Mindent átháríthatnak a fogyasztóra – Tízszeresére nőtt az elektromos energia ára, mégis veszteségesek a romániai szolgáltatók

Ki fizet a végén? A Versenytanács árgus szemekkel készül követni az energiaárak alakulását •  Fotó: Jakab Mónika

Ki fizet a végén? A Versenytanács árgus szemekkel készül követni az energiaárak alakulását

Fotó: Jakab Mónika

A Versenytanács fokozott figyelmet fog fordítani arra, hogy amikor lejár az energiaárak befagyasztása, a szolgáltatók ne a lakossággal fizettessék meg vélt vagy valós veszteségeiket – ígéri Gyerkó László, a Versenytanács tagja. Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaszabályozó Hatóság alelnöke szerint viszont hiába kúsztak csillagászati magasságokba az energiaárak, a szolgáltatók tényleg „nagy veszteségeket” könyvelnek el.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2021. december 16., 08:072021. december 16., 08:07

„Soha nem volt ennyire bonyolult a helyzet az energiapiacon, az áram ára a tízszeresére nőtt, a szolgáltatók pedig elképzelhetetlenül nagy veszteségeket könyveltek el” – jelentette ki egy szerdai energetikai konferencián Nagy-Bege Zoltán. Az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke elmondta, szerinte senki nem számított arra, hogy az idei év második felében az áram ára megawattóránként 300 euróra, a földgáz ára 130 euróra nő a 2020-ban jegyzett 30–40, illetve 3–4 euróról.

Nagy-Bege Zoltán szerint az árak maximálásáról és a drágulások kompenzálásáról szóló törvény módosítása nélkül súlyosbodhat a helyzet az energiapiacon. Mint hangsúlyozta,

a jogszabály ebben a formájában a fogyasztóknak és szolgáltatóknak sem kedvez.

Emlékeztetett: az ANRE korