Az ételfutárok körében is nagyon sok a külföldi munkavállaló
Fotó: Rostás Szabolcs
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
2025. január 03., 19:222025. január 03., 19:22
2025. január 03., 19:292025. január 03., 19:29
A jogszabályjavaslat indokolása szerint a külföldi munkavállalók kvótájának meghatározásakor figyelembe vették a munkaerőpiacon jelenleg tapasztalható munkaerőhiányt; a munkaerőhiánnyal küzdő ágazatok sokféleségét; az országos helyreállítási tervben (PNRR) szereplő projektek végrehajtását, valamint a jelenlegi költségvetési tervezés keretében az európai strukturális alapokból finanszírozott projekteket. Szó esik a továbbiakban a szükséges munkaerő biztosításáról azokban a gazdasági ágazatokban vagy szakmákban, amelyeket nem lehet romániai munkavállalókkal vagy az EU-tagállamok, az Európai Gazdasági Térség tagállamainak vagy Svájc állampolgáraival fedezni.
A Bevándorlási Főfelügyelőség adatai szerint
Románia hosszú évek várakozása után arra készül, hogy lehetővé tegye a nem uniós országokból származó külföldiek számára, hogy taxisofőrként vagy Uber/Bolt-sofőrként dolgozzanak – értesült a Profit.ro hírportál.
Az Economedia.ro gazdasági portál összehasonlítása szerint ugyanezen intézmény által szolgáltatott információk szerint 2023-ban 101 254 foglalkoztatási/kivonulási engedélyt adtak ki, 2022-ben 108 882 munkavállalási/áthelyezési engedélyt, 2021-ben 49 954 engedélyt adtak ki.
A Bevándorlási Főfelügyelőség által közzétett adatok szerint a 2024. november 30-án érvényes munkavállalási célú, ideiglenes tartózkodási engedéllyel rendelkező külföldiek száma 97 732 volt.
Január 1. és 2024. november 30. között 102 777 ideiglenes tartózkodási engedélyt adtak ki munkavállalás céljából, és áthelyezés miatt 311 tartózkodási engedélyt adtak ki. Összehasonlításképpen: 2023-ban 82 321 ideiglenes tartózkodási engedélyt adtak ki munkavállalás céljából és 455 ideiglenes tartózkodási engedélyt kiküldetés céljából, 2022-ben 56 974 ideiglenes tartózkodási engedélyt adtak ki munkavállalás céljából és 190 ideiglenes tartózkodási engedélyt kiküldetés céljából, 2021-ben 36 660 ideiglenes tartózkodási engedélyt adtak ki munkavállalás céljából és 422 ideiglenes tartózkodási engedélyt kiküldetés céljából.
Az év első 11 hónapjában elfogott, Arad megyén keresztül az országot illegálisan elhagyni próbáló külföldiek többsége munkavállalás céljából érkezett Romániába.
Sok külföldit láthatunk a vendéglátásban, az építkezéseken, de ugyanígy kukás autókon vagy a sírásók körében is.
Az Economica.net gazdasági portál a témában az elmúlt év folyamán megjelent cikkeiben arra a következtetésre jutott, hogy a romániaiak azért utasítják vissza ezeket a munkáltatók által többször meghirdetett állásokat, mivel:
„Azok közül pedig, akik hasonló állásokra jelentkezhetnének, akadnak, akik inkább külföldön vállalnak alkalmi munkát, hogy növeljék esélyeiket arra, hogy kitörjenek a szegénység spiráljából, mások a saját háztartásukban dolgoznak, és vannak, akik kisvállalkozást indítanak” – összegez a gazdasági portál cikke.
Kevésbé igényesek, strapabíróbbak, fegyelmezettebbek a romániaiakhoz képest a külföldi vendégmunkások, ezért sok hazai munkáltató szívesen alkalmaz nepáli, indiai, Fülöp-szigeteki munkavállalókat.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!