„Takarékoskodjatok!” A megszorítások csak a kezdet elemzők, munkáltatók szerint

megszorítások

A megszorításokkal, áremelkedéssel sújtott lakosságnak növelnie kell ellenállási képességét a leselkedő válsággal szemben

Fotó: Orbán Orsolya

Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított konszolidációs csomag sem lesz elegendő az államháztartáson keletkezett hiány pótlására. Sokan úgy vélik: a miniszterelnök hiába tetováltatta a kezére, a megszorításokon túl elkerülhetetlen lesz az adóemelés is.

Rostás Szabolcs

2025. január 03., 08:032025. január 03., 08:03

2025. január 03., 08:212025. január 03., 08:21

A korábbi ígéretekkel ellentétben, ugyanakkor az elemzői várakozásoknak megfelelően átfogó megszorításokkal indította hivatalát a december 23-án beiktatott régi-új bukaresti kormány. Az RMDSZ-szel kiegészült balliberális kabinet tavalyi utolsó, december 30-án tartott ülésén fogadta el adóemeléseket, új közterhek bevezetését, megannyi adókedvezmény eltörlését tartalmazó salátarendeletét, amelytől az év végére várhatóan 9 százalékra duzzadó államháztartási hiány lefaragását reméli.

Romániára rendkívül nehéz év vár gazdasági-pénzügyi szempontból, sőt egyre inkább kijelenthető, hogy a nehéz időszak években lesz mérhető.

Az ország most issza meg a levét az elmúlt évek túlköltekezésének, mindenekelőtt annak, hogy a hatalmon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) és jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) mindent alárendelt a 2024-es, helyhatósági, európai és romániai parlamenti, valamint államelnöki megmérettetést magában foglaló szuperválasztási évnek. Politikai érdekeik, jó választási szereplésük érdekében ezek az alakulatok nem törődtek az elemzők figyelmeztetésével, miszerint elszabadul az államháztartás hiánya, amit a választások lecsengése után csakis megszorításokkal, a közterhek emelésével lehet majd leszorítani. A sors fintora, hogy a népszerűtlen, korrekciós intézkedéseket most tulajdonképpen ugyanannak az összetételű kormánynak kell gyakorlatba ültetnie – élen Marcel Ciolacu miniszterelnökkel –, amely néhány héttel ezelőtt még azt állította, hogy ezekre nincs szükség.

korábban írtuk

Befagyasztott nyugdíjak és bérek, levágott kedvezmények: elfogadta a kormány a megszorításokról szóló rendeletet
Befagyasztott nyugdíjak és bérek, levágott kedvezmények: elfogadta a kormány a megszorításokról szóló rendeletet

Bár Marcel Ciolacu azt ígérte, hogy nem lesznek adóemelések, az általa vezetett új kormány hétfőn elfogadta azt a megszorító csomagot, amely új adók bevezetése mellett adókedvezményeket töröl el, és befagyasztja a nyugdíjakat és a közalka

No de mire lesz elegendő a potenciális állami kiadásokat 133 milliárd lejjel lefaragó megszorító csomag, az, hogy 2025-ben 7 százalékra tervezik lefaragni a költségvetési deficitet? Elemzők, ágazati képviseletek szerint a PSD, PNL, RMDSZ alkotta kabinet intézkedései sokkal nagyobb kárt okoznak a gazdaság számára, mint hasznot. A mezőgazdaságban és élelmiszeriparban dolgozók érdekvédelmét ellátó Sindalimenta szakszervezet arra figyelmeztet, hogy az ágazatban foglalkoztatottak eddigi adókedvezményeinek megszüntetése jelentős bércsökkenést eredményez az alkalmazottak számára, akik más ágazatban kereshetnek munkát, ha a munkáltatók nem kompenzálják a bérkiesést.

Ez utóbbi lépés azonban óhatatlanul az élelmiszeripari és agrártermékek drágulását vonja maga után.

(Az ágazat dolgozói egy 2022-ben elfogadott jogszabály alapján 2028-ig mentesültek volna többek között a jövedelemadó, valamint az egészségbiztosítás befizetésének kötelezettsége alól).

