Szerdai üzemanyagárak az OMV egyik kolozsvári töltőállomásánál
Fotó: Rostás Szabolcs
Négy, illetve öt banival csökkentette üzemanyagárait szerdán a MOL Románia és a Petrom – irányították rá a figyelmet a román nyelvű gazdasági szakportálok.
2022. július 27., 11:252022. július 27., 11:25
2022. július 27., 12:592022. július 27., 12:59
A Profit.ro elemzése szerint a MOL kútjainál a benzin literenkénti ára 7,90–7,96 lej volt szerda reggel, a gázolajért pedig 8,54–8,61 lej közötti összeget kellett lepengetni.
Valamivel olcsóbban tankolhattak az autósok a Petrom töltőállomásain, amelyeknél a szerda reggeli 5 banis árcsökkentés nyomán 7,78 és 7,85 lej között mozgott egy liter benzin ára – legutóbb május 4-én volt hasonló árszint.
Miközben április 27-én a Petrom kútjainál 8,5–8,51 lejt kértek el egy liter gázolajért, szerdán 8,46–8,49 lejes árszintet regisztráltak. Tény viszont, hogy azóta a kormány lehetővé tette az 50 banis árcsökkentést, amit számos benzinkúthálózathoz hasonlóan az OMV–Petrom is alkalmazott.
Azt ugyan még nem tudni, hogy hány töltőállomáson csökkentették már éjféltől az üzemanyagok árát, a Peco Online ármonitor péntek reggeli adatai szerint egyértelműen olcsóbb a benzin és a gázolaj, mint egy nappal korábban.
Amint arról korábban beszámoltunk, a hónap első felében csökkenésnek indult a kőolaj világpiaci ára, és mindenki azt várta, hogy ez visszatükröződjön a töltőállomásokon gyakorolt árakban is. A hónap közepén Virgil Popescu energiaügyi miniszter is úgy nyilatkozott, hogy az üzemanyagáraknak is követniük kell a kőolaj árának zsugorodását, ő pedig bízott abban, hogy a romániai töltőállomosokon csökkenni fog a benzin és a gázolaj ára is.
Az üzemanyagáraknak is követniük kell a kőolaj árának zsugorodását – jelentette ki egy televíziós interjúban Virgil Popescu energiaügyi miniszter, aki bízik abban, hogy az elkövetkező időszakban csökkenni fog a benzin és a gázolaj ára is.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!