A megszorításokkal, áremelkedéssel sújtott lakosságnak növelnie kell ellenállási képességét a leselkedő válsággal szemben
Fotó: Orbán Orsolya
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított konszolidációs csomag sem lesz elegendő az államháztartáson keletkezett hiány pótlására. Sokan úgy vélik: a miniszterelnök hiába tetováltatta a kezére, a megszorításokon túl elkerülhetetlen lesz az adóemelés is.
2025. január 03., 08:032025. január 03., 08:03
2025. január 03., 08:212025. január 03., 08:21
A korábbi ígéretekkel ellentétben, ugyanakkor az elemzői várakozásoknak megfelelően átfogó megszorításokkal indította hivatalát a december 23-án beiktatott régi-új bukaresti kormány. Az RMDSZ-szel kiegészült balliberális kabinet tavalyi utolsó, december 30-án tartott ülésén fogadta el adóemeléseket, új közterhek bevezetését, megannyi adókedvezmény eltörlését tartalmazó salátarendeletét, amelytől az év végére várhatóan 9 százalékra duzzadó államháztartási hiány lefaragását reméli.
Az ország most issza meg a levét az elmúlt évek túlköltekezésének, mindenekelőtt annak, hogy a hatalmon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) és jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) mindent alárendelt a 2024-es, helyhatósági, európai és romániai parlamenti, valamint államelnöki megmérettetést magában foglaló szuperválasztási évnek. Politikai érdekeik, jó választási szereplésük érdekében ezek az alakulatok nem törődtek az elemzők figyelmeztetésével, miszerint elszabadul az államháztartás hiánya, amit a választások lecsengése után csakis megszorításokkal, a közterhek emelésével lehet majd leszorítani. A sors fintora, hogy a népszerűtlen, korrekciós intézkedéseket most tulajdonképpen ugyanannak az összetételű kormánynak kell gyakorlatba ültetnie – élen Marcel Ciolacu miniszterelnökkel –, amely néhány héttel ezelőtt még azt állította, hogy ezekre nincs szükség.
Bár Marcel Ciolacu azt ígérte, hogy nem lesznek adóemelések, az általa vezetett új kormány hétfőn elfogadta azt a megszorító csomagot, amely új adók bevezetése mellett adókedvezményeket töröl el, és befagyasztja a nyugdíjakat és a közalka
No de mire lesz elegendő a potenciális állami kiadásokat 133 milliárd lejjel lefaragó megszorító csomag, az, hogy 2025-ben 7 százalékra tervezik lefaragni a költségvetési deficitet? Elemzők, ágazati képviseletek szerint a PSD, PNL, RMDSZ alkotta kabinet intézkedései sokkal nagyobb kárt okoznak a gazdaság számára, mint hasznot. A mezőgazdaságban és élelmiszeriparban dolgozók érdekvédelmét ellátó Sindalimenta szakszervezet arra figyelmeztet, hogy az ágazatban foglalkoztatottak eddigi adókedvezményeinek megszüntetése jelentős bércsökkenést eredményez az alkalmazottak számára, akik más ágazatban kereshetnek munkát, ha a munkáltatók nem kompenzálják a bérkiesést.
(Az ágazat dolgozói egy 2022-ben elfogadott jogszabály alapján 2028-ig mentesültek volna többek között a jövedelemadó, valamint az egészségbiztosítás befizetésének kötelezettsége alól).
Sorin Orzac nagybányai üzletember úgy véli, csak idő kérdése, hogy a kormány mikor emeli meg a jelenleg 10 százalékos személyi jövedelemadót és a 19 százalékos általános forgalmi adót (áfa/TVA); utóbbi illeték 21 százalékra emelkedhet. „Nagyon rossz előjelek vannak: a nyugat-európai autóipar, a német gazdaság a csőd szélén áll, márpedig a román ipar számos szereplője a német megrendelésektől függ. A román állam három hónapja hitelekből él. 2025 és 2026 a legnehezebb év lesz pénzügyi-gazdasági szempontból az ország számára az 1989-es rendszerváltás óta: bár a kormányzati illetékesek most hallgatnak róla, a tavaszi államfőválasztás után adót fognak emelni” – nyilatkozta a romániai munkáltatók országos szövetsége első alelnöki tisztségét betöltő vállalkozó a Termene portálnak, hozzátéve: az állam segítsége, támogatása nélkül bizonyos gazdasági ágazatok szűkíteni fogják tevékenységüket.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szokatlan módját választotta annak, hogy megígérje: kormánya nem fog áfaemelést végrehajtani. Ciolacu a karjára tetováltatta vállalását.
Hasonlóképpen borúlátó Cristian Păun neves közgazdász is, aki élesen bírálja a kormányzati megszorítások egy részét, többek között az osztalékadó emelését vagy a kereskedelmi társaságokra kivetendő, az ipari létesítmények után fizetendő 1 százalékos „oszlopadót”, mivel szerinte fékezi a beruházásokat. (Nem véletlen, hogy a Victor Ponta vezette kormány „találmányát” 2017-ben kivezették). A Bukaresti Gazdaságtudományi Akadémia (ASE) oktatójának is meggyőződése, hogy a márciusra-áprilisra tervezett államelnök-választást követően adóemelések következnek.
Éppen ezért maximális óvatosságra inti a lakosságot, amelynek szerinte növelnie kell ellenállási képességét a leselkedő válsággal szemben. „Legyetek mértékletesek, vágjátok le a listáról, de legalábbis halasszátok el a fölösleges kiadásokat, konszolidáljátok a tartalékaitokat, és ha lehet, keressetek új jövedelemforrásokat a meglévő(k) mellé. Tegyetek meg mindent annak érdekében, hogy megőrizzétek anyagi függetlenségeteket, kerüljétek a fogyasztási hiteleket, csak szükség esetén vegyetek fel kölcsönt, kizárólag befektetési célból” – sorolta fel jó tanácsait közösségi oldalán a bukaresti közgazdász.
Mint arról beszámoltunk, a vállalkozói szervezetek és a szakszervezetek élesen bírálják a kormány megszorító intézkedéseit, utóbbiak tiltakozó akciókat helyeztek kilátásba. Ezek nyitányát a rendőrszakszervezet hétfői bukaresti tüntetése jelentette, melyen a résztvevők a bérek és a nyugdíjak befagyasztása ellen tiltakoztak. Az elégedetlenségi hullám a következő időszakban várhatóan nőni fog, miután a kormány megszünteti az energiaár-kompenzációt, az üzemanyagok januári drágulása további áremelkedést generál, és borítékolható, hogy eredménytelen lesz a kormányfő felhívása, amelyben – a lakossággal és a kormánnyal való szolidaritásként – hat hónapos árbefagyasztási moratóriumot kért valamennyi romániai cégtől.
Mindazonáltal a kormányzati megszorítások óhatatlanul kihatással lesznek az alkotmánybíróság által érvénytelenített, tavasszal újra megrendezendő államelnök-választás kimenetelére is. Fennáll a veszélye, hogy a megmérettetés november 24-ei első fordulóját meglepetésre megnyerő, szélsőjobboldali-szuverenista Călin Georgescu számára további lendületet ad az általános vélekedés, miszerint a mainstream pártok kizárólag a lakosságot sújtó megszorításokkal képesek helyrehozni saját elhibázott politikájukat.
A kormány hétfői ülésén elfogadja a költségvetési hiány leszorítását célzó, a nyugdíjak és a közalkalmazotti bérek befagyasztását rögzítő salátarendeletet – jelentette be a kormányülés elején Marcel Ciolacu
A bukaresti kormány által az idei év első három hónapjában felvett hitelek összege 94 milliárd lej volt, ami 16,2 milliárd lejjel haladja meg a 2024 első három hónapjában regisztrált szintet – számolta ki a Profit.ro gazdasági szakportál.
A tavalyi negyedik negyedévben 2023 utolsó három hónapjához mérten a lakásárak 4,9 százalékkal, a bérleti díjak 3,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán bejelentette, hogy idén is folytatódik az Euro200 elnevezésű számítógép-vásárlási program.
A politikusoknak a romániai fejlődésüknek kedvező feltételeket kell teremteniük külföldi befektetők számára – jelentette ki szerdán Ilie Bolojan ügyvivő államfő.
Az idei év első két hónapjában 5,62 milliárd euró volt a külkereskedelmi mérleg hiánya, 35,1 százalékkal nagyobb, mint 2024 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közzétett adataiból.
Terv szerint halad Románia OECD-csatlakozásának folyamata, mivel a 25-ből már 13 bizottságban lezárta a tárgyalásokat, legutóbb a vállalatirányítási bizottságban – számolt be szerdán a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő.
Az Egyesült Államok országra szabott megállapodásokra törekszik az új amerikai vámok bejelentését követően számos állammal meginduló kétoldalú kereskedelmi tárgyalásokon – közölte a Fehér Ház szóvivője kedden.
Bár kedden valamelyest magához tért, az elmúlt időszak történései – főként a Donald Trump amerikai elnök által kivetett importvámok – megtépázták a Bukaresti Értéktőzsdét (BVB) is, amely negatív tartományba került.
Négyéves mélypontra süllyedt a kőolaj világpiaci ára, ez pedig meglátszik a romániai töltőállomásokon alkalmazott üzemanyagárakon, mint ahogy az árcsökkentés ütemén is.
Két hét alatt összesen 4,4 millió lejre róttak ki bírságot az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) felügyelői a húsvét közeledtével végzett ellenőrzések nyomán.
szóljon hozzá!