Bealkonyul? Trump szerint nem vezetnek sehová az EU-val folytatott kereskedelmi tárgyalások
Fotó: Pexels.com
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
2025. május 23., 16:202025. május 23., 16:20
2025. május 23., 16:262025. május 23., 16:26
„Nagyon nehéz volt tárgyalni az Európai Unióval, amely elsősorban azért jött létre, hogy az Egyesült Államokkal szemben előnyöket szerezzen a kereskedelem terén” – írta a Reuters hírügynökség által idézett Trump a Truth Social nevű közösségi médiahálózatán közzétett bejegyzésében.
„Erős kereskedelmi akadályaik, hozzáadottérték-adóik, nevetséges vállalati büntetéseik, nem vámjellegű kereskedelmi akadályaik, valutamanipulációik, tisztességtelen és indokolatlan pereskedéseik az amerikai vállalatok ellen és mások miatt évente több mint 250 000 000 dollár kereskedelmi deficit keletkezett az USA-val szemben, ami teljesen elfogadhatatlan szám” – állította a Fehér Ház vezetője.
Ezért azt javaslom, hogy 2025. június 1-jével kezdődően 50%-os közvetlen adót vessenek ki az EU-ra. Nincs adó, ha a terméket az Egyesült Államokban építik vagy gyártják. Köszönöm, hogy figyelmet fordítanak erre a kérdésre!” – zárta mondandóját.
Mint ismeretes, Trump április elején, az úgynevezett Amerika felszabadításának napján jelentette be az EU-ból származó összes importra kivetett 20%-os vámot, miután már márciusban további vámok léptek életbe az acél- és alumíniumimportra. Azonban Trump nem sokkal ezután közölte, az együttműködő országok 90 napos felmentést kapnak, Kína azonban „nem menekül”.
Donald Trump 90 napos szünetet rendelt el az amerikai vámok alkalmazása terén, egyben azonnali hatállyal megemelte a Kínára vonatkozó vámtételt 125 százalékra.
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
szóljon hozzá!