Búcsú az ársapkától. A szaktárca csak a kiszolgáltatott fogyasztókat készül támogatni
Fotó: Jakab Mónika
A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter. Elmondása szerint ugyanakkor tárgyalások zajlanak a pénzügyminisztériummal arról, hogy a 9 millió fogyasztóból 6 milliónak évi szinten összesen egymilliárd eurós támogatást nyújtsanak az állami költségvetésből.
2025. május 22., 13:042025. május 22., 13:04
Sebastian Burduja csütörtökön részt vett a nemzetközi Energia Expó megnyitóján, és kifelé menet újságírók kérdezték tőle, hogy július 1-je után kik kapnak majd energiaár-támogatást.
A munkaügyi minisztériummal együtt három forgatókönyvet dolgoztunk ki a jövedelemhatár (a támogatásra jogosultak maximális jövedelme – szerk. megj.) emelésére” – idézte az energiaügyi tárca vezetőjét a Hotnews.ro hírportál.
Drasztikus mértékben nőnének a villanyszámlák, amennyiben a kormány nem hosszabbítja meg három hónappal az elektromos áram ársapkáját – jelentette ki szerdán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
„Az állami költségvetésből évente 300 millió és 1 milliárd euró közötti összegre lenne szükség, attól függően, hogy hány fogyasztó részesül majd támogatásban. Erről tárgyalni fogunk a pénzügyminisztériummal” – részletezte Burduja.
Mint ismeretes, a villamosenergia- és gázszámlákra 2022-ben vezettek be ársapkát. A villamosenergia-piacot 2025. július 1-jén, a gázpiacot pedig 2026. április 1-jén liberalizálják.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Amennyiben Romániát augusztusban leminősítik, és bekerül a befektetésre nem ajánlott, vagy bóvli (angolul junk) minősítésű országok sorába, a 2009-eshez hasonló helyzet alakulna ki – figyelmeztet Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) szerdán bejelentette, hogy az új kormány megalakulásáig felfüggeszti finanszírozási programjainak elindítását.
A Mentsétek meg Románát Szövetség (USR) parlamenti képviselője, Oana Țoiu szerint a jövendőbeli koalíciót alkotó pártok megállapodtak a deficitcsökkentő intézkedéscsomag 80 százalékáról.
Márciusban 56,1 százalékra nőtt Románia GDP-arányos államadóssága – közölte szerdán a pénzügyminisztérium.
Rendkívüli támogatást igényel a román mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium az EU mezőgazdasági tartalékalapjából a gyümölcs- és szőlőtermesztőknek szánt kárenyhítő juttatásra.
Az energiaügyi minisztérium becslései szerint a villamosenergia-piac július 1-jei liberalizációja után mintegy 3,5 millió háztartás fog részesülni az áramszámlák kifizetésére nyújtott állami támogatásból.
Rekordméretű forgalmat könyvelhettek el 2024-ben a romániai élelmiszer‑kiskereskedelmi piacon tevékenykedő multinacionális üzletláncok. A néhány százalékos európai átlagot többszörösen meghaladó romániai növekedés éllovasa a piacvezető Lidl üzletlánc.
Miután a hónap végén több ársapka is hatályon kívül kerül, a július drágulásokat hozhat.
Romániában idén az elmúlt 28 év legnagyobb búzatermése várható, ami azt jelenti, hogy a következő évben az ország Európa egyik vezető búzaexportőre lesz – írja az Argus Media tanácsadó cég elemzőire hivatkozva a Bloomberg.
Rekordot döntött a napelemparkok termelése Romániában hétfőn – írja az economica.net az országos villamosenergia-hálózatot működtető Transelectrica adatai alapján.
szóljon hozzá!