Fotó: Barabás Ákos
Tavaly Románia minden ötödik lakóját érintette a szegénység, a nyugdíjak és szociális juttatások kifizetése nélkül pedig a lakosság közel fele (45 százaléka) élne a relatív szegénységi küszöb alatt – derült ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adataiból.
2023. november 17., 16:022023. november 17., 16:02
Az Agerpres által idézett adatsorok szerint a háztartások becsült jövedelme alapján a múlt évben a relatív szegénységi ráta 21,2 százalékos volt Romániában, 1,3 százalékponttal kisebb, mint az előző évben. Abszolút értékben 2022-ben a szegények száma 4,029 millió volt, 278 ezerrel kevesebb, mint 2021-ben.
A statisztikai intézet adatai szerint a szociális juttatások fontos szerepet játszanak a szegénységi ráta csökkentésében. Így 2022-ben a nyugdíjak és szociális juttatások kifizetése nélkül pedig a lakosság közel fele (45 százaléka) élne a relatív szegénységi küszöb alatt, és értelemszerűen rosszabb lett volna az idősek (65 évesek és idősebbek) helyzete, akiknek a 84,4 százaléka relatív szegénységben élne.
A pénzügyi források akut hiánya miatt egyesek nem engedhetik meg maguknak, hogy olyan javakat birtokoljanak, úgy költekezzenek vagy olyan termékeket fogyasszanak, amelyek a gazdasági és társadalmi fejlődés jelenlegi szakaszában a tisztességes megélhetéshez szükséges minimumot jelentik.
ami 1,2 százalékpontos növekedést jelent az előző évhez képest. Abszolút értékben 2022-ben 4,594 millió személy élt súlyos anyagi és szociális deprivációban, akiknek 46,8 százaléka férfi és 53,2 százaléka nő volt.
Az Európai Unió lakosságának mintegy 8,3 százaléka nem engedheti meg magának, hogy 2022-ben kétnaponta egyszer húst, halat tartalmazó ételt vagy ennek megfelelő növényi eredetű táplálékot fogyasszon, ami egy százalékkal több, mint 2021-ben.
Az INS adatai szerint tavaly Romániában 597 000 65 év alatti személy élt nagyon alacsony munkaintenzitású háztartásban. Ezek azok a háztartások, amelyek tagjai a vizsgált időszakban a munkaórák kevesebb, mint 20 százalékát töltötték fizetett munkával. Az előző évhez képest 2022-ben 105 000-rel csökkent a nagyon alacsony munkaintenzitású háztartásban élők száma.
0,1 százalékponttal kisebb, mint 2021-ben. A mutató a két felnőttből és három vagy több eltartott gyermekből álló háztartásokban (60,8 százalék) és az egyszülős háztartásokban (47,3 százalék) volt a legnagyobb.
A 15 és 29 év közötti romániai fiatalok 23 százaléka súlyos anyagi és szociális nélkülözésben élt 2021-ben, szemben a 6,1 százalékos európai uniós átlaggal – derül ki az EU statisztikai hivatala, az Eurostat kedden közzétett adataiból.
A szegénység vagy a társadalmi kirekesztés kockázata régiónként eltér Romániában. A legmagasabb kockázatot a délkeleti régióban regisztrálták (46,9 százalék), amelyet szorosan követ a délnyugat-olténiai régió (44,7), és a legalacsonyabb az arány a Bukarest-Ilfov régióban (19,1).
Az energiaszegénység ma már nem csak azokról szól, akik télen nem tudnak kellemes hőmérsékletet biztosítani otthonukban, hanem azokról is, akik a nyári melegtől szenvednek. A hőhullámok pedig felerősíthetik a nyári energiaszegénységet.
A Különleges Távközlési Szolgálat (STS) hétfőn közölte, hogy a roaep.ro platform ellen irányuló minden kibertámadást sikerült kivédeni az elnökválasztás második fordulójában.
Nicușor Dan megválasztott államfő szerint ,,az lenne az ideális”, ha a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek közösen alakítanának kormányt. Az új államfő egészen lenyűgözőnek nevezte a magyarság mozgósítását.
Megérkezett Romániába vasárnap a lengyel Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz Spolka Akcyjna vállalat által gyártott 655-5 (RE-R103) típusú első elektromos vonat a Vasúti Reform Hatóság (ARF) által 2024 januárjában megrendelt 62 darabból.
Nicușor Dan megválasztott államfő azt nyilatkozta, várhatóan jövő hétfőn teszi le a hivatali esküt a parlamentben, ha az alkotmánybíróság csütörtöki ülésén érvényesíti a választás második fordulójának eredményét.
Călin Georgescu, a tavaly decemberi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt hétfőn egy Facebook-oldalán közzétett videóban kijelentette, hogy „imádkozik” Nicușor Danért, miután azt államfőnek választották.
Orbán Viktor miniszterelnök Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével tárgyalt hétfőn a Karmelita kolostorban – tájékoztatta az MTI-t a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály.
Ion Iliescu, Románia volt államelnöke (1990–1996, 2000–2004) üzenetet címzett Nicușor Danhoz, gratulált az új államfő választási győzelméhez.
Dominic Fritz temesvári polgármester hétfői nyilatkozata szerint nem zárkózik el attól, hogy induljon a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöki tisztségéért.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöksége hétfőn délután összeül, hogy megvitassa, a párt részt kíván-e venni egy újonnan felálló kormánykoalícióban azt követően, hogy a független Nicușor Dan nyerte meg az államfőválasztást.
A bukaresti Otopeni repülőtéren bukkant fel George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje hétfőn reggel, amikor már biztossá vált, hogy elvesztette az államfőválasztást.
szóljon hozzá!