2011. június 17., 08:512011. június 17., 08:51
Mint részletezte, a múlt héten hét igénylőből négy a start up hitelt igényelte. Az ország különböző vidékeiről és a legkülönbözőbb gazdasági ágazatokból érkeznek egyébként a pályázatok. Szatmárnémetiből például egy 26 éves gyógyszerész kért kölcsön, aki egy olyan községben nyit patikát, ahol 30 kilométeres körzetben nincs hasonló létesítmény. Egy székelyudvarhelyi informatikus házaspár saját vállalkozást indítana, ezért szoftverfejlesztésre kért hitelt a Bethlen Gábor Pénzügyi Befektetési Társaságtól. Eközben egy sepsiszentgyörgyi pályázó Kovásznán akar terjeszkedni, ezért a fürdővárosban vásárol ingatlant a mikrohitelből. Mátis Jenő elmondta, akkora az érdeklődés, hogy még mindössze 80–100 mikrohitel kihelyezésére elegendő alapjuk van, ami a nyár végére valószínűleg elfogy, viszont tárgyalásokat folytatnak a magyar kormányzati és pénzügyi intézményekkel, valamint az európai uniós képviselőkkel a forrásbővítés érdekében. A társaság illetékesei ugyanis abban bíznak, hogy az uniós mikrohitelezési programok lebonyolításához is hozzáférnek.
Mátis elmondása szerint az általuk lebonyolított hitelprogram lényege abban áll, hogy azokat a kis- és közepes vállalkozásokat segítik, amelyek nagyon kicsik, és ezért a bankoktól nehezen kaphatnak kölcsönt. A Bethlen Gábor Pénzügyi Befektetési Társaságot a Bethlen Gábor Alapítvány hozta létre, amely 2000-től kezdve hét éven keresztül folyósított hitelt az erdélyi kisvállalkozóknak. Akkor több mint hétszáz hitelt helyeztek ki, a pénzük 99,3 százalékát pedig vissza is kapták. „Az 1 százaléknál kisebb kopás nagy eredmény, hiszen a bankoknál 5-7 százalék a rosszul kihelyezett hitelek aránya” – fejtette ki a gazdasági szakember. Bár a hitelnyújtás sikeres volt, fel kellett függeszteniük, mivel a romániai hitelezésre vonatkozó törvény módosulása miatt szükség volt egy betéti társulás megalakítására. Ez időigényesnek bizonyult, annak működéséhez a Román Nemzeti Bank engedélyét tavaly szerezték meg. Ezt követően igyekeztek olyan termékeket összeállítani, hogy azok elérhetők legyenek, és valós segítséget nyújtsanak. Mátis Jenő elmondta, egyszerűsítették az igénylés folyamatát, és egy hét alatt elbírálják a kéréseket. Négytípusú hitelt folyósítanak, a hosszú távú mikrohitel legtöbb 40 ezer lej 3 éves futamidőre, rövid távú mikrohitel legtöbb 20 ezer lej 12 hónapos lejáratra, önrésztámogatás legtöbb 30 ezer lej – ezt a pályázat gyakorlatba ültetésének idejére adják, miközben a 35 év alatti kezdő vállalkozóknak kínált start up mikrohitel legtöbb 40 ezer lej három évre.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!