Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Tavaly az Európai Unióban tízből egy ember (az EU lakosságának 9,5 százaléka) nem engedhette meg magának, hogy minden második nap húst, halat vagy ezzel egyenértékű vegetáriánus ételt fogyasszon; ez az arány 1,2 százalékponttal magasabb a 2022-ben jegyzettnél – derül ki az Eurostat által közzétett adatokból.
2024. július 13., 18:162024. július 13., 18:16
2024. július 13., 18:312024. július 13., 18:31
A megfelelő étkezést megfizetni nem tudók aránya Romániában volt a legmagasabb 2023-ban, 23,3 százalékra nőtt a 2022-es 22,1 százalékról. Romániát Bulgária (19,9 százalék), Szlovákia (17,8 százalék) és Magyarország (14,7 százalék) követi a sorban.
Az Agerpres hírügynökség által idézett adatsorok szerint a szegénység kockázatának kitett személyek körében uniós szinten 22,3 százalék volt azoknak az aránya, akik nem engedhetik meg maguknak a megfelelő étkezést. Ez 2,6 százalékpontos növekedést jelent 2022-höz mérten.
A romániai lakosok 32 százalékát fenyegette tavaly a szegénység és a társadalmi kirekesztődés veszélye; ez messze a legmagasabb arány az uniós tagállamok között – derül ki az Eurostat szerdán közzétett jelentéséből.
A szegénység által veszélyeztetettek körében a kétnaponta egy megfelelő étkezést maguknak megengedni nem tudók aránya Szlovákiában volt a legnagyobb, 45,7 százalék. Magyarországon 44,9 százalék, Bulgáriában 40,2 százalék volt ez az arány, Romániában pedig a 2022-es 43 százalékról tavaly 40 százalékra csökkent.
Tavaly Románia minden ötödik lakóját érintette a szegénység, a nyugdíjak és szociális juttatások kifizetése nélkül pedig a lakosság közel fele (45 százaléka) élne a relatív szegénységi küszöb alatt – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A romániai háztartások felét érinti az energiaszegénység, azaz nem tudják megfelelő színvonalon kielégíteni energiaszükségleteiket, vagy magas energiaszámlák nehezítik meg a mindennapjaikat.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!