„Adóemelés követi a megszorításokat”

Sorin Orzac nagybányai üzletember úgy véli, csak idő kérdése, hogy a kormány mikor emeli meg a jelenleg 10 százalékos személyi jövedelemadót és a 19 százalékos általános forgalmi adót (áfa/TVA); utóbbi illeték 21 százalékra emelkedhet. „Nagyon rossz előjelek vannak: a nyugat-európai autóipar, a német gazdaság a csőd szélén áll, márpedig a román ipar számos szereplője a német megrendelésektől függ. A román állam három hónapja hitelekből él. 2025 és 2026 a legnehezebb év lesz pénzügyi-gazdasági szempontból az ország számára az 1989-es rendszerváltás óta: bár a kormányzati illetékesek most hallgatnak róla, a tavaszi államfőválasztás után adót fognak emelni” – nyilatkozta a romániai munkáltatók országos szövetsége első alelnöki tisztségét betöltő vállalkozó a Termene portálnak, hozzátéve: az állam segítsége, támogatása nélkül bizonyos gazdasági ágazatok szűkíteni fogják tevékenységüket.

korábban írtuk

Ciolacu a karjára tetováltatta: nem emelkedik az áfa
Ciolacu a karjára tetováltatta: nem emelkedik az áfa

Marcel Ciolacu miniszterelnök szokatlan módját választotta annak, hogy megígérje: kormánya nem fog áfaemelést végrehajtani. Ciolacu a karjára tetováltatta vállalását.

Hasonlóképpen borúlátó Cristian Păun neves közgazdász is, aki élesen bírálja a kormányzati megszorítások egy részét, többek között az osztalékadó emelését vagy a kereskedelmi társaságokra kivetendő, az ipari létesítmények után fizetendő 1 százalékos „oszlopadót”, mivel szerinte fékezi a beruházásokat. (Nem véletlen, hogy a Victor Ponta vezette kormány „találmányát” 2017-ben kivezették). A Bukaresti Gazdaságtudományi Akadémia (ASE) oktatójának is meggyőződése, hogy a márciusra-áprilisra tervezett államelnök-választást követően adóemelések következnek.

Cristian Păun arra figyelmeztet, 2025-ben számos veszély leselkedik Romániára, köztük az infláció, az adók növekedése, a kamatok emelkedése, a gazdasági növekedés lassulása, a politikai instabilitás, valamint a szélsőségesség térnyerése.

Éppen ezért maximális óvatosságra inti a lakosságot, amelynek szerinte növelnie kell ellenállási képességét a leselkedő válsággal szemben. „Legyetek mértékletesek, vágjátok le a listáról, de legalábbis halasszátok el a fölösleges kiadásokat, konszolidáljátok a tartalékaitokat, és ha lehet, keressetek új jövedelemforrásokat a meglévő(k) mellé. Tegyetek meg mindent annak érdekében, hogy megőrizzétek anyagi függetlenségeteket, kerüljétek a fogyasztási hiteleket, csak szükség esetén vegyetek fel kölcsönt, kizárólag befektetési célból” – sorolta fel jó tanácsait közösségi oldalán a bukaresti közgazdász.

Mint arról beszámoltunk, a vállalkozói szervezetek és a szakszervezetek élesen bírálják a kormány megszorító intézkedéseit, utóbbiak tiltakozó akciókat helyeztek kilátásba. Ezek nyitányát a rendőrszakszervezet hétfői bukaresti tüntetése jelentette, melyen a résztvevők a bérek és a nyugdíjak befagyasztása ellen tiltakoztak. Az elégedetlenségi hullám a következő időszakban várhatóan nőni fog, miután a kormány megszünteti az energiaár-kompenzációt, az üzemanyagok januári drágulása további áremelkedést generál, és borítékolható, hogy eredménytelen lesz a kormányfő felhívása, amelyben – a lakossággal és a kormánnyal való szolidaritásként – hat hónapos árbefagyasztási moratóriumot kért valamennyi romániai cégtől.

Mindazonáltal a kormányzati megszorítások óhatatlanul kihatással lesznek az alkotmánybíróság által érvénytelenített, tavasszal újra megrendezendő államelnök-választás kimenetelére is. Fennáll a veszélye, hogy a megmérettetés november 24-ei első fordulóját meglepetésre megnyerő, szélsőjobboldali-szuverenista Călin Georgescu számára további lendületet ad az általános vélekedés, miszerint a mainstream pártok kizárólag a lakosságot sújtó megszorításokkal képesek helyrehozni saját elhibázott politikájukat.

korábban írtuk

Ciolacu: nincs pénz béremelésre, szükség van a megszorításokra
Ciolacu: nincs pénz béremelésre, szükség van a megszorításokra

A kormány hétfői ülésén elfogadja a költségvetési hiány leszorítását célzó, a nyugdíjak és a közalkalmazotti bérek befagyasztását rögzítő salátarendeletet – jelentette be a kormányülés elején Marcel Ciolacu

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. január 02., csütörtök

Agrometeorológia: tartós hidegre lenne szükség a kártevők számának csökkenéséhez

Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.

Agrometeorológia: tartós hidegre lenne szükség a kártevők számának csökkenéséhez
2025. január 02., csütörtök

Bár még nincs gond, sok a bizonytalansági tényező az orosz gáz ukrajnai tranzitjának leállítása után

Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.

Bár még nincs gond, sok a bizonytalansági tényező az orosz gáz ukrajnai tranzitjának leállítása után
2025. január 01., szerda

Üzemanyag-drágulás: 8-10 lejjel kerül többe a teletank

Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.

Üzemanyag-drágulás: 8-10 lejjel kerül többe a teletank
2025. január 01., szerda

Drágulással, kedvezmények megvonásával indult az új év

Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.

Drágulással, kedvezmények megvonásával indult az új év
2024. december 31., kedd

Sokadjára elhalasztották a radiátoros hőmennyiségmérő kötelező beszerelési határidejét

Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.

Sokadjára elhalasztották a radiátoros hőmennyiségmérő kötelező beszerelési határidejét
2024. december 31., kedd

Görcsös politikai ellenállásba ütközik a magyar energiacég romániai bevásárlása, holott a fogyasztók jól járhatnak vele

Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.

Görcsös politikai ellenállásba ütközik a magyar energiacég romániai bevásárlása, holott a fogyasztók jól járhatnak vele
2024. december 30., hétfő

A tartozások rendezéséig nem fogadnak el új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny-program és a PNLD keretében

A több mint 6 milliárd lejes tartozásának rendezéséig a fejlesztési minisztérium nem fogad új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny közművesítési program és a helyi fejlesztések országos programja (PNDL) keretében – közölte Cseke Attila tárcavezető.

A tartozások rendezéséig nem fogadnak el új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny-program és a PNLD keretében
2024. december 30., hétfő

Tánczos Barna: lefaragtuk az állami kiadásokat

Románia jövőre nem engedheti meg magának a ,,kilengéseket”, amit belefoglalnak a költségvetésbe, azt tiszteletben kell tartani – szögezte le a hétfői kormányülést követő sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.

Tánczos Barna: lefaragtuk az állami kiadásokat
2024. december 30., hétfő

Hatalmas mennyiségű italcsomagolást váltottak vissza egy év alatt

Egy év alatt több mint hárommilliárd italcsomagolást váltott vissza a lakosság a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül – közölte hétfőn a rendszert működtető RetuRoű vállalat.

Hatalmas mennyiségű italcsomagolást váltottak vissza egy év alatt
2024. december 30., hétfő

Nyolc lejjel nőtt az átlagnyugdíj

Idén decemberben 4 703 349 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 13 399-cel többet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2748 lej volt az egy hónappal korábban regisztrált 2740 lej után.

Nyolc lejjel nőtt az átlagnyugdíj
Nyolc lejjel nőtt az átlagnyugdíj
2024. december 30., hétfő

Nyolc lejjel nőtt az átlagnyugdíj