Új szempont. Burduja közölte, áprilistól már nem a fogyasztás szintje alapján jár majd az áram- és a földgáztámogatás
Fotó: Gergely Imre
A háztartások jövedelmét, nem pedig a fogyasztást veszik majd az energiaár-támogatás alapjául a mostani ársapka március végi kifutását követően – jelentette be Senastian Burduja elenriaügyi miniszter.
2025. január 23., 10:592025. január 23., 10:59
A tárcavezető szerdán este a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva az áram és a földgáz ártámogatása kapcsán kifejtette: „ez az alapforgatókönyv”, amelyen az általa vezetett minisztérium dolgozik.
Szükségünk van egy bizonyos időre, hogy biztosítsuk a likviditást a piacon. A termelőknek el kell adniuk a kitermelt mennyiségeket, a szolgáltatóknak meg kell vásárolniuk azt egy bizonyos időszakra – három hónapra, hat hónapra, ezt a költségvetési tervezettel párhuzamosan kell majd meghatározni. Mert ezt a rendszert is finanszírozni kell, természetesen az állami költségvetésből” - tette hozzá. Burduja ezzel kapcsolatban elmondta, hogy további összegeket kért a költségvetésből.
ez a valóság, emiatt a szolgáltatók hitelt vettek fel, kamatot halmoztak fel, tehát rossz helyzetben vannak. Ezért mondunk átmeneti időszakot, amely után ki kell találnunk valamilyen támogatást a kiszolgáltatott romániai polgárok számára” – mondta az energiaügyi miniszter.
A támogatás kapcsán Burduja közölte, azt a családok jövedelme alapján állapítják majd meg.
„Az alapelv marad, ezt alkalmazzák az Európai Unió minden országában. A támogatásnak a társadalmi és gazdasági helyzet, az egyes háztartások kiszolgáltatottsága alapján kell történnie, nem pedig a fogyasztás szintje alapján, mert
– mondta Burduja.
Mint ismeretes, a villamos energia esetében a fogyasztás függvényében négy tarifát állapítottak meg: a legalacsonyabb 68 bani, a legmagasabb 1,3 lej kilowattóránként.
Havi 100 kilowattórás fogyasztásig minden lakossági fogyasztó a legalacsonyabb tarifát fizeti az áramért.
A legalább egy kiskorút egyedül nevelő szülők, a legalább három kiskorú (vagy még tanulmányait végző 26 év alatti fiatalt) eltartó családok, illetve a gyógykezelésükre elektromos orvosi műszereket használó fogyasztók ezen küszöbérték felett is a 68 banis tarifával fizetik a villamos energiát.
A havi 100 és 255 kilowattóra közötti fogyasztás tarifája 80 bani, az ezt meghaladó energiafogyasztásért pedig már 1,3 lejt számlázhat a háztartásoknak a szolgáltató.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!