Lesz árcsökkenés? Virgil Popescu szerint napokon belül megtörténhet az árkorrekció
Fotó: Rostás Szabolcs
Az üzemanyagáraknak is követniük kell a kőolaj árának zsugorodását – jelentette ki egy televíziós interjúban Virgil Popescu energiaügyi miniszter, aki bízik abban, hogy az elkövetkező időszakban a romániai töltőállomosokon csökkenni fog a benzin és a gázolaj ára is.
2022. július 15., 10:402022. július 15., 10:40
2022. július 15., 10:452022. július 15., 10:45
A tárcavezetőt a Digi 24 hírtelevízió csütörtök esti műsorában kérdezték arról, hogy a kőolaj világpiaci árának csökkenése nyomán miért nem esnek vissza a töltőállomásokon gyakorolt árak is.
Azért mondom azt, hogy legalább a benzin árának, mivel Románia több benzin állít elő a kőolajból, mint amennyit fogyaszt, és benzinexportőrök vagyunk. Csökkent a hordónkénti ár, ezt a benzin árának a csökkenése kell hogy kövesse. A gázolaj esetében is csökkenést kellene látnunk, de a szükséges mennyiség felét importáljuk, mivel a termelés nem fedi a szükségleteket, és a gázolaj világpiaci ára nem csökkent épp olyan mértékben, bár visszaesett” – válaszolta Virgil Popescu.
Ő maga hisz abban, hogy az elkövetkező időszakban csökkenésnek indulnak az árak.
„A kormányrendelet nem volt kötelező érvényű, aki önkéntesen csatlakozni akart, már a legelején csökkentette az árait.
Lássuk a következő napokat, mert azt kell látnunk, hogy valami jó történik a benzin árával, majd a gázolaj árával, vagy akár egyidőben. Így lenne természetes, így kellene eljárniuk a nagy töltőállomás-hálózatoknak, amelyeknek korrektül kell eljárniuk az emberekkel. Amint csökken a beszerzési ár, csökkenteni kell az árakat, ahogy azzal érveltél, hogy azért emelted az árakat, mert nőtt a kőolaj világpiaci ára, nőtt a gázolaj világpiaci ára” – összegzett az energiaügyi miniszter.
Azt ugyan még nem tudni, hogy hány töltőállomáson csökkentették már éjféltől az üzemanyagok árát, a Peco Online ármonitor péntek reggeli adatai szerint egyértelműen olcsóbb a benzin és a gázolaj, mint egy nappal korábban.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
szóljon hozzá!