Káosz. Kétbanis tétel miatt kell újraszámolni a többletdíjat tartalmazó villanyszámlákat
Fotó: Jakab Mónika
Számos fogyasztó hónapok óta nem kapott villanyszámlát, mivel a szolgáltatók egy nevetséges összegű, két banis többletdíj körüli mizéria miatt kénytelenek újraszámolni a villanyszámlákat.
2025. január 24., 15:512025. január 24., 15:51
2025. január 24., 16:382025. január 24., 16:38
Az energiaszolgáltatók újra kiállítják a 2024 utolsó hónapjaiban kiállított összes olyan számlát, amely tartalmazta az új többletdíjat, mivel a parlament elhalasztotta annak hatályba lépését.
A különbözeti szerződési hozzájárulásnak nevezett új díjat tavaly vezették be. Bár eredetileg október 1-jétől kellett volna hatályba lépnie, a parlament idénre halasztotta.
Az új hozzájárulás összege nagyon alacsony, 0,000128 lej/kWh. Vagyis egy kétszobás lakás számláján, ahol a fogyasztás 100 kWh, a díj egy vagy két bani lenne.
Bár jelentéktelen összegről van szó, azok a szolgáltatók, amelyek az év utolsó három hónapjának számláin feltüntették ezt a díjat, törölték a számlákat, és mínusz vagy nulla összegű új számlákat állítottak ki.
Laurențiu Urulescu, a Romániai Villamosenergia-szolgáltatók Szövetségének elnöke a Pro TV-nek elmondta, lehetséges, hogy a számlák késve érkeznek, de nincs szó egy-két hónapnál hosszabb késedelemről.
– tette hozzá.
Az új hozzájáruláson keresztül a háztartási fogyasztók egy olyan rendszert finanszíroznak, amelynek célja a nem szennyező forrásokból történő termelés ösztönzése. Ezt európai forrásokból is támogatják.
George Niculescu, az ANRE elnöke elmondta, miért van szükség az elhanyagolható összegű díjra.
– mutatott rá.
A járulékot áprilistól, a fogyasztói ársapka lejártával tüntethetik fel a számlákon, bár jelen állás szerint a rezsitámogatás valamilyen formában megmarad – Sebastian Burduja energiaügyi miniszter szerint előfordulhat, hogy nem a fogyasztás, hanem a háztartások jövedelme alapján jár majd –, így valószínűleg ismét elhalasztják a bevezetését.
A háztartások jövedelmét, nem pedig a fogyasztást veszik majd az energiaár-támogatás alapjául a mostani ársapka március végi kifutását követően – jelentette be Senastian Burduja elenriaügyi miniszter.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
szóljon hozzá!