A gazdahitelprogram keretében országosan 1500 mezőgazdasági termelőnek jut kezdevményes kölcsön
Fotó: László Ildikó
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
2025. május 22., 16:202025. május 22., 16:20
Működőtőke-támogatás gyanánt új gazdahitelprogramot hirdetett meg közvitára honlapján a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium (MADR). A de minimis támogatási program jóváhagyásáról szóló kormányhatározat a tervek szerint a napokban jelenik meg.
A gazdahitelprogram a gazdák működőtőke-finanszírozás céljából felvett hitelei kamatának részbeni támogatásáról szól, pontosabban a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja fel a szakminisztérium.
A mezőgazdasági minisztérium közleménye szerint támogatásra jogosultak azok a vállalkozások lehetnek, amelyek elsődleges mezőgazdasági termeléssel foglalkoznak: kereskedelmi társaságok, mezőgazdasági társulások és társaságok, mezőgazdasági szövetkezetek, egyéni vállalkozók, egyéni és családi gazdaságok, valamint a gazdák egyesületei.
A gazdahitel lej alapú bankkölcsönt jelent, és a programban részt vevő bankoktól lehet igényelni.
(vagy csak az elfogadott A, B, C kategóriákba tartozó). A programban részt vevő bankok csak annak nyújtanak támogatott kamatú hitelt, amelyik vállalkozás az Országos Cégnyilvántartó Hivatal (ONRC) által elismert mezőgazdasági tevékenységet folytat. A támogatás maximális összege cégenként legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej három éves lefutású időszakra.
A minisztérium által meghirdetett teljes keretösszeg 250 millió lej, ami körülbelül 1500 kedvezményezett támogatását teszi lehetővé.
Jóváhagyta csütörtöki ülésén a román kormány a Gazdahitel programot és az öntözőrendszert használó gazdák 2024-es évre szóló támogatását.
Amennyiben Romániát augusztusban leminősítik, és bekerül a befektetésre nem ajánlott, vagy bóvli (angolul junk) minősítésű országok sorába, a 2009-eshez hasonló helyzet alakulna ki – figyelmeztet Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) szerdán bejelentette, hogy az új kormány megalakulásáig felfüggeszti finanszírozási programjainak elindítását.
A Mentsétek meg Románát Szövetség (USR) parlamenti képviselője, Oana Țoiu szerint a jövendőbeli koalíciót alkotó pártok megállapodtak a deficitcsökkentő intézkedéscsomag 80 százalékáról.
Márciusban 56,1 százalékra nőtt Románia GDP-arányos államadóssága – közölte szerdán a pénzügyminisztérium.
Rendkívüli támogatást igényel a román mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium az EU mezőgazdasági tartalékalapjából a gyümölcs- és szőlőtermesztőknek szánt kárenyhítő juttatásra.
Az energiaügyi minisztérium becslései szerint a villamosenergia-piac július 1-jei liberalizációja után mintegy 3,5 millió háztartás fog részesülni az áramszámlák kifizetésére nyújtott állami támogatásból.
Rekordméretű forgalmat könyvelhettek el 2024-ben a romániai élelmiszer‑kiskereskedelmi piacon tevékenykedő multinacionális üzletláncok. A néhány százalékos európai átlagot többszörösen meghaladó romániai növekedés éllovasa a piacvezető Lidl üzletlánc.
Miután a hónap végén több ársapka is hatályon kívül kerül, a július drágulásokat hozhat.
Romániában idén az elmúlt 28 év legnagyobb búzatermése várható, ami azt jelenti, hogy a következő évben az ország Európa egyik vezető búzaexportőre lesz – írja az Argus Media tanácsadó cég elemzőire hivatkozva a Bloomberg.
Rekordot döntött a napelemparkok termelése Romániában hétfőn – írja az economica.net az országos villamosenergia-hálózatot működtető Transelectrica adatai alapján.
szóljon hozzá!