Bealkonyul? Trump szerint nem vezetnek sehová az EU-val folytatott kereskedelmi tárgyalások
Fotó: Pexels.com
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
2025. május 23., 16:202025. május 23., 16:20
2025. május 23., 16:262025. május 23., 16:26
„Nagyon nehéz volt tárgyalni az Európai Unióval, amely elsősorban azért jött létre, hogy az Egyesült Államokkal szemben előnyöket szerezzen a kereskedelem terén” – írta a Reuters hírügynökség által idézett Trump a Truth Social nevű közösségi médiahálózatán közzétett bejegyzésében.
„Erős kereskedelmi akadályaik, hozzáadottérték-adóik, nevetséges vállalati büntetéseik, nem vámjellegű kereskedelmi akadályaik, valutamanipulációik, tisztességtelen és indokolatlan pereskedéseik az amerikai vállalatok ellen és mások miatt évente több mint 250 000 000 dollár kereskedelmi deficit keletkezett az USA-val szemben, ami teljesen elfogadhatatlan szám” – állította a Fehér Ház vezetője.
Ezért azt javaslom, hogy 2025. június 1-jével kezdődően 50%-os közvetlen adót vessenek ki az EU-ra. Nincs adó, ha a terméket az Egyesült Államokban építik vagy gyártják. Köszönöm, hogy figyelmet fordítanak erre a kérdésre!” – zárta mondandóját.
Mint ismeretes, Trump április elején, az úgynevezett Amerika felszabadításának napján jelentette be az EU-ból származó összes importra kivetett 20%-os vámot, miután már márciusban további vámok léptek életbe az acél- és alumíniumimportra. Azonban Trump nem sokkal ezután közölte, az együttműködő országok 90 napos felmentést kapnak, Kína azonban „nem menekül”.
Donald Trump 90 napos szünetet rendelt el az amerikai vámok alkalmazása terén, egyben azonnali hatállyal megemelte a Kínára vonatkozó vámtételt 125 százalékra.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) szerdán bejelentette, hogy az új kormány megalakulásáig felfüggeszti finanszírozási programjainak elindítását.
A Mentsétek meg Románát Szövetség (USR) parlamenti képviselője, Oana Țoiu szerint a jövendőbeli koalíciót alkotó pártok megállapodtak a deficitcsökkentő intézkedéscsomag 80 százalékáról.
Márciusban 56,1 százalékra nőtt Románia GDP-arányos államadóssága – közölte szerdán a pénzügyminisztérium.
Rendkívüli támogatást igényel a román mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium az EU mezőgazdasági tartalékalapjából a gyümölcs- és szőlőtermesztőknek szánt kárenyhítő juttatásra.
Az energiaügyi minisztérium becslései szerint a villamosenergia-piac július 1-jei liberalizációja után mintegy 3,5 millió háztartás fog részesülni az áramszámlák kifizetésére nyújtott állami támogatásból.
Rekordméretű forgalmat könyvelhettek el 2024-ben a romániai élelmiszer‑kiskereskedelmi piacon tevékenykedő multinacionális üzletláncok. A néhány százalékos európai átlagot többszörösen meghaladó romániai növekedés éllovasa a piacvezető Lidl üzletlánc.
Miután a hónap végén több ársapka is hatályon kívül kerül, a július drágulásokat hozhat.
Romániában idén az elmúlt 28 év legnagyobb búzatermése várható, ami azt jelenti, hogy a következő évben az ország Európa egyik vezető búzaexportőre lesz – írja az Argus Media tanácsadó cég elemzőire hivatkozva a Bloomberg.
Rekordot döntött a napelemparkok termelése Romániában hétfőn – írja az economica.net az országos villamosenergia-hálózatot működtető Transelectrica adatai alapján.
Nicușor Dan államfő hétfőn a Facebook-oldalán közölte, azért hívta meg a szakszervezetek képviselőit a Cotroceni-palotába, hogy nyíltan megvitassák a költségvetési egyensúlyt biztosító lehetséges megoldásokat.
szóljon hozzá!