2010. február 03., 09:402010. február 03., 09:40
Bica egyenesen fölöslegesnek nevezte a „zsuki autópályát”, és a másik két hatalmas, már elkezdett infrastrukturális fejlesztést nevezte prioritásnak. „Amint elkészül a teljes körgyűrű, a városon most áthaladó forgalom legnagyobb része ide tevődik át.
A Bányabükk–Apahida-szakaszt már részlegesen átadtuk a forgalomnak. Ugyanakkor támogatnunk kell a kolozsvári Munka utat Apahidával összekötő szakasz megépítését, és két körgyűrű összekapcsolását” – részletezte az elképzeléseket a megyei önkormányzat alelnöke.
A Nokia-sztráda egyébként 75 kilométeres lett volna, az építési munkálatokat pedig még tavaly áprilisban el kellett volna kezdeni. Az eredeti elképzelés szerint ez az autópálya kilométerenként 8 millió eurót emésztett volna fel. Radu Bica közölte, többek között amiatt mondtak le az autópályáról, mivel a Nokiát is magában foglaló Tetarom 3-as ipari park iránti érdeklődés jóval kisebb volt a vártnál. Miközben az eredeti elképzelés szerint a finn mobiltelefon-gyártó több beszállítója is megtelepedett volna Nemeszsukon, a globális gazdasági válság miatt leálltak a beruházások.
Ez az oka annak is, hogy a megyei önkormányzat jelenleg a 2-es Tetaromra koncentrál, ahol az Emerson amerikai gigász épített három gyárat, a befektetés összköltsége pedig jóval meghaladja a Nokia ráfordítását. A tervek szerint az egyik épülő körgyűrű így épp a 2-es számú ipari park kapuja előtt fog elhaladni.
Amint arról beszámoltunk, Radu Berceanu közlekedési miniszter korábban úgy nyilatkozott, az észak-erdélyi autópályán folyó munkálatok közül a Torda–Aranyosgyéres-szakasz képez prioritást.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.