Idén körülbelül tízezer lakos választhatja új otthonául Románia migrációs szempontból jelenleg legvonzóbbnak tartott erdélyi városát. A legnépszerűbb megyeszékhelyek rangsorában az első öt helyezett erdélyi-partiumi-bánsági település.
Tavaly az Európai Unióban tízből egy ember (a lakosság 9,5 százaléka) nem engedhette meg magának, hogy minden második nap húst, halat vagy ezzel egyenértékű vegetáriánus ételt fogyasszon – ez az arány 1,2 százalékponttal magasabb a 2022-ben jegyzettnél.
Jelenleg ugyanakkora erőfeszítéssel jobban lehet élni Romániában vagy Moldovában, mint Budapesttől nyugatra – állította Daniel Funeriu volt román oktatási miniszter.
Jelenleg Románia rendelkezik a legmegfizethetőbb lakáspiaccal Európa keleti felében, másrészt a közüzemi számlák és napi kiadások az átlagfizetéshez viszonyítva a legmagasabbak között vannak európai uniós összevetésben.
Marcel Ciolacu kormányfő szerint az infláció jelenleg csökkenőben van, de ahhoz, hogy az életszínvonal emelkedése érzékelhetővé váljon, „szeptember-októberre 5 százalék alá kell szorítani az inflációt”.
Románia 2022-höz képest egy helyet rontva a 44. volt 2023-ban az életminőség és a társadalmi jólét tekintetében a vizsgált 170 ország kedden közölt rangsorában.
A romániai polgárok több mint 70 százaléka szerint Románia rossz irányba halad, és hasonló arányban vélekednek úgy a világ történesei kapcsán is – derül ki egy közvélemény-kutatásból.
A progresszív adózást akkor érdemes bevezetni, amikor a lakosság életszínvonala elér egy bizonyos szintet, mert az intézkedéssel „több pénzt veszünk ki az emberek zsebéből” – jelentette ki kedd este Marcel Boloş pénzügyminiszter.
A romániai lakosság közel kétharmada (60 százaléka) elégedett vagy nagyon elégedett az életével, noha csak 5 százaléka állítja azt, hogy semmiben sem szűkölködik – derül ki az IRES felmérésének csütörtökön közzétett eredményeiből.
A romániai viszonyoktól, gondolkodásmódtól kissé idegen, éppen ezért meglepő megelégedettséget tükröz egy friss Eurostat-felmérés, mely Európa legjobb 10 városa közé sorolja Kolozsvárt életminőség tekintetében.
A romániaiak többsége úgy véli, hogy a vásárlóerő tavalyi csökkenése után az életszínvonala romlani fog 2023-ban – derül ki az IRES felmérésének kedden közzétett eredményeiből.
Több okból is szeretnek Erdélyben lenni a Kolozsváron és Marosvásárhelyen tanuló magyarországi egyetemisták, akik megkeresésünkre azt fogalmazták meg: az itteni közeg több szempontból is jobb, mint a magyarországi.
A romániai lakosság több mint fele úgy véli, hogy jelenleg rosszabb helyzetben van az ország, mint 1989-ben - derül ki az INSCOP Research közvélemény-kutató intézet által a Strategic Thinking Group megrendelésére készített két felmérésből.
Románia a múlt évhez képest egy helyet előrelépve a 43-ik lett idén az életminőség és a társadalmi jólét tekintetében a vizsgált 169 ország rangsorában.
Átlagban 76,05 év a várható élettartam Romániában, ám a megyék között jelentős különbségek mutatkoznak az Országos Statisztikai Intézet nemrég közzétett adatai alapján.
Továbbra is Kolozsváron a legdrágább az élet a jelentős magyar lakossággal rendelkező erdélyi városok körében, de nem sokkal olcsóbb a megélhetés Brassóban vagy Temesváron sem.
Újabb témában nincs egyetértés a bukaresti kormánykoalícióban: miközben egy nappal korábban a PNL a nyugdíjkorhatár 70 évre történő emelését helyezte kilátásba, Radu Oprea, a PSD szóvivője szerdán elmagyarázta, hogy miért nem lehet erre sort keríteni.
Megnőtt a biztosítások iránti igény Romániában – erősítették meg a Krónikának nyilatkozó szakemberek, akik ugyanakkor arra is ráirányították a figyelmet, hogy még van, ahová fejlődnie a biztosítások piacának.