2010. július 02., 09:592010. július 02., 09:59
Így annak, akinek az állandó lakhelyén kívül más ingatlan is van a nevén, mélyen a zsebébe kell nyúlnia, hiszen a második lakás után 65 százalékos, a harmadik után 150 százalékos, míg négytől felfele 300 százalékos többletadót kell fizetni. A módosítás pedig nem jövő évtől lép érvénybe, hanem már a 2010-es esztendőre is érvényes, így az érintetteknek december 31-éig ki kell fizetniük a különbözetet, amennyiben az év elején befizették ingatlanadóikat. Kedvezményben részesülnek mindazok, akik már szeptember 30. előtt rendezik számláikat. Emil Boc a kormányülés után elmondta, ezek az összegek a helyi önkormányzatok költségvetését fogják gazdagítani.
Rossz hírrel szolgált a kormány azok számára is, akiknek 1601 köbcentiméteresnél nagyobb hengerűrtartalmú személygépkocsi van a tulajdonukban, nekik is nagyobb adót kell fizetniük július elsejétől. 1601 és 2000 köbcentiméter között 15 lejről 18 lejre nőtt a 200 köbcentiméterenkénti adó, 2001 és 2600 köbcenti között viszont már 30 lejről 72 lejre növelték a szorzót. Mint Emil Boc részletezte, ez azt jelenti, hogy egy 2000 köbcentiméteres hengerűrtartalmú gépkocsi esetében megkétszereződik az adó, a jelenlegi 468 lej helyett 936 lejt kell majd fizetnie például egy Audi A6 típusú autó tulajdonosának. Ennél is roszszabbul járnak azonban a 2601 és 3000 köbcentis motorral ellátott gépkocsik gazdái, esetükben a szorzó 60 lejről 144 lejre nőtt, 3001 felett pedig az eddigi 200 köbcentinkénti 120 lej helyett 290 lejt kell fizetni. Húsz lejről 24 lejre nőtt a szorzó a buszok, kisbuszok, mikrobuszok esetében, míg a 12 tonnásnál kisebb tehergépkocsik után a jelenlegi 25 lej helyett 30 lejt kell ezentúl fizetni. A traktorok forgalombairatási díját is emelte a kormány, az eddigi 200 köbcentiméterenkénti 15 lej helyett 18 lejt kell csütörtöktől fizetni. A sürgősségi kormányrendelet egy új adót is kivet, a kismotorokra, robogókra, motorkerékpárokra, illetve az 1600 köbcentiméteresnél kisebb hengerűrtartalmú gépkocsikra 200 köbcentinként 8 lejt kell fizetni.
Akárcsak a módosított ingatlanadót, akik egész évre kifizették a gépkocsiadót, a különbözetet az év végéig be kell fizetniük, akik pedig szeptember végéig rendezik számláikat, kedvezményt kapnak a helyi önkormányzattól.
Megszabadult ingatlanjaitól, terepjárójától Mugur Isărescu (képünkön), a Román Nemzeti Bank (BNR) elnöke – számol be a money.ro. mint rámutatnak, a jegybank vezetője februárban 3 ezer euróért adta el Land Rover típusú gépkocsiját, s emellett lemondott mindkét bukaresti lakásáról, igaz egyiket feleségének adományozta, a másikat pedig fia nevére íratta még márciusban. Ezzel párhuzamosan pedig igyekezett rendezni adósságait, így alaposan megcsappantak megtakarításai, viszont most már egyetlen lejnyi hitelrészletet sem kell fizetnie, pedig tavaly októberi vagyonnyilatkozatában még 580 ezer lejes adósság szerepelt, amit 2016-ig kellett volna törlesztenie. Ugyan alaposan megcsappantak bankszámlái, még mindig letétben van 19 105 leje, 64 417 eurója, illetve 14 758 dollárja. |
Nem ússzák meg azonban ennyivel a gépkocsivezetők, mivel az áfa 24 százalékra történő emelésével szerdáról csütörtökre virradóra drágult valamennyi üzemanyag. Így például az OMV Petrom töltőállomásainál immár 4,60 lejbe kerül egy liter ólommentes benzin, a jobb minőségű, prémiumkategóriás benzinért pedig 5 lej körüli összeget kell fizetni. Hasonlóan 4,5 és 5 lej közé nőtt a gázolaj literenkénti ára is.
Az autós utazások helyett azonban nem éri meg inkább vasúti közlekedést választani, mivel csütörtöktől az áfaemelésnek megfelelően 5 százalékkal drágultak a vonatjegyek is. legutóbb egyébként 2007 szeptemberében emelt árat a Román Vasúttársaság (CFR), akkor 8,1 százalékkal drágítottak. A közelmúltban is azzal a kéréssel fordultak a pénzügyminisztériumhoz, hogy egyebek mellett az infláció miatt szeretnék 9 százalékkal emelni a jegyárakat, azonban a szaktárca ezt elutasította.
Szép számban akadnak azonban olyan kereskedelmi egységek, amelyek úgy határoztak, egyelőre magukra vállalják az 5 százalékos áfaemelést, s most még nem emelik áraikat. Hasonlóképpen járnak el az Utazási Irodák Országos Szövetségéhez (ANAT) csatlakozott utazásszervező cégek. Mint csütörtökön közölték, a 2010 nyarára meghirdetett útjaik ára nem változik, hanem a korábbi árszinten marad. Ennek legfőbb oka az illetékesek szerint az, hogy egyes célpontok esetében 40 százalékkal is visszaesett a foglalások száma májusban és júniusban a tavalyi év hasonló időszakához viszonyítva.
Miközben minden drágult, olcsóbbak lettek a főbb külföldi devizák. A Román Nemzeti Bank (BNR) csütörtökön 4,3537 lej/euró referencia-árfolyamot jelölt meg, ez az érték 1,51 banival (0,34 százalékkal) alacsonyabb az egy nappal korábbi kurzusnál. Az amerikai fizetőeszközhöz képest is erősödött a román deviza, a jegybanki hivatalos árfolyam 3,5420 lej/dollár volt, 1,97 banival (0,49 százalékkal) alacsonyabba szerdainál. Olcsóbb lett ugyanakkor az arany is, a BNR 141,3422 lejes gramonkénti árfolyamot jelölt meg, 69,81 banival alacsonyabbat mint az előző napon.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.