kiírt pályázatoktól remélték – mint kiderült, nem hiába.
„Ez a rendkívül fontos projekt egy stratégiai európai folyosó kialakításának része, hozzájárul a gyorsabb és biztonságosabb romániai közlekedéshez. Egyúttal vonzóbbá teszi a régiót a befektetők és a turisták szemében, elősegíti a gazdasági fejlődést, miközben a helyiek kevesebb mint egy óra alatt megtehetik majd a Vásárhely és Gyéres közötti távot” – fogalmazott Corina Crețu.
Az A3-as autópálya Arnayosgyéres–Marosugra–Marosvásárhely szakaszának megvalósítása eredetileg a hírhedt Bechtel-szerződésben szerepelt. Az amerikai nagyvállalattal kötött megállapodás felrúgása után, 2014-ben a romániai hatóságok uniós finanszírozásra „kapcsoltak át”, ám a bürokratikus akadályok miatt a Hotnews hírportál szerint csupán mintegy 25 millió eurót tudtak lehívni a 2007 és 2013 közötti időszakban Romániának kiutalt összegből. A szükséges pénz oroszlánrészét most sikerült megszerezni, Corina Crețu uniós biztos hathatós közreműködésével.
Fotó: Pro Infrastruktúra Egyesület
A Gyéres és Vásárhely között megépítendő autópályát több szakaszra osztották. A 15,7 kilométeres Aranyosgyéres–Maroskece-szakaszon az egyesület szerint ugyan a kivitelező Straco visszafogott tempóban kezdett neki a munkálatoknak, mostanra sikerült behozni a lemaradást. Jelentős előrelépések figyelhetőek meg a maroskecei csomópontnál, valamint a hadrévi, 400 méter hosszú viaduktnál is. Azt is kiemelik, hogy 200 ember dolgozik jelenleg az Aranyos folyó környéki szakaszokon és hídon. A szakasz elkészültének reális időpontja 2019 vége lehet.
A 17,9 kilométer hosszú Maroskece–Radnót-távon az Astaldi és Max Boegl alkotta konzorcium 600 munkást foglalkoztat, és jól haladnak a beruházással. A leglátványosabb munkálatok Marosbogát és Marosgezse környékén zajlanak, ahol a Marost és a vasutat átívelő hidak készülnek.
de a szakértők szerint ezen a szakaszon is elkészülhetnek a munkálatok 2019 harmadik negyedévére. A Radnót–Marosugra-szakaszon (3,6 kilométer), ahol a német Geiger a kivitelező, június első napjaiban már csak néhány kisebb rész aszfaltozása volt hátra. A Marosugra–Nyárádtő-szakaszon (10,1 kilométer) az osztrák Strabag is behozott a lemaradásból.
Az Európai Bizottság által most kiutalt összegből 51,8 kilométernyi autópályát építenek, illetve egy 4,7 kilométernyi bekötőutat Marosvásárhely mellett.
Egyébként Románia a 2014–2020-as időszakban összesen több mint 22 milliárd eurót hívhat le az uniós kohéziós alapokból, ebből 5,1 milliárdot fordíthat szállításügyi nagyberuházásokra.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
Hárommillió lejjel kiegészítette a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
A milánói Via Montenapoleone lett idén a világ legdrágább bevásárlóutcája, megelőzve a New York-i Fifth Avenue-t – áll a chicagói székhelyű Cushman & Wakefield globális kereskedelmi ingatlanszolgáltató szerdán közzétett éves jelentésében.
szóljon hozzá!