A nagy terv pici része. Legutóbb a Nyárádtő és Marosugra közötti 13,7 km-es szakaszt sikerült átadni a forgalomnak
Fotó: Haáz Vince
Bár a bukaresti hatóságoknak idén sem sikerült átadniuk a forgalomnak a 2018-as esztendőre előrejelzett száz kilométer autópályát, jövőre is mernek nagyot álmodni.
2018. december 28., 19:372018. december 28., 19:37
2018. december 28., 22:262018. december 28., 22:26
Idén nem jött be a bukaresti hatóságok számítása: az általuk centenáriumiként emlegetett esztendőre „stílusosan” beígért száz kilométer autópályából végül csak 60 kilométernyit sikerült átadniuk a forgalomnak. De úgy tűnik, ennek ellenére nem csüggednek: jövőre 102 kilométer autópálya átadásával kecsegtetnek. Ezek építése még 2013-ban elkezdődött, elkészültükkel pedig az ország sztrádahálózata elérné a 915 kilométert.
Az Országos Közútkezelő Vállalat (CNAIR) G4Media.ro hírportálnak nyilatkozó illetékese szerint
– a 2013-ban elkezdett építkezés gyümölcse 43 kilométernyi sztráda lesz. A 3-as szakaszon viszont addig még ki kell javítani a hatóságok által silánynak minősített munkálatokat, a 4-esen pedig a földcsuszamlás okozta gondokat.
A várakozások szerint 2019-ben elkészül a Szászsebest Tordával, vagyis a dél-erdélyi autópályát az észak-erdélyi sztrádával összekötő aszfaltcsík további 41 kilométere is, mint ahogy az észak-erdélyi autópálya újabb 18 kilométere is, ott a munkálatokkal már 49, illetve 60 százalékban végeztek.
Szintén 2013-tól épül, és már 92 százalékban kész is van 21 kilométer autópálya, ami a Temes megyei Kiskossót és a Hunyad megyei Marosillyét köti össze, úgyhogy joggal bíznak szalagvágásban az útügyi vállalatnál. Igaz, amíg ők a második negyedévre várják az ünnepi pillanatot, az építővállalat a G4Media.ro szerint az év végére mer csak ígérni. Elsősorban amiatt, hogy ki kell javítania mindazt, amit eddig rossz minőségben épített meg, továbbá ki kell alakítania a kijáratot is a Lugos–Déva-sztrádára.
azóta még megnyitottak egy 13,7 kilométeres autópálya-szakaszt Nyárádtő és Marosugra között. Ha viszont valamennyi ígéret teljesült volna, ami az elmúlt évtizedekben elhangzott, akkor ennek többszörösén száguldhatnának óránként 130 kilométeres sebességgel az autósok. Elég, ha csak abból indulunk ki, hogy a Nagyvárad–Kolozsvár–Marosvásárhely–Brassó-nyomvonalra tervezett észak-erdélyi autópálya 415 kilométerének az eredetileg 2,2 milliárd euróról szóló szerződés alapján már 2012-re el kellett volna készülnie. Azonban van remény a munkálatok folytatására: Maros megyében építkeznek, és több Bihar megyei szakaszon is elkezdődik a munka.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
szóljon hozzá!