Befutó? A felmérés szerint Georgescu élvezi a legnagyobb támogatottságot az államfőjelöltek közül
Fotó: Videófelvétel
Călin Georgescu élvezi a legnagyobb támogatottságot a potenciális államfőjelöltek közül – jelentette be Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere egy felmérésre hivatkozva.
2025. január 06., 09:302025. január 06., 09:30
Az elöljáró, aki korábban bejelentette, hogy ő maga is el kíván indulni a megismételt elnökválasztáson, vasárnap este a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva ismertette az általa megrendelt közvélemény-kutatás eredményét, amely az idei elnökválasztáson indulásukat bejelentő államfőjelöltek támogatottságát és ismertségüket mutatja meg.
Dan szerint az adatok azt mutatják, hogy az élen Călin Georgescu áll, több mint 40 százalékkal.
Utána pedig Crin Antonescu és jómagam következünk. (...) Călin Georgescu 40 százalék fölött vagy 40 százalék körül van, Crin Antonescu és én 15 százalék és 25 százalék között, valami ilyesmi” – mondta Nicușor Dan.
„A leglényegesebb kérdés az, hogy Călin Georgescu, aki minden felmérésben az első helyen áll, indul-e vagy sem” – tette hozzá.
Nicușor Dan bemutatta az egyes politikai vezetők ismertségére vonatkozó eredményeket is.
„Végeztünk egy közvélemény-kutatást, több dolgot is megvizsgáltunk, az ismertséget vizsgáltuk. Az első három, azt hiszem, 98 százalék fölött van Marcel Ciolacu, aki miniszterelnök, és Elena Lasconi, ők 98-99 százalék fölött vannak. Ami a bizalmat illeti,
a következő pedig 26-28 százalék körül van. Utána George Simion következik, és utána, nagyon közel, Bolojan úr és én” – mondta Nicușor Dan a Digi24-nek.
Mint arról beszámoltunk, a szélsőjobboldali Georgescu nemrég magyarellenes kijelentéseket tett az új kormány megalakítása kapcsán. Úgy vélte, hogy
Korábban arról beszélt: a kisebbségek örüljenek, hogy Románia földet és vizet ad nekik, és az őshonos nemzeti közösségek anyanyelvhasználata ellen is szót emelt.
Megnyerte volna a romániai államfőválasztás második fordulóját Călin Georgescu független jelölt, ha az alkotmánybíróság nem érvényteleníti az elnökválasztás első fordulójának eredményét – derül ki az IRES közvélemény-kutató cég felmérésből.
Mint arról beszámoltunk, az alkotmánybíróság december 6-án érvénytelenítette az első elnökválasztási forduló eredményét, és úgy döntött, hogy elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot. Határozatát a Román Hírszerző Szolgálat (SRI), a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE), a belügyminisztérium és a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) jelentései alapján hozta meg a testület.
A dokumentumokból az derült ki, hogy
A dokumentumok arra is rávilágítottak, hogy egy külföldi állami kiberszereplő beavatkozott a választások lebonyolítását szolgáló távközlési és informatikai rendszerekbe, és Románia az agresszív orosz hibrid hadviselés célpontja volt.
Budapest irányítása alá került a román pénzügyi és fejlesztési minisztérium azáltal, hogy RMDSZ-es miniszterek kerültek az élükre – vélekedik a szélsőjobboldali Călin Georgescu.
Georgescu emiatt Romániában is bírósághoz fordult, és az Emberi Jogok Európai Bíróságán is keresetet nyújtott be, az alkotmánybíróság határozatának megsemmisítését kérve.
és azt állította, az új kormány „illegitim”.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
Nem gyengített Románia légvédelmén az, hogy tavaly Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét – nyilatkozta csütörtökön Oana Țoiu külügyminiszter.
A Prahova megyei törvényszék csütörtökön jogerősen Elena Udrea volt turisztikai miniszter feltételes szabadlábra helyezéséről döntött.
1 hozzászólás