Az ételfutárok körében is nagyon sok a külföldi munkavállaló
Fotó: Rostás Szabolcs
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
2025. január 03., 19:222025. január 03., 19:22
2025. január 03., 19:292025. január 03., 19:29
A jogszabályjavaslat indokolása szerint a külföldi munkavállalók kvótájának meghatározásakor figyelembe vették a munkaerőpiacon jelenleg tapasztalható munkaerőhiányt; a munkaerőhiánnyal küzdő ágazatok sokféleségét; az országos helyreállítási tervben (PNRR) szereplő projektek végrehajtását, valamint a jelenlegi költségvetési tervezés keretében az európai strukturális alapokból finanszírozott projekteket. Szó esik a továbbiakban a szükséges munkaerő biztosításáról azokban a gazdasági ágazatokban vagy szakmákban, amelyeket nem lehet romániai munkavállalókkal vagy az EU-tagállamok, az Európai Gazdasági Térség tagállamainak vagy Svájc állampolgáraival fedezni.
A Bevándorlási Főfelügyelőség adatai szerint
Románia hosszú évek várakozása után arra készül, hogy lehetővé tegye a nem uniós országokból származó külföldiek számára, hogy taxisofőrként vagy Uber/Bolt-sofőrként dolgozzanak – értesült a Profit.ro hírportál.
Az Economedia.ro gazdasági portál összehasonlítása szerint ugyanezen intézmény által szolgáltatott információk szerint 2023-ban 101 254 foglalkoztatási/kivonulási engedélyt adtak ki, 2022-ben 108 882 munkavállalási/áthelyezési engedélyt, 2021-ben 49 954 engedélyt adtak ki.
A Bevándorlási Főfelügyelőség által közzétett adatok szerint a 2024. november 30-án érvényes munkavállalási célú, ideiglenes tartózkodási engedéllyel rendelkező külföldiek száma 97 732 volt.
Január 1. és 2024. november 30. között 102 777 ideiglenes tartózkodási engedélyt adtak ki munkavállalás céljából, és áthelyezés miatt 311 tartózkodási engedélyt adtak ki. Összehasonlításképpen: 2023-ban 82 321 ideiglenes tartózkodási engedélyt adtak ki munkavállalás céljából és 455 ideiglenes tartózkodási engedélyt kiküldetés céljából, 2022-ben 56 974 ideiglenes tartózkodási engedélyt adtak ki munkavállalás céljából és 190 ideiglenes tartózkodási engedélyt kiküldetés céljából, 2021-ben 36 660 ideiglenes tartózkodási engedélyt adtak ki munkavállalás céljából és 422 ideiglenes tartózkodási engedélyt kiküldetés céljából.
Az év első 11 hónapjában elfogott, Arad megyén keresztül az országot illegálisan elhagyni próbáló külföldiek többsége munkavállalás céljából érkezett Romániába.
Sok külföldit láthatunk a vendéglátásban, az építkezéseken, de ugyanígy kukás autókon vagy a sírásók körében is.
Az Economica.net gazdasági portál a témában az elmúlt év folyamán megjelent cikkeiben arra a következtetésre jutott, hogy a romániaiak azért utasítják vissza ezeket a munkáltatók által többször meghirdetett állásokat, mivel:
„Azok közül pedig, akik hasonló állásokra jelentkezhetnének, akadnak, akik inkább külföldön vállalnak alkalmi munkát, hogy növeljék esélyeiket arra, hogy kitörjenek a szegénység spiráljából, mások a saját háztartásukban dolgoznak, és vannak, akik kisvállalkozást indítanak” – összegez a gazdasági portál cikke.
Kevésbé igényesek, strapabíróbbak, fegyelmezettebbek a romániaiakhoz képest a külföldi vendégmunkások, ezért sok hazai munkáltató szívesen alkalmaz nepáli, indiai, Fülöp-szigeteki munkavállalókat.
A Moldovai Köztársaságban terjeszkedik a legnagyobb romániai pénzintézet, a Transilvania Bank (Banca Transilvania) – írja az economica.net a pénzintézet közleménye alapján.
Az idei év első két hónapjában 38 százalékkal 1,03 milliárd euróra csökkent Romániában a külföldi közvetlen tőkeberuházások értéke a 2023 azonos időszakában jegyzett 1,66 milliárd euróhoz képest – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).
Kína válaszul az amerikai vámemelésre 125 százalékra emelte az amerikai árucikkekre kivetet vámot – jelentette be pénteken a kínai államtanács vámügyi bizottsága.
A higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, a margarin, valamint a csatornázási és a köztisztasági szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben márciusban a tavalyi harmadik hónaphoz képest.
Januárhoz képest februárban 23 lejjel, azaz 0,4 százalékkal 5351 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A februári 5,02 százalékról márciusban 4,86 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2025 januárjában tíz uniós tagországban 1000 euró alatt volt az országos minimálbér – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön kiadott közleményében üdvözölte Donald Trump amerikai elnök bejelentését a kölcsönös vámok felfüggesztéséről, és azt mondta: ez fontos lépés a globális gazdaság stabilizálása felé.
Romániában 250 ezer üresen álló lakást tartanak nyilván a statisztikák. A lakástulajdonosok vagy nem tartózkodnak az országban, vagy hétvégi házakról, nyaralókról van szó, amelyek az év legnagyobb részében lakatlanok.
Új gyárat nyit Romániában egy német vállalat – jelentette be Marcel Ciolacu a kabinet szerdai ülésének elején. A kormányfő szerint az üzemben utasszállító repülőgépekhez fognak alkatrészeket gyártani.
szóljon hozzá!