Az ételfutárok körében is nagyon sok a külföldi munkavállaló
Fotó: Rostás Szabolcs
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
2025. január 03., 19:222025. január 03., 19:22
2025. január 03., 19:292025. január 03., 19:29
A jogszabályjavaslat indokolása szerint a külföldi munkavállalók kvótájának meghatározásakor figyelembe vették a munkaerőpiacon jelenleg tapasztalható munkaerőhiányt; a munkaerőhiánnyal küzdő ágazatok sokféleségét; az országos helyreállítási tervben (PNRR) szereplő projektek végrehajtását, valamint a jelenlegi költségvetési tervezés keretében az európai strukturális alapokból finanszírozott projekteket. Szó esik a továbbiakban a szükséges munkaerő biztosításáról azokban a gazdasági ágazatokban vagy szakmákban, amelyeket nem lehet romániai munkavállalókkal vagy az EU-tagállamok, az Európai Gazdasági Térség tagállamainak vagy Svájc állampolgáraival fedezni.
A Bevándorlási Főfelügyelőség adatai szerint
Románia hosszú évek várakozása után arra készül, hogy lehetővé tegye a nem uniós országokból származó külföldiek számára, hogy taxisofőrként vagy Uber/Bolt-sofőrként dolgozzanak – értesült a Profit.ro hírportál.
Az Economedia.ro gazdasági portál összehasonlítása szerint ugyanezen intézmény által szolgáltatott információk szerint 2023-ban 101 254 foglalkoztatási/kivonulási engedélyt adtak ki, 2022-ben 108 882 munkavállalási/áthelyezési engedélyt, 2021-ben 49 954 engedélyt adtak ki.
A Bevándorlási Főfelügyelőség által közzétett adatok szerint a 2024. november 30-án érvényes munkavállalási célú, ideiglenes tartózkodási engedéllyel rendelkező külföldiek száma 97 732 volt.
Január 1. és 2024. november 30. között 102 777 ideiglenes tartózkodási engedélyt adtak ki munkavállalás céljából, és áthelyezés miatt 311 tartózkodási engedélyt adtak ki. Összehasonlításképpen: 2023-ban 82 321 ideiglenes tartózkodási engedélyt adtak ki munkavállalás céljából és 455 ideiglenes tartózkodási engedélyt kiküldetés céljából, 2022-ben 56 974 ideiglenes tartózkodási engedélyt adtak ki munkavállalás céljából és 190 ideiglenes tartózkodási engedélyt kiküldetés céljából, 2021-ben 36 660 ideiglenes tartózkodási engedélyt adtak ki munkavállalás céljából és 422 ideiglenes tartózkodási engedélyt kiküldetés céljából.
Az év első 11 hónapjában elfogott, Arad megyén keresztül az országot illegálisan elhagyni próbáló külföldiek többsége munkavállalás céljából érkezett Romániába.
Sok külföldit láthatunk a vendéglátásban, az építkezéseken, de ugyanígy kukás autókon vagy a sírásók körében is.
Az Economica.net gazdasági portál a témában az elmúlt év folyamán megjelent cikkeiben arra a következtetésre jutott, hogy a romániaiak azért utasítják vissza ezeket a munkáltatók által többször meghirdetett állásokat, mivel:
„Azok közül pedig, akik hasonló állásokra jelentkezhetnének, akadnak, akik inkább külföldön vállalnak alkalmi munkát, hogy növeljék esélyeiket arra, hogy kitörjenek a szegénység spiráljából, mások a saját háztartásukban dolgoznak, és vannak, akik kisvállalkozást indítanak” – összegez a gazdasági portál cikke.
Kevésbé igényesek, strapabíróbbak, fegyelmezettebbek a romániaiakhoz képest a külföldi vendégmunkások, ezért sok hazai munkáltató szívesen alkalmaz nepáli, indiai, Fülöp-szigeteki munkavállalókat.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
A több mint 6 milliárd lejes tartozásának rendezéséig a fejlesztési minisztérium nem fogad új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny közművesítési program és a helyi fejlesztések országos programja (PNDL) keretében – közölte Cseke Attila tárcavezető.
Románia jövőre nem engedheti meg magának a ,,kilengéseket”, amit belefoglalnak a költségvetésbe, azt tiszteletben kell tartani – szögezte le a hétfői kormányülést követő sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.
Egy év alatt több mint hárommilliárd italcsomagolást váltott vissza a lakosság a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül – közölte hétfőn a rendszert működtető RetuRoű vállalat.
szóljon hozzá!