Késik a hideg tél, így a kártevők nagy eséllyel túlélik az enyhe időjárású napokat
Fotó: Erdély Bálint Előd
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte csütörtöki agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
2025. január 02., 17:142025. január 02., 17:14
2025. január 02., 17:282025. január 02., 17:28
A Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. (HungaroMet) agrármeteorológiai elemzésében azt írja, hogy nem kedvez az időjárás a kórokozók és kártevők számának csökkenéséhez.
A hét eleji, jobbára fagymentes éjszakákat a derült idő miatt országos fagyok követték, de mínusz 10 fok alatti minimumok így sem fordultak elő. A talaj csak a felszín közelében néhány centiméteren fagyott, ezen a télen még nem is volt számottevő talajfagy. Az elmúlt 30 nap átlaghőmérséklete 1-2 fokkal haladta meg az ilyenkor szokásos értéket.
Az elemzés szerint a repce fejlett, jó állapotban van az ősz első felére jellemző esős, viszonylag enyhe időjárásnak köszönhetően. Az októberben vetett gabonák esetén azonban már nem ilyen egységes a kép: a november közepéig, egy hónapon át tartó száraz időszak többfelé egyenetlen kelést és nehézkes korai fejlődést eredményezett a Kárpát-medencében.
Ezen segített a november második felében lehullott csapadék, de
A kártevők és a kórokozók gyérüléséhez tartósan mínusz 10 fok alatti fagyokra lenne szükség, de erre egyelőre továbbra sincs kilátás, hiába az év leghidegebb időszaka általában a január eleje – írják.
Az előrejelzés szerint a következő egy hétben változékony, többször is csapadékos időre van kilátás, a legtöbb napsütés szombaton és vasárnap valószínű. Jellemzően eső, néhol vegyes halmazállapotú lesz a csapadék. A jövő hét közepéig összességében 5-20 milliméternyi csapadék várható, délen valószínű a nagyobb mennyiség.
A legenyhébb valószínűleg a hétfő és a kedd lesz, akkor a csúcsértékek sokfelé a 10 fokot is meghaladhatják, a legerősebb éjszakai fagy pedig szombaton és vasárnap reggelre alakulhat ki, de mínusz 10 fok alatti értékek akkor sem valószínűek. Tartós hideg a következő 8-10 napban nem várható – írja elelemzésében a HungaroMet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
A több mint 6 milliárd lejes tartozásának rendezéséig a fejlesztési minisztérium nem fogad új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny közművesítési program és a helyi fejlesztések országos programja (PNDL) keretében – közölte Cseke Attila tárcavezető.
Románia jövőre nem engedheti meg magának a ,,kilengéseket”, amit belefoglalnak a költségvetésbe, azt tiszteletben kell tartani – szögezte le a hétfői kormányülést követő sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.
Egy év alatt több mint hárommilliárd italcsomagolást váltott vissza a lakosság a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül – közölte hétfőn a rendszert működtető RetuRoű vállalat.
Idén decemberben 4 703 349 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 13 399-cel többet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2748 lej volt az egy hónappal korábban regisztrált 2740 lej után.
szóljon hozzá!