2010. február 22., 10:452010. február 22., 10:45
Romániának a Déli Áramlat (South Stream) projektben való részvételéről tárgyalt csütörtökön a bukaresti kormány képviselőivel Alekszandr Medvegyev, a Gazprom alelnöke – állítja az Eurasia Daily Monitor. Oroszország 2009 őszén kezdett el lépéseket tenni annak érdekében, hogy Romániát is bevonja a beruházásba, melynek keretében egy olyan vezetéket építenének ki, amelyen keresztül Oroszország földgázt szállítana Európába.
Moszkva azt követően kezdett el udvarolni a romániai illetékeseknek, hogy a bolgár kormány bejelentette, ideiglenesen felfüggeszti részvételét a Déli Áramlatban, s a szerződés feltételeinek módosítását kérte. Elemzők szerint a Romániával folytatott tárgyalásokkal Oroszország azt üzeni Bulgáriának: van alternatíva arra az esetre, ha nem tartják magukat a szerződésben foglaltakhoz.
A Déli Áramlat nyomvonalát egyelőre nem véglegesítették, arra vonatkozóan két variáns létezik: a vezeték Ukrajna, Románia és Bulgária, vagy Oroszország, Törökország és Bulgária parti vizein keresztül haladna, majd pedig Bulgárián keresztül folytatódna Közép- és Nyugat-Európa felé. Abban az esetben, ha Bulgária kiszállna a projektből, a helyét Románia foglalhatná el. Ezidáig a Gazprom nem hozta nyilvánosságra, mekkorák azok a gáztartalékok, melyeket a Déli Áramlaton keresztül az európai partnereknek leszállítana. A regió államai közül Románia szorul rá legkevésbé az orosz gázra. Tavaly Románia 2,04 milliárd köbméter orosz földgázt importált.
Romániának három fontos célkitűzése van a Gazprommal folytatott tárgyalásokon, állítják a szakemberek. Az első egy társulás létrehozása a Gazprom és a Romgaz között, egy 5-6 milliárd köbméteres tározó felépítése céljából.
A második lényeges célkitűzés azon cégek kiiktatása, melyeken keresztül a Gazprom gázt ad el Romániának. A jelenlegi, 2012-ig érvényes szerződés értelmében a Gazprom a Wintershall és az Imex Oil cégeken keresztül adja el a földgázt Romániának. A hazai illetékesek azt szeretnék elérni, hogy a Gazprom közvetlenül a Romgazzal kössön szerződést, amire az orosz fél nyitottnak mutatkozik.
A Déli Áramlatban való részvétel utolsó feltételeként Románia azt szeretné elérni, hogy hosszabbítsák meg azon, 2011-ben lejáró szerződést, melynek alapján a Bulgáriába, Görögországba és Törökországba irányuló orosz gáz áthalad az ország területén található vezetékeken. Bulgária hozzáállása miatt Románia szerepe felértékelődött, ami lehetővé teszi, hogy a mostaninál magasabb tranzitdíjat harcoljon ki, vélik az elemzők. Ha létrejön a megegyezés, akkor a Déli Áramlat lesz a Romániát átszelő második nemzetközi gázvezeték. A Nabucco-projekt szerződését tavaly írta alá a kormány.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.