Többek között a szatmárnémeti repülőtérnek is jut pénz a most kiutalt összegből
Fotó: Szatmárnémeti Nemzetközi Repülőtér
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány. Az RMDSZ közleménye szerint Cseke Attila fejlesztési és Tánczos Barna pénzügyminiszter javaslatára született a döntés.
2025. május 22., 15:162025. május 22., 15:16
Többek között a marosvásárhelyi, a szatmárnémeti, illetve a nagybányai repülőtér kap finanszírozást, mutatott rá Cseke Attila RMDSZ-es fejlesztési miniszter. A tárcavezető elmondta: a légikikötők felújítását korábban elkezdték, a munkálatok előrehaladott állapotban vannak, azonban, ha az önkormányzatok nem fedezik az önrészt, a munkálatok fennmaradó részét, a beruházások veszélybe kerülnek, és Romániának vissza kell fizetnie az Európai Uniónak az eddig elvégzett munkálatok árát.
A mai döntés azért született, hogy az uniós finanszírozást ne veszítsük el, az önkormányzatok ne kerüljenek nehéz pénzügyi helyzetbe, illetve a repülőterek korszerűsítési munkálatait befejezzük” – nyilatkozta Cseke Attila.
Tánczos Barna, az RMDSZ pénzügyminisztere hangsúlyozta: gazdasági érdek is, hogy a reptérfejlesztési munkálatok mielőbb befejeződjenek. „A repülőterek felújítása jó hatással van a gazdaságra és a befektetésekre is. Ugyanakkor
– idézte Tánczos Barna nyilatkozatát az RMDSZ közleménye.
A kormány csütörtöki döntése értelmében a marosvásárhelyi repülőtér korszerűsítési munkálataira közel 110 millió lejt utalnak ki a tartalékalapból, a szatmári repülőtér munkálataira több, mint 60 millió lejt, a nagybányai repülőtér munkálataira 65 millió lejt, illetve a craiovai légikikötő 250 millió lejt kap.
A beruházásokat a megyei önkormányzatok bonyolítják. A szükséges pénzügyi forrásokat a fejlesztési minisztérium és a pénzügyminisztérium biztosítja.
Románia 17 repülőterének összesített utasforgalma a múlt évben közel 6 százalékkal nőtt 2023-hoz képest és 12 százalékkal 2019-hez képest – tájékoztatott kedden a Romániai Repülőterek Szövetsége (AAR).
Amennyiben Romániát augusztusban leminősítik, és bekerül a befektetésre nem ajánlott, vagy bóvli (angolul junk) minősítésű országok sorába, a 2009-eshez hasonló helyzet alakulna ki – figyelmeztet Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) szerdán bejelentette, hogy az új kormány megalakulásáig felfüggeszti finanszírozási programjainak elindítását.
A Mentsétek meg Románát Szövetség (USR) parlamenti képviselője, Oana Țoiu szerint a jövendőbeli koalíciót alkotó pártok megállapodtak a deficitcsökkentő intézkedéscsomag 80 százalékáról.
Márciusban 56,1 százalékra nőtt Románia GDP-arányos államadóssága – közölte szerdán a pénzügyminisztérium.
Rendkívüli támogatást igényel a román mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium az EU mezőgazdasági tartalékalapjából a gyümölcs- és szőlőtermesztőknek szánt kárenyhítő juttatásra.
Az energiaügyi minisztérium becslései szerint a villamosenergia-piac július 1-jei liberalizációja után mintegy 3,5 millió háztartás fog részesülni az áramszámlák kifizetésére nyújtott állami támogatásból.
Rekordméretű forgalmat könyvelhettek el 2024-ben a romániai élelmiszer‑kiskereskedelmi piacon tevékenykedő multinacionális üzletláncok. A néhány százalékos európai átlagot többszörösen meghaladó romániai növekedés éllovasa a piacvezető Lidl üzletlánc.
Miután a hónap végén több ársapka is hatályon kívül kerül, a július drágulásokat hozhat.
Romániában idén az elmúlt 28 év legnagyobb búzatermése várható, ami azt jelenti, hogy a következő évben az ország Európa egyik vezető búzaexportőre lesz – írja az Argus Media tanácsadó cég elemzőire hivatkozva a Bloomberg.
Rekordot döntött a napelemparkok termelése Romániában hétfőn – írja az economica.net az országos villamosenergia-hálózatot működtető Transelectrica adatai alapján.
szóljon hozzá!