Mi a megoldás? Sok ország földrajzi adottságai miatt továbbra is nehezen boldogul az Ukrajnán keresztül érkező orosz gáz nélkül
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
2025. január 02., 14:292025. január 02., 14:29
2025. január 02., 14:342025. január 02., 14:34
Az orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába történő szállításáról szóló megállapodás a Moszkva és Kijev közötti együttműködés azon kevés konkrét esetének egyike volt, amely túlélte a háborút.
az oroszországi Szudzsa városában lévő állomásról (amely négy hónapja az ukrán csapatok ellenőrzése alatt áll), hogy aztán Szlovákia, Ausztria, Magyarország, Csehország, Ausztria, Magyarország és Olaszország között szétosszák, sőt bizonyos mennyiségű energiahordozót aztán tovább értékesítsenek magának Ukrajnának.
Ezek a szállítások 2024 végén megszűntek: az orosz és az ukrán kormány, valamint az Európai Bizottság által 2019 decemberében aláírt háromoldalú megállapodások, amelyek az ukrán Naftohaz és TSO vállalatok és az orosz Gazprom óriásvállalat közötti szerződések révén jöttek létre, december 31-én lejártak.
Megújításuk lehetetlen volt. Sem Kijevnek, sem Brüsszelnek nem állt szándékában aláírni a megújítást.
Egyes országok számára az Oroszországból származó földgázimport megszűnése kezelhető problémát jelent, amint azt az Oxford Institute for Energy Studies december elején közzétett széles körű elemzése is kiemeli.
Olaszország például minimálisra csökkentette a Tarvisio belépési pontról történő gázbeszerzését, ahová az orosz szállítások érkeznek, és az elmúlt években diverzifikálta ellátását a Veneto, Toszkána és Liguria partjainál lévő négy újragázosító üzemnek, valamint az észak-afrikai gázvezetékeken keresztül történő megnövekedett beszerzéseknek köszönhetően.
amelyet a Törökországot átszelő, Görögországon, Bulgárián és Szerbián áthaladó Török Áramlat gázvezetéken keresztül importál, így nem lehet gondja.
Csehország helyzete azért problémásabb, mert az ukrán hálózaton keresztül importált orosz gáz alternatívájaként az Északi Áramlaton keresztül Európába érkező orosz gázt tervezte felhasználni: csakhogy ezt a vezetéket felrobbantották, ezért most Prága fokozza az észak-európai földgáz beszerzését, amelyet Németországból importál.
Robert Fico szlovák miniszterelnök vasárnap Moszkvába utazott Vlagyimir Putyinhoz, hogy az orosz gáz beszerzésének lehetséges alternatív útvonalairól is tárgyaljon. Fico, aki 2023-as megválasztása óta leállította az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást, elmondta, hogy Putyin megerősítette, hogy kész Szlovákiát orosz gázzal ellátni, de kifejtette, hogy ez „gyakorlatilag lehetetlen”.
Ezért Szlovákia azok közé az országok közé tartozik, amelyek a legerőteljesebben szorgalmazzák Európában a megoldást. Ausztriának is ugyanez a célja, de visszafogottabban viszonyul az ügyhöz, és az elmúlt hónapokban egy sor szerződést kötött a brit BP-vel, a norvég Equinorral és a texasi Cheniere-rel.
A szibériai fölrgáz szállítása volt a TSO, az ukrán gázhálózati vállalat fő tevékenysége: nélküle a vállalatnak le kell építenie a hálózat nagy részét, és bonyolult egyensúlyt kell találnia a tevékenység visszaszorítása és az ukrán lakosság további ellátása között.
Végül mindenki számára ott van az ár kérdése. A cseppfolyósított földgáz drágább, mint a vezetékes gáz. A cseppfolyósított földgáz piaca kevésbé kötődik hosszú távú szerződésekhez, ezért instabilabb és hirtelen változásoknak van kitéve.
míg korábban 20-25 euró/MWh között volt, mára 30 euró felett stabilizálódott, és az elmúlt napokban az ukrán tranzit lezárásának hatásával kapcsolatos félelmek miatt a TTF ismét 45 euró/MWh fölé emelkedett, közel a november végén elért idei csúcsokhoz.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!