Adósságbarométer: a válaszadók 20 százaléka késik a számlák, banki törlesztőrészletek vagy baráti kölcsönök fizetésével
Fotó: Borbély Fanni
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki az IRES és a KRUK Románia által közösen készített 2024-es adósságbarométerből, amely röntgenfelvételt nyújt a pénzügyi szokásokról, a kiadási prioritásokról és az adósságok törlesztéséről egyaránt.
2024. november 20., 21:202024. november 20., 21:20
A Hotnews.ro portál által ismertetett elemzés szerint a romániai lakosság 10 százaléka úgy véli, hogy családi jövedelme még a legszükségesebb dolgok fedezésére sem elegendő. A skála másik végén a lakosság azon 4 százaléka áll, aki azt állítja, hogy korlátlanul megengedhet magának mindent, amit csak akar.
A havi átlagos megtakarított összeg 2024-ben 1536 lej volt, ami 17 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. A megkérdezettek egy része inkább devizába (12 százalék), magánnyugdíjba (11 százalék) vagy ingatlanba (5 százalék) fektet.
A pénzt félretevők közül viszont csak minden ötödik mondta azt, hogy van megtakarított pénze váratlan kiadások esetére (vészhelyzeti alap), amely hat hónapig vagy annál hosszabb ideig fedezi a kiadásokat. A megkérdezettek egyharmada szerint legfeljebb egy hónapig, egy másik harmaduk pedig 2–3 hónapra elegendő pénzzel rendelkezik.
A felmérés eredményei azt mutatják, hogy a romániai lakosság mindössze 42 százaléka tervezi meg havi költségvetését, ami némileg alacsonyabb az előző évekhez képest. A szigorú tervezés hiánya a nők és a vidéken élők körében gyakoribb. Az idősebbek hajlamosabbak megtervezni havi pénzügyeiket, és ez a magatartás az ország déli részén jellemzőbb. A fiatalabbaknak kevésbé fontos a gondos tervezés.
A legfontosabb pénzügyi prioritások között a közüzemi szolgáltatások (73 százalék), az egészségügy (64 százalék) és az élelmiszer (62 százalék) dominál a háztartások költségvetésében. Ezzel szemben az elektronikai cikkekre, szórakozásra vagy ruházkodásra fordított kiadásokat kevésbé tartják fontosnak.
Összesen 22 milliárd lejt akar behajtani az Országos Adhatóság (ANAF) az állammal szemben adósságot felhalmozó természetes személyektől. Ennek jegyében a múlt héten közel 300 ezer bankszámla volt zár alatt.
A bankokba mint hitelezési megoldásba vetett bizalom azonban jelentősen nőtt, és 2024-ben eléri a 71 százalékot.
A tanulmány hangsúlyozza a személyes pénzügyek jobb kezelését célzó oktatás fontosságát is.
Cosmina Marinescu, a KRUK Románia vezérigazgatója úgy értékelt, hogy a készpénz iránti preferencia a pénzügyi oktatás szükségességét mutatja. „Szeretnénk minél több romániai lakost támogatni abban, hogy biztonságos és hatékony megoldásokat alkalmazzon a pénzkezelésre. Célunk, hogy a pénzügyi mechanizmusok megértésével segítsük őket pénzügyi függetlenségük visszaszerzésében, és az IRES tanulmány azt mutatja, hogy szükségük van a támogatásunkra az új gazdasági realitásokhoz igazodó, felelős pénzügyi magatartásra való áttérésben”.
A 2024-es adósságbarométert országos reprezentatív mintán, CATI-módszerrel (Computer Aided/Assisted Telephone Interview / vagyis telefonos megkérdezés) végezték 2024 októberében, ±4 százalékos hibahatárral, 600, 18–65 év közötti válaszadóból álló mintán.
Több mint 45 millió lej adósságot halmoztak fel a be nem fizetett helyi adók és illetékek révén az aradiak, akik közül minden ötödik tartozik a városkasszának – derül a gazdasági-pénzügyi osztály kimutatásából.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
A milánói Via Montenapoleone lett idén a világ legdrágább bevásárlóutcája, megelőzve a New York-i Fifth Avenue-t – áll a chicagói székhelyű Cushman & Wakefield globális kereskedelmi ingatlanszolgáltató szerdán közzétett éves jelentésében.
A Román Posta fokozatosan megkezdi a hatalmas veszteséget okozó postahivatalok bezárását, csökkentik az ott zajló tevékenységet – jelentette ki a hét elején Valentin Ștefan, a vállalat vezérigazgatója.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.
A hétfőn jegyzett évi 5,58 százalékról 5,59 százalékra nőtt kedden a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Jövő évtől 2030-ig naponta több mint 600 baby boomer tölti be a 65. életévét, azaz a nyugdíjkorhatárt – derül ki a Hotnews.ro által az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai alapján végzett számításokból.
szóljon hozzá!