Nem mind arany? A szakértő szerint jobb óvatosan bánni a bitcoinnal, nem való mindenkinek a kockáztatás
Fotó: Pixabay.com
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Miután körvonalazódni látszott, hogy Joe Biden elődje lesz az utódja is az Amerikai Egyesült Államok elnöki székében, a bitcoin történelmi csúcsot döntött, és azóta is szárnyal, a tavaly ilyenkor regisztrált szintet bő 150 százalékkal haladja meg mostani árfolyama, és egy kisebb erdélyi városban ma két-háromszobás lakást lehet vásárolni egyetlen bitcoin értékéből. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket, illetve arra a dilemmára is választ kerestünk, hogy kinek érdemes a pénzét vagy annak legalább egy részét kriptovalutába fektetnie.
2024. november 21., 18:502024. november 21., 18:50
2024. november 21., 19:022024. november 21., 19:02
Több mint 40 százalékkal erősödött a legnagyobb kriptovaluta, a bitcoin a november 5-ei amerikai választások, egészen pontosan Donald Trump republikánus elnökjelölt győzelme óta.
ami a Vg.hu számításai szerint azt jelenti, hogy a kriptodeviza idén 119 százalékkal növelte értékét, az elmúlt 12 hónapban pedig már 170 százalék felett jár a token ralija.
Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése hétfőn fél 12 körül azokra a várakozásokra, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök kedvező szabályozási környezetet alakít ki a kriptovalutáknak, ami erősíti jegyzéseiket.
– jelentette ki a Krónika megkeresésére Nagy Bálint Zsolt, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának oktatója. Első okként azt említette, hogy Donald Trump még a kampányban kijelentette, ő nagyon is kriptovaluta-párti, és megválasztása esetén enyhítené a kriptovaluta-piac szabályozását.
„annak mintájára, ahogy a nemzeti bankoknak vannak stratégiai tartalékai, Trump meglebegtette azt, hogy esetleg bitcoin alappal rendelkezzen az Egyesült Államok kincstára”.
„A harmadik ok pedig az, hogy valószínűleg el fogja mozdítani a posztjáról Gary Genslert, az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet elnökét, aki nagyon szabályozáspárti, és kriptovaluta-ellenes magatartást tanúsít, vagyis számos dolgot nem engedélyez a kriptovalutákkal kapcsolatban” – fejtette ki a szakember.
Az elmúlt év végén összeomlott FTX kriptovaluta-tőzsde körüli botrány hullámai talán még hetekig, hónapokig fognak fodrozódni. Nagy Bálint Zsolt közgazdászt, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem oktatóját faggattuk.
Ilyen körülmények között milyen trendek körvonalazódhatnak a kriptovaluták piacán? Lehet, hogy folytatódik a bitcoin erősödése? – szegeztük neki következő kérdésünket Nagy Bálint Zsoltnak.
– válaszolta a közgazdász.
Kérdésünkre, hogy a kedvező tényezők együttállása eredményezheti-e esetleg a volatilitás csökkenését, így felelt:
és a bitcoinnak is mindig nagy volt a volatilitása, ezért nem alkalmas értéktároló eszköznek. Ugyebár a pénz egyik funkciója, hogy értéktároló, és ezt az elvárást a bitcoin nem igazán teljesíti”.
És eljöhet az az idő, amikor ez másként lesz? – kérdeztük a szakembert, aki azt mondta, nem látja annak a jeleit, hogy errefele tendálna a kriptopiac.
Az erdélyi mindennapokban amúgy is „tájidegen” a bitcoin vagy a többi kriptovaluta, ezért arra kértük a szakembert, hogy picit vigyük közelebb olvasóinkhoz a témát olyan körülmények között, hogy egy kisebb erdélyi városban ma két-háromszobás lakást lehet vásárolni egyetlen bitcoin értékéből.
„Ha valakinek kevesebb pénze van, az befektethet bitcoin ETF-ekbe, amelyekbe akár kisebb összeget is lehet fektetni. De én óva intenék mindenkit, hogy bitcoinon spekuláljon. Ez nem való mindenkinek. Csak annak, akinek nagyon sok pénze van, vagy nagyon akar kockáztatni” – összegzett Nagy Bálint Zsolt.
Régi törvény, hogy a nagyobb hozam nagyobb kockázattal jár, ebből a szempontból a bitcoin rajta van a térképen, óriási kockázat mellett óriási a hozam – értékelte a kriptovaluta árfolyamának elrugaszkodását a Krónikának nyilatkozó szakember. Szerinte kérdés ugyanakkor, hogy ki képes ilyen hatalmas kockázatot beváll
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
Hárommillió lejjel kiegészítette a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
A milánói Via Montenapoleone lett idén a világ legdrágább bevásárlóutcája, megelőzve a New York-i Fifth Avenue-t – áll a chicagói székhelyű Cushman & Wakefield globális kereskedelmi ingatlanszolgáltató szerdán közzétett éves jelentésében.
A Román Posta fokozatosan megkezdi a hatalmas veszteséget okozó postahivatalok bezárását, csökkentik az ott zajló tevékenységet – jelentette ki a hét elején Valentin Ștefan, a vállalat vezérigazgatója.
szóljon hozzá!