A romániai szárnyastelepek egyelőre védettek. A madárinfluenza vírusát két kisgazdaságban észlelték eddig
Fotó: Haáz Vince
Kontinens-szerte fertőz a madárinfluenza vírusa. Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország, ahol az elmúlt egy hónap alatt több, mint kétmillió szárnyast kellett elaltatni. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
2024. november 20., 20:152024. november 20., 20:15
Az elmúlt 30 napban Európában összesen 193 baromfigazdaságban, 24 fogságban tartott madarakat nevelő létesítményben és 842 vadmadárból mutatták ki szakemberek a magas patogenitású madárinfluenza vírusát –tájékoztat a magyarországi Nemzeti Élelmiszerlánc-Biztonsági Hivatal (Nébih) honlapja. Az érintett országok: Albánia, Ausztria, Bulgária, Cseh Köztársaság, Dánia, Észak-macedón Köztársaság, Feröer szigetek, Franciaország, Hollandia, Horvátország, Izland, Lengyelország, Nagy-Britannia, Magyarország, Moldovai Köztársaság, Németország, Norvégia, Olaszország, Spanyolország, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia, Törökország és Ukrajna.
A legnagyobb fertőzést Törökország területén jegyezték, ahol közel négymillió baromfi betegedett meg.
Lengyelországban 1, 77 millió szárnyas esett áldozatul a vírus megjelenését követő állategészségügyi intézkedéseknek. Románia, Albánia, Észak-Macedónia és Németország egyelőre minimális, ezer szárnyas alatti veszteséggel úszta meg.
Csutak Nagy László állatorvos, a romániai Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság alelnöke a Krónika érdeklődésére elmondta, hogy az Europán végigsöprő magas patogenitású madárinfluenza-vírus Romániában egyelőre csak két háztáji gazdaságot érintett Brăila és Konstanca megyében, amelyekben összesen 47 szárnyast semmisítettek meg a hatóság emberei, az érintett gazdák pedig kártérítést kapnak.
A szakember szerint az uniós előírások szigorúak: a fertőzött régiókból tilos állatot kihozni, így a szabályok betartása gátat szabhat a fertőzés további terjedésének.
A magángazdaságokban arra kell leginkább vigyázni, hogy a libákat és kacsákat ne engedjék ki olyan vízparti területekre, ahol vándormadarakkal találkozhatnak, ez jelenti ugyanis a vírus terjedésére vonatkozó fő veszélyforrást” – fogalmazott portálunknak az ANVSA elnöke, Csutak Nagy László.
Romániai ,,körbe van kerítve” olyan országokkal, ahol ismét felütötte a fejét a madárinfluenza. Noha nálunk hivatalosan még nem észlelték, a szárnyas-tartók a legrosszabb forgatókönyvekre készülhetnek, ha nem tartják be a szigorú járványügyi előírásokat.
Több európai országban is madárinfluenza-vírust mutattak ki a közelmúltban a házi- és vadon élő szárnyasokban, ezért megelőző intézkedések betartását javasolja a Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
Bogdan Ivan gazdasági miniszter kedden azt nyilatkozta, hogy elküldték jóváhagyásra a közalkalmazottaknak járó üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet, amelyet még e heti ülésén elfogadhat a kormány.
szóljon hozzá!