A romániai szárnyastelepek egyelőre védettek. A madárinfluenza vírusát két kisgazdaságban észlelték eddig
Fotó: Haáz Vince
Kontinens-szerte fertőz a madárinfluenza vírusa. Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország, ahol az elmúlt egy hónap alatt több, mint kétmillió szárnyast kellett elaltatni. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
2024. november 20., 20:152024. november 20., 20:15
Az elmúlt 30 napban Európában összesen 193 baromfigazdaságban, 24 fogságban tartott madarakat nevelő létesítményben és 842 vadmadárból mutatták ki szakemberek a magas patogenitású madárinfluenza vírusát –tájékoztat a magyarországi Nemzeti Élelmiszerlánc-Biztonsági Hivatal (Nébih) honlapja. Az érintett országok: Albánia, Ausztria, Bulgária, Cseh Köztársaság, Dánia, Észak-macedón Köztársaság, Feröer szigetek, Franciaország, Hollandia, Horvátország, Izland, Lengyelország, Nagy-Britannia, Magyarország, Moldovai Köztársaság, Németország, Norvégia, Olaszország, Spanyolország, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia, Törökország és Ukrajna.
A legnagyobb fertőzést Törökország területén jegyezték, ahol közel négymillió baromfi betegedett meg.
Lengyelországban 1, 77 millió szárnyas esett áldozatul a vírus megjelenését követő állategészségügyi intézkedéseknek. Románia, Albánia, Észak-Macedónia és Németország egyelőre minimális, ezer szárnyas alatti veszteséggel úszta meg.
Csutak Nagy László állatorvos, a romániai Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság alelnöke a Krónika érdeklődésére elmondta, hogy az Europán végigsöprő magas patogenitású madárinfluenza-vírus Romániában egyelőre csak két háztáji gazdaságot érintett Brăila és Konstanca megyében, amelyekben összesen 47 szárnyast semmisítettek meg a hatóság emberei, az érintett gazdák pedig kártérítést kapnak.
A szakember szerint az uniós előírások szigorúak: a fertőzött régiókból tilos állatot kihozni, így a szabályok betartása gátat szabhat a fertőzés további terjedésének.
A magángazdaságokban arra kell leginkább vigyázni, hogy a libákat és kacsákat ne engedjék ki olyan vízparti területekre, ahol vándormadarakkal találkozhatnak, ez jelenti ugyanis a vírus terjedésére vonatkozó fő veszélyforrást” – fogalmazott portálunknak az ANVSA elnöke, Csutak Nagy László.
Romániai ,,körbe van kerítve” olyan országokkal, ahol ismét felütötte a fejét a madárinfluenza. Noha nálunk hivatalosan még nem észlelték, a szárnyas-tartók a legrosszabb forgatókönyvekre készülhetnek, ha nem tartják be a szigorú járványügyi előírásokat.
Több európai országban is madárinfluenza-vírust mutattak ki a közelmúltban a házi- és vadon élő szárnyasokban, ezért megelőző intézkedések betartását javasolja a Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
A több mint 6 milliárd lejes tartozásának rendezéséig a fejlesztési minisztérium nem fogad új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny közművesítési program és a helyi fejlesztések országos programja (PNDL) keretében – közölte Cseke Attila tárcavezető.
Románia jövőre nem engedheti meg magának a ,,kilengéseket”, amit belefoglalnak a költségvetésbe, azt tiszteletben kell tartani – szögezte le a hétfői kormányülést követő sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.
Egy év alatt több mint hárommilliárd italcsomagolást váltott vissza a lakosság a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül – közölte hétfőn a rendszert működtető RetuRoű vállalat.
szóljon hozzá!