2012. szeptember 26., 08:582012. szeptember 26., 08:58
Mint arról beszámoltunk, pénteken a négy jelentkező közül a bulvártévé-tulajdonosként, valamint a populista Dan Diaconescu Néppártja (PPDD) elnökeként ismert üzletember ajánlatát hirdette ki győztesként az állami privatizációs hatóság, ám Diaconescu hétfőn nem írta alá a szerződést, arra hivatkozva, hogy azt a kormány időközben módosította. Ponta kormányfő ennek nyomán közölte, hogy Diaconescuról bebizonyosodott: nincs pénze, ezért újabb privatizációt írnak ki. Diaconescu időközben Münchenbe utazott, ahonnan a tervek szerint ma tér haza.
Ponta tegnap a botrány nyomán ismertette az Oltchim működésével kapcsolatos adatokat. Leszögezte: az üzem nem csupán a 3500 alkalmazottat jelenti, hanem a hozzá kapcsolódó vállalatokat, beszállítókat is, ezért tovább kell működnie, meg kell őrizni a munkahelyeket, be kell hajtani az adósságokat, és nyereségessé kell tenni.
Emlékeztetett: 2006-ban a mostani eljárás során is ajánlatot tevő PCC kisebbségi tulajdonos lett, ekkor fogadta el a kormány azt a sürgősségi rendeletet, amely beindította a cég privatizációját. Ponta szerint a cég helyzete 2009 és 2011 között, a jelenleg ellenzéki PDL-ben politizáló Adriean Videanu gazdasági minisztersége idején kezdett el romlani, súlyos veszteségeket szenvedett el, és hatalmas adósságokat halmozott fel. 2009-ben 11 millió lejjel tartozott beszállítóknak, az állammal szemben hétmillió, más hitelezők felé 5,8 millió tartozása volt, a vissza nem fizetett banki hitelek pedig elérték az 500 millió lejt. 2010-ben már több mint 73 millióval tartozott csak a beszállítóknak, 2011-ben pedig 291 millióval.
Ponta szerint 2009-ben, illetve az azt követő két évben könnyebb lett volna megmenteni az Oltchimet, mint ma, ám az akkori kormányok nem tettek semmit, így a cég kilátástalan helyzetbe került, az adósság ma eléri a 700 millió eurót. A gazdasági tárca és az adóhivatal vizsgálja azt, hogyan sikerült ekkora adósságot felhalmozni, a most zajló vizsgálatok nyomán a DNA-t és egyéb nyomozó hatóságokat is értesítenek, mert a bűnösöket felelősségre kell vonni.
A mostani privatizációs eljárás kapcsán a kormányfő megjegyezte: az orosz Tise ugyan visszalépett, de nem zárta ki, hogy a jövőben befektessen a cégbe.
Ponta ismertette Diaconescu ajánlatának néhány részletét. Ennek értelmében 45 millió eurót ajánlott az Oltchimért, és vállalta, hogy az összeget lejben, a szerződés aláírásakor fizeti ki. Diaconescunak a győztes kihirdetésétől számított tíz nap áll rendelkezésére, hogy aláírja a szerződést, vagyis a határidő hétfőn jár le. Leszögezte: ha kiderül, hogy az ajánlattétel hamis volt, az büntetőjogi felelősségre vonással járt.
A kormányfő azt is elmondta, a Diaconescu-féle ajánlatban az is szerepelt, hogy a győztes kihirdetését követően ismertetik a nemzetközileg elismert szakemberekből álló vezetőség összetételét, ám ez sem történt meg.
„Amennyiben Diaconescu hétfőig kifizeti a 45 millió eurós vételárat, abból a gazdasági tárca meghitelezheti a céget, hogy folytatódjon a termelés. Amennyiben Diaconescu nem fizet, a munkavállalókért továbbra is a kormány marad a felelős, és új menedzsmentet nevez ki, különleges megbízottat, aki felülvizsgálhatja a hátrányos szerződéseket, hitelezőket kutathat fel, és a kormány támogatásával újraindíthatja a termelést. Ezt követően hat hónapon belül újra kívánják kezdeni a privatizációs folyamatot, hogy egy stratégiai befektető bevonásával talpra állítsák a céget” – szögezte le a miniszterelnök.
Annak kapcsán, hogy miért nem szabtak meg szakmai feltételeket a jelentkezők számára, Ponta elmondta, ezt a tanácsadó cég, a PricewaterhouseCoopers javaslatára tették, mert ha a szakmai tapasztalat is feltétel lett volna, akkor csak a PCC felelt volna meg a feltételeknek. Az ügy kapcsán Daniel Chitoiu gazdasági miniszter elmondta: két héten belül két részleg újraindul, és 3300 alkalmazott kezdheti el a munkát.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.