Sok 3,5 százalék sokra mehetne: az államnál maradt tavaly a civil szervezeteknek felajánlható adólejek nagy része

A civil szervezetek számolnának vele. Kevés polgár ajánlotta fel jövedelemadója 3,5 százalékát •  Fotó: Pixabay

A civil szervezetek számolnának vele. Kevés polgár ajánlotta fel jövedelemadója 3,5 százalékát

Fotó: Pixabay

Bár növekedett azok száma, akik élhettek volna ezzel a lehetőséggel, kevesebb romániai adófizető polgár rendelkezett tavaly a jövedelemadója 3,5 százalékával, holott a civil szervezeteknek nagyon jól jönnek ezek az összegek, amelyek az államkasszában maradnak, ha nem nekik ajánljuk fel. Miklós Zoltán RMDSZ-es parlamenti képviselő eközben benyújtott egy törvénytervezetet, amely a cégek esetében is hatékonyabb eszközt biztosítana a szponzorációs alap felhasználására.

Bíró Blanka

2021. augusztus 04., 14:442021. augusztus 04., 14:44

2021. augusztus 04., 14:482021. augusztus 04., 14:48

Annak ellenére, hogy több évig növekedett azoknak a száma, akik átirányították a civil szervezeteknek, egyházaknak vagy diákoknak (utóbbiaknak ösztöndíjként) a jövedelemadójuk 3,5 százalékát, 2020-ban a pozitív trend megtorpant, és visszaesett az „adományozók” száma. A Profit.ro pénzügyi-gazdasági portál elemzése rámutat, a tavalyi évben 1,97 millió természetes személy rendelkezett a jövedelemadója 3,5 százalékáról, ez 200 ezer személlyel kevesebb, mint egy évvel korábban.

A visszaesés annak ellenére következett be, hogy egy év alatt 6,02 millióról 6,20 millióra növekedett az alkalmazottak száma, tehát ennyien tudtak volna élni a lehetőséggel, de közülük csak 1,97 millió vette a fáradságot, hogy átirányítsa az adója 3,5 százalékát.

A pénzügyminisztérium még nem összesítette, hogy a tavalyi felajánlások mekkora összeget jelentenek, ez 2019-ben 137,2 millió lej volt.

Több mint 2 milliárd lej maradt az államnál

Miklós Zoltán, a képviselőház pénzügyi és költségvetési bizottságának RMDSZ-es tagja szintén kikérte az adatokat a pénzügyminisztériumtól. A Krónika megkeresésére kedden elmondta, ezekből egyértelműen kiderül, hogy a civileknek, egyházaknak felajánlható összegek mindössze 35–40 százalékáról rendelkeznek, a pénz jelentős része az államnál marad, holott segíthetné az egyesületek gyakran hiánypótló tevékenységét.

Idézet
Az adatok egyértelműen azt mutatják, hogy az alkalmazottak mintegy 20 százaléka támogatta adófelajánlással a civil szervezeteket”

– vont mérleget a honatya. Hozzátette: a cégeknél nem következett be visszaesés, a nyereségadót fizető vállalkozások esetében stagnált a szponzoráció, a mikrovállalatok esetében pedig még növekedett is, hiszen sok vállalkozó támogatta a járvány időszakában a kórházakat, a közegészségügyi rendszert, hogy megvásárolhassák a szükséges felszereléseket, fogyóanyagot.

A szakpolitikus kifejtette, még ilyen körülmények között is

a potenciális szponzoralapból több mint 2 milliárd lej maradt az államnál.

Mint emlékeztetett, a nyereségadót fizető vállalkozások a profitadó 20 százalékát – de nem több mint az üzleti forgalmuk 7 ezrelékét – írhatják le szponzoralapként, míg a mikrovállalatok a jövedelemadó szintén 20 százalékát. Tavaly a profitadóból 1,229 milliárd lejt ajánlottak fel szponzorálásra a cégek, miközben 2,8 milliárd lej volt a potenciális alap, tehát a befizetett profitadó 20 százaléka, ami felett rendelkezhettek volna. A mikrovállalatok esetében még rosszabb a helyzet, az 550 millió lejes potenciális alapból 116 millió lej felett rendelkeztek, részletezte a pénzügyminisztérium adatai alapján Miklós Zoltán. „Hatalmas összegek maradnak az államkasszában, holott törvényes lehetőség van arra, hogy a civil szférához kerüljenek a magánszemélyek felajánlásai, a cégek szponzorálásai révén” – hangsúlyozta a képviselő.

Megoldás hatékonyabb kihasználásra

Miklós Zoltán a Sepsi SIC klub elnökeként tapasztalta meg, hogy akadozik a szponzorációs rendszer, a szociális, kulturális, sportegyesületek többségét az önkormányzatok „viszik a hátukon”. Meglátása szerint

az egyik legnagyobb akadály az, hogy év közben, amikor a cégek élhetnek a lehetőséggel, hogy szponzortámogatásokat ajánljanak fel, még óvatosak, mert nem látják előre, miként alakul az éves mérlegük.

„Május–júniusban hiába nyereséges a vállalkozás, ha az év végéig rosszabbra fordulnak a pénzügyi mutatói, esetleg veszteséges lesz, már nem fizet nyereségadót, és ha korábban felajánlott támogatást, azt már nem lesz, miből leírja” – osztotta meg velünk tapasztalatait a szakember. Mint rávilágított, a törvény lehetővé teszi ugyan, hogy hét év alatt, apránként írják le a szponzoráció összegét a cégek, de még így is kevesen vállalják be, mert nem tudhatják, mi történik a céggel a következő években.

Idézet
A gyakorlatban a cégek a következő év elején látják pontosan, hogy mekkora összeget ajánlhattak volna fel szponzortámogatásként, de akkor már csak azt állapíthatják meg, hogy nem tették meg, nem éltek a lehetőséggel, a pénz pedig az államkasszában marad”

– részletezte a politikus, aki erre a helyzetre javasol megoldást. Az általa a parlament elé terjesztett jogszabályjavaslat lényege, hogy a cégek visszamenőleg is átirányíthassák ezeket az összeget a civil szférának. „Ugyanaz a mechanizmus, mint a magánszemélyek esetében, tehát a cég már befizette az adót, és utólag is rendelkezhet annak a 20 százalékáról” – mutatott rá a szakpolitikus.

A tervezetet iktatta, a szená­tusban indul el a törvényalkotási folyamat és akkor derül ki, hogy a felsőház szakbizottságai miként véleményezik. A képviselőház a döntéshozó, a jelentéstevő költségvetési és pénzügyi bizottságból Miklós Zoltánon kívül a másik két koalíciós párt tagjai is aláírták a kezdeményezést. „A pénzügyminisztérium egyetlen olyan tervezetnek sem örül, ami pénzbe kerül az államnak, de politikai akarattal átvihető a kezdeményezés, és akkor megteremtődhet a gyakorlati megoldás arra, hogy a szponzorációs alapokat hatékonyabban ki lehessen használni” – összegezte Miklós Zoltán.

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 23., péntek

Románia az egyetlen tagállam, amely nem küldte el a költségvetési hiány csökkentéséről szóló jelentést

Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.

Románia az egyetlen tagállam, amely nem küldte el a költségvetési hiány csökkentéséről szóló jelentést
2025. május 23., péntek

Trump 50 százalékos vámot vethet ki Európára

Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.

Trump 50 százalékos vámot vethet ki Európára
2025. május 23., péntek

Villanypásztorprogram: több mint 200 pályázatot hagytak jóvá

A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.

Villanypásztorprogram: több mint 200 pályázatot hagytak jóvá
2025. május 23., péntek

Nicușor Dan: szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése

Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.

Nicușor Dan: szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése
2025. május 22., csütörtök

Boloș szerint megvalósítható Nicușor Dannak a kampányígérete

Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.

Boloș szerint megvalósítható Nicușor Dannak a kampányígérete
2025. május 22., csütörtök

Nyugdíjak újraszámítása: még várni kell, egyelőre csak tesztelik a rendszert

Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.

Nyugdíjak újraszámítása: még várni kell, egyelőre csak tesztelik a rendszert
2025. május 22., csütörtök

Kedvezményes gazdahitelprogramot hirdet meg a mezőgazdasági minisztérium

Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.

Kedvezményes gazdahitelprogramot hirdet meg a mezőgazdasági minisztérium
2025. május 22., csütörtök

Hamvába holt: nem épül meg Nagyváradon az amerikai közreműködéssel tervezett akkumulátorgyár

Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.

Hamvába holt: nem épül meg Nagyváradon az amerikai közreműködéssel tervezett akkumulátorgyár
2025. május 22., csütörtök

Kormánypénzekkel akadályoznák meg, hogy vissza kelljen fizetni repülőterek felújítására kapott uniós finanszírozást

Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.

Kormánypénzekkel akadályoznák meg, hogy vissza kelljen fizetni repülőterek felújítására kapott uniós finanszírozást
2025. május 22., csütörtök

Burduja a villanyszámlákról: nincs szó az ársapka meghosszabbításáról

A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Burduja a villanyszámlákról: nincs szó az ársapka meghosszabbításáról