2010. március 03., 09:582010. március 03., 09:58
„Egyeztettünk a pénzügyminiszterrel a kérdésről, és az Adó Törvénykönyvben alkalmazandó módosítások részeként a profitadó-előleg kikerül jogszabálycsomagból” – közölte Boc, a döntést a gazdasági körülményekkel és a vállalkozói szféra támogatásának szükségességével indokolva.
A profitadó-előleg bevezetésének veszélyeire még Constantin Niţă korábbi kis- és közepes vállalkozásokért felelős miniszter hívta fel a figyelmet, aki szerint annak hatálybalépése esetén csak a 2010-es évben mintegy százezer céget zárhatnak be, ebben a ritmusban pedig két-három év alatt gyakorlatilag felszámolódna a KKV-szektor, ami pedig az országok többségében a gazdaság motorja.
A miniszterelnök egyébként a rendezvényen Sebastian Vlădescu pénzügyminiszterrel egyetemben élesen bírálta az adóhatóság tevékenységét, különösen az adócsalók leleplezése kapcsán tapasztalható hiányosságok miatt. Vlădescu felszólította az ANAF illetékeseit, hagyják békében az adójukat rendesen fizető cégeket, és koncentráljanak az adócsalókra. Boc még ennél is keményebben fogalmazott. „Nem képesek elvégezni a feladatukat? Akkor távozzanak, majd jönnek mások önök helyett!” – fogalmazott a kormányfő.
Sebastian Vlădescu arra szólította fel az adóellenőröket, hogy mondjanak le az irodájuk kényelméről, és menjenek ki terepre, hogy felmérjék, mi a valós helyzet. „Ami most zajlik, az nem jó, kemény, határozott fellépés szükséges. A legfontosabb feladat az adócsalás elleni küzdelem” – mutatott rá a pénzügyminiszter.
A tárcavezető közölte, a minisztériumon belül külön osztályt hozott létre, amelynek feladata a nagyszabású adócsalások felgöngyölítése. Elmondta, az első intézkedéseket már el is tervezték, ám közölte, azok nem tartoznak a nyilvánosságra.
Sorin Blejnar, az ANAF elnöke közölte, az adócsalók mintegy 300 millió eurós kárt okoztak az országnak. Közölte, ebből mintegy százmillió eurót tesznek ki a különböző kőolajszármazékokkal elkövetett visszaélések, de a kereskedelem és az ingatlanszektor sem mentes a visszaélésektől. Blejnar közölte, az adóhatóság idei tervei között szerepel egyes területi kirendeltségek összevonása és felszámolása, hogy ezáltal hatékonyabbá váljék az adók beszedése.
Emellett be kívánják vezetni az adósok bankszámláinak zárolását, valamint az adóhátralék fejében lefoglalt ingatlanok elárverezésének gyakorlatát. Az ANAF egyébként 2009-ben összesen 133,9 milliárd lejnyi adót gyűjtött be. Ez a kedvezőtlen makrogazdasági körülmények miatt 6,4 százalékkal kevesebb a 2008-as összeghez képest.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.