Mi a megoldás? Sok ország földrajzi adottságai miatt továbbra is nehezen boldogul az Ukrajnán keresztül érkező orosz gáz nélkül
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
2025. január 02., 14:292025. január 02., 14:29
2025. január 02., 14:342025. január 02., 14:34
Az orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába történő szállításáról szóló megállapodás a Moszkva és Kijev közötti együttműködés azon kevés konkrét esetének egyike volt, amely túlélte a háborút.
az oroszországi Szudzsa városában lévő állomásról (amely négy hónapja az ukrán csapatok ellenőrzése alatt áll), hogy aztán Szlovákia, Ausztria, Magyarország, Csehország, Ausztria, Magyarország és Olaszország között szétosszák, sőt bizonyos mennyiségű energiahordozót aztán tovább értékesítsenek magának Ukrajnának.
Ezek a szállítások 2024 végén megszűntek: az orosz és az ukrán kormány, valamint az Európai Bizottság által 2019 decemberében aláírt háromoldalú megállapodások, amelyek az ukrán Naftohaz és TSO vállalatok és az orosz Gazprom óriásvállalat közötti szerződések révén jöttek létre, december 31-én lejártak.
Megújításuk lehetetlen volt. Sem Kijevnek, sem Brüsszelnek nem állt szándékában aláírni a megújítást.
Egyes országok számára az Oroszországból származó földgázimport megszűnése kezelhető problémát jelent, amint azt az Oxford Institute for Energy Studies december elején közzétett széles körű elemzése is kiemeli.
Olaszország például minimálisra csökkentette a Tarvisio belépési pontról történő gázbeszerzését, ahová az orosz szállítások érkeznek, és az elmúlt években diverzifikálta ellátását a Veneto, Toszkána és Liguria partjainál lévő négy újragázosító üzemnek, valamint az észak-afrikai gázvezetékeken keresztül történő megnövekedett beszerzéseknek köszönhetően.
amelyet a Törökországot átszelő, Görögországon, Bulgárián és Szerbián áthaladó Török Áramlat gázvezetéken keresztül importál, így nem lehet gondja.
Csehország helyzete azért problémásabb, mert az ukrán hálózaton keresztül importált orosz gáz alternatívájaként az Északi Áramlaton keresztül Európába érkező orosz gázt tervezte felhasználni: csakhogy ezt a vezetéket felrobbantották, ezért most Prága fokozza az észak-európai földgáz beszerzését, amelyet Németországból importál.
Robert Fico szlovák miniszterelnök vasárnap Moszkvába utazott Vlagyimir Putyinhoz, hogy az orosz gáz beszerzésének lehetséges alternatív útvonalairól is tárgyaljon. Fico, aki 2023-as megválasztása óta leállította az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást, elmondta, hogy Putyin megerősítette, hogy kész Szlovákiát orosz gázzal ellátni, de kifejtette, hogy ez „gyakorlatilag lehetetlen”.
Ezért Szlovákia azok közé az országok közé tartozik, amelyek a legerőteljesebben szorgalmazzák Európában a megoldást. Ausztriának is ugyanez a célja, de visszafogottabban viszonyul az ügyhöz, és az elmúlt hónapokban egy sor szerződést kötött a brit BP-vel, a norvég Equinorral és a texasi Cheniere-rel.
A szibériai fölrgáz szállítása volt a TSO, az ukrán gázhálózati vállalat fő tevékenysége: nélküle a vállalatnak le kell építenie a hálózat nagy részét, és bonyolult egyensúlyt kell találnia a tevékenység visszaszorítása és az ukrán lakosság további ellátása között.
Végül mindenki számára ott van az ár kérdése. A cseppfolyósított földgáz drágább, mint a vezetékes gáz. A cseppfolyósított földgáz piaca kevésbé kötődik hosszú távú szerződésekhez, ezért instabilabb és hirtelen változásoknak van kitéve.
míg korábban 20-25 euró/MWh között volt, mára 30 euró felett stabilizálódott, és az elmúlt napokban az ukrán tranzit lezárásának hatásával kapcsolatos félelmek miatt a TTF ismét 45 euró/MWh fölé emelkedett, közel a november végén elért idei csúcsokhoz.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
A több mint 6 milliárd lejes tartozásának rendezéséig a fejlesztési minisztérium nem fogad új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny közművesítési program és a helyi fejlesztések országos programja (PNDL) keretében – közölte Cseke Attila tárcavezető.
Románia jövőre nem engedheti meg magának a ,,kilengéseket”, amit belefoglalnak a költségvetésbe, azt tiszteletben kell tartani – szögezte le a hétfői kormányülést követő sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.
Egy év alatt több mint hárommilliárd italcsomagolást váltott vissza a lakosság a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül – közölte hétfőn a rendszert működtető RetuRoű vállalat.
Idén decemberben 4 703 349 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 13 399-cel többet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2748 lej volt az egy hónappal korábban regisztrált 2740 lej után.
szóljon hozzá!