2010. június 11., 09:562010. június 11., 09:56
Az élelmiszerek átlagban 0,09 százalékkal kerültek kevesebbe májusban az előző hónaphoz képest, a szolgáltatások viszont 0,47 százalékkal drágultak, akárcsak a nem élelmiszerek (0,2 százalék). Mint a statisztikai adatokból kiderül, a burgonya, a könyvek, az újságok, illetve folyóiratok, valamint a légi közlekedés és a telefondíjak emelkedtek májusban a legnagyobb ütemben az előző hónaphoz viszonyítva, ezek összességében 0,15 százalékkal járultak hozzá a pénzhíguláshoz.
A burgonya 9,56 százalékkal, a friss gyümölcsök 1,8 százalékkal, a citrusfélék, illetve déli gyümölcsök 0,49 százalékkal drágultak, miközben a tojás 10,84 százalékkal, a sajt 1,06 százalékkal, a kukoricaliszt 0,43 százalékkal, míg a cukor 0,42 százalékkal lett olcsóbb. A nem élelmiszer-ipari termékek átlagosan 0,2 százalékkal drágultak. Ezen belül az újságok, folyóiratok, könyvek ára 1,64 százalékkal, a gyógyszereké 0,52 százalékkal, a személygépkocsiké, illetve a cserealkatrészeké 0,49 százalékkal, míg az üzemanyagok ára 0,42 százalékkal nőtt.
A szolgáltatások ellenértéke 0,47 százalékkal lett drágább, a légi szállítás, valamint a telefonbeszélgetések díjszabása 1,11 százalékkal, az egészségügyi ellátás 0,17 százalékkal lett drágább. Eközben a mozik, színházak, múzeumok belépői, valamint az oktatás és az idegenforgalom 0,15 százalékkal drágult. Ezzel szemben májusban 0,05 százalékkal lett olcsóbb a szállodai éjszakák ára.
A májusi infláció egyébként összhangban van a gazdasági elemzők előrejelzéseivel. Az éves inflációs ráta 4,42 százalékra emelkedett a korábbi 4,28 százalékról. Az elemzők többsége 2010-re 4 százalékos éves inflációt jósol, de a becslések 3,7 és 4,7 százalék között szóródnak. A Román Nemzeti Bank májusban 3,7 százalékra felfelé módosította az idei inflációs célértéket a korábbi 3,5 százalékról.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.