Állami támogatást kaphatnak azok, akik villanypásztorral szeretnének védekezni a medvék ellen
Fotó: Pinti Attila
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
2025. május 23., 14:582025. május 23., 14:58
„Az RMDSZ az elmúlt években egyedüliként állt ki következetesen a medvekérdés rendezéséért: támogatta a vadászat visszavezetését, elősegítette a kártérítések mielőbbi kifizetését, valamint támogatást biztosított a jószágokat és terményeket védő villanypásztorok beszerzéséhez” – húzza alá a Krónikához eljuttatott közlemény. Amelyből kiderül: a villanypásztorprogramban
további 308 pályázónak pedig lehetősége van pótolni a hiányzó dokumentumokat annak érdekében, hogy megkaphassa a támogatást, 274 pályázatot viszont elutasítottak.
A barnamedvék száma Romániában jelenleg 10 419 és 12 770 közé tehető, miközben az optimális egyedszám 4000 lenne – nyilatkozta csütörtökön Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
„Ma már felmérés is megerősíti azt, amit az RMDSZ évek óta hangsúlyoz: a túlszaporodott medvepopuláció okozta problémákat sürgősen kezelni kell. Ezért indítottunk két évvel ezelőtt egy 70 millió lejes pályázati programot a környezetvédelmi minisztériumban,
A pályázatok elbírálása azonban leállt, miután az RMDSZ-t kiszorították a kormányból” – idézte a közlemény Tánczos Barna pénzügyminisztert, aki korábban a környezetvédelmi tárcát vezette.
A Hargita megyei RMDSZ-es politikus rámutatott: decemberben többek között azért vállalták ismét a kormányzást, hogy befejezzék az elkezdett programokat.
„Ma végre megtört a jég: a Környezetvédelmi Alap eredményt hirdetett a villanypásztorprogramban. A kiértékelt pályázattokból több mint 200-at jóváhagytak, mintegy 300 pályázatnál pedig lehetőség van a hiányzó dokumentumok pótlására. Azt kértem, hogy a további pályázatokat is mihamarabb értékeljék ki, hogy a gazdák minél előbb hozzájuthassanak a támogatáshoz” – jelentette ki a tárcevezető.
Miután tudományosan is igazolták, hogy több mint 10 ezer medve él Romániában, Tánczos Barna reméli, hogy a hatóságok meghozzák a szükséges intézkedéseket az emberéletek és a gazdák termésének védelme érdekében.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) szerdán bejelentette, hogy az új kormány megalakulásáig felfüggeszti finanszírozási programjainak elindítását.
A Mentsétek meg Románát Szövetség (USR) parlamenti képviselője, Oana Țoiu szerint a jövendőbeli koalíciót alkotó pártok megállapodtak a deficitcsökkentő intézkedéscsomag 80 százalékáról.
Márciusban 56,1 százalékra nőtt Románia GDP-arányos államadóssága – közölte szerdán a pénzügyminisztérium.
Rendkívüli támogatást igényel a román mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium az EU mezőgazdasági tartalékalapjából a gyümölcs- és szőlőtermesztőknek szánt kárenyhítő juttatásra.
Az energiaügyi minisztérium becslései szerint a villamosenergia-piac július 1-jei liberalizációja után mintegy 3,5 millió háztartás fog részesülni az áramszámlák kifizetésére nyújtott állami támogatásból.
Rekordméretű forgalmat könyvelhettek el 2024-ben a romániai élelmiszer‑kiskereskedelmi piacon tevékenykedő multinacionális üzletláncok. A néhány százalékos európai átlagot többszörösen meghaladó romániai növekedés éllovasa a piacvezető Lidl üzletlánc.
Miután a hónap végén több ársapka is hatályon kívül kerül, a július drágulásokat hozhat.
Romániában idén az elmúlt 28 év legnagyobb búzatermése várható, ami azt jelenti, hogy a következő évben az ország Európa egyik vezető búzaexportőre lesz – írja az Argus Media tanácsadó cég elemzőire hivatkozva a Bloomberg.
Rekordot döntött a napelemparkok termelése Romániában hétfőn – írja az economica.net az országos villamosenergia-hálózatot működtető Transelectrica adatai alapján.
Nicușor Dan államfő hétfőn a Facebook-oldalán közölte, azért hívta meg a szakszervezetek képviselőit a Cotroceni-palotába, hogy nyíltan megvitassák a költségvetési egyensúlyt biztosító lehetséges megoldásokat.
szóljon hozzá!