Közel száz év után, jövő év elejétől újra palackozzák a sugásfürdői Benkő-forrás vizét. A sepsiszentgyörgyi vállalkozók közel négy évvel ezelőtt indították el az engedélyeztetési folyamatot, most már csak a gyártósorra várnak, és a jövő év elején Regina néven az üzletek polcaira kerülhet a gyomorbántalmakra javallott gyógyvíz.
2014. szeptember 16., 19:212014. szeptember 16., 19:21
Biró László cégtulajdonos építkezésben vállalkozik, társa, Bodor Károly faipari céget vezet, ám mindketten láttak fantáziát a gyógyvíz forgalmazásában.
Bodor Károly a Krónikának felidézte, a forrás körüli erdőt egy külföldön élő román állampolgárnak szolgáltatták vissza, ők tőle vásárolták meg. Már akkor is elsősorban a forrás érdekelte őket, mert ismertek voltak a víz gyógyhatásai.
Négy évvel ezelőtt elkezdték az engedélyeztetési folyamatot, amelynek során számtalan előre nem látott nehézségbe ütköztek, például beltelekké kellett minősítetni az erdőt, ugyanakkor a régi palackozó épületének csak a romjai voltak meg, így teljesen újra kellett építeni.
A jóváhagyások beszerzésével párhuzamosan felkérték Albert István belgyógyászt, hogy készítsen egy tanulmányt a víz hatásairól, és kiderült, hogy az emésztőszervi bántalmakkal küzdő betegek nagy része javulásról számolt be az ivókúra után. Eddig már több százezer eurót fektettek be, de még nem tudják a végösszeget, hiszen a következő hónapokban is lesznek kiadások. A költségekből viszont sokat lefaragott, hogy a gépsor megvásárlására kormánytámogatást nyertek a kis- és közepes vállalkozásokat támogató program révén.
A tervek szerint október 15-én érkezik a töltősor, a beszerelés után kezdik a próbatöltéseket, majd jövő év elején indítják a termelést, tudtuk meg Biró Lászlótól. A Benkő-forrás hozama egyébként korlátozott, de állandó, így napi ezer liter gyógyvizet tudnak majd palackozni.
Az üzleti terv szerint első lépésben Kovászna megyében népszerűsítik a boltok polcaira pillepalackban kerülő vizet, majd az erdélyi egyetemi városokban belgyógyászoknak szerveznek konferenciákat, megismertetik velük a víz összetételét és jótékony hatását, majd később Bukarestbe és Jászvásárba is elviszik.
Mint Bodor Károly hangsúlyozta, szeretnék elérni, hogy a betegek ne rögtön a tabletta után nyúljanak, hanem próbálják ki a kíméletesebb, természetes gyógymódokat is.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
szóljon hozzá!