Fotó: Barabás Ákos
Tavaly Románia minden ötödik lakóját érintette a szegénység, a nyugdíjak és szociális juttatások kifizetése nélkül pedig a lakosság közel fele (45 százaléka) élne a relatív szegénységi küszöb alatt – derült ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adataiból.
2023. november 17., 16:022023. november 17., 16:02
Az Agerpres által idézett adatsorok szerint a háztartások becsült jövedelme alapján a múlt évben a relatív szegénységi ráta 21,2 százalékos volt Romániában, 1,3 százalékponttal kisebb, mint az előző évben. Abszolút értékben 2022-ben a szegények száma 4,029 millió volt, 278 ezerrel kevesebb, mint 2021-ben.
A statisztikai intézet adatai szerint a szociális juttatások fontos szerepet játszanak a szegénységi ráta csökkentésében. Így 2022-ben a nyugdíjak és szociális juttatások kifizetése nélkül pedig a lakosság közel fele (45 százaléka) élne a relatív szegénységi küszöb alatt, és értelemszerűen rosszabb lett volna az idősek (65 évesek és idősebbek) helyzete, akiknek a 84,4 százaléka relatív szegénységben élne.
A pénzügyi források akut hiánya miatt egyesek nem engedhetik meg maguknak, hogy olyan javakat birtokoljanak, úgy költekezzenek vagy olyan termékeket fogyasszanak, amelyek a gazdasági és társadalmi fejlődés jelenlegi szakaszában a tisztességes megélhetéshez szükséges minimumot jelentik.
ami 1,2 százalékpontos növekedést jelent az előző évhez képest. Abszolút értékben 2022-ben 4,594 millió személy élt súlyos anyagi és szociális deprivációban, akiknek 46,8 százaléka férfi és 53,2 százaléka nő volt.
Az Európai Unió lakosságának mintegy 8,3 százaléka nem engedheti meg magának, hogy 2022-ben kétnaponta egyszer húst, halat tartalmazó ételt vagy ennek megfelelő növényi eredetű táplálékot fogyasszon, ami egy százalékkal több, mint 2021-ben.
Az INS adatai szerint tavaly Romániában 597 000 65 év alatti személy élt nagyon alacsony munkaintenzitású háztartásban. Ezek azok a háztartások, amelyek tagjai a vizsgált időszakban a munkaórák kevesebb, mint 20 százalékát töltötték fizetett munkával. Az előző évhez képest 2022-ben 105 000-rel csökkent a nagyon alacsony munkaintenzitású háztartásban élők száma.
0,1 százalékponttal kisebb, mint 2021-ben. A mutató a két felnőttből és három vagy több eltartott gyermekből álló háztartásokban (60,8 százalék) és az egyszülős háztartásokban (47,3 százalék) volt a legnagyobb.
A 15 és 29 év közötti romániai fiatalok 23 százaléka súlyos anyagi és szociális nélkülözésben élt 2021-ben, szemben a 6,1 százalékos európai uniós átlaggal – derül ki az EU statisztikai hivatala, az Eurostat kedden közzétett adataiból.
A szegénység vagy a társadalmi kirekesztés kockázata régiónként eltér Romániában. A legmagasabb kockázatot a délkeleti régióban regisztrálták (46,9 százalék), amelyet szorosan követ a délnyugat-olténiai régió (44,7), és a legalacsonyabb az arány a Bukarest-Ilfov régióban (19,1).
Az energiaszegénység ma már nem csak azokról szól, akik télen nem tudnak kellemes hőmérsékletet biztosítani otthonukban, hanem azokról is, akik a nyári melegtől szenvednek. A hőhullámok pedig felerősíthetik a nyári energiaszegénységet.
Megvonná az alkotmánybíráktól a hivatali idejük lejártakor kapott juttatást a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) egy törvénytervezete.
Közzétették kedden a pedagógusi véglegesítő vizsga írásbeli próbájának előzetes eredményeit.
A romániai polgárok többsége szerint az országot veszély fenyegeti – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Memorandumot nyújtottak be kedden a kormányfőtitkárságon a kormány székhelye előtt tüntető szakszervezetek vezetői, ám nem fogadták őket a Victoria-palotában.
Elsőfokú, avagy sárga jelzésű figyelmeztetés van érvényben kedd estig Máramarosban, Moldva nyugati felében, Olténia északi és északnyugati régióiba, illetve helyenként Erdélyben a várható viharok miatt – figyelmeztetett a meteorológiai szolgálat.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke, Sorin Grindeanu hétfő este kijelentette, hogy a párt következő kongresszusát valószínűleg ősszel tartják.
Az alkotmánybírósághoz fordult a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a kormány által a 9,3 százalékos költségvetési deficit lefaragására kidolgozott, felelősségvállalással elfogadott megszorító csomagot.
A különleges nyugdíjak csökkentése része lesz a következő költségvetési csomagnak – jelentette ki Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
szóljon hozzá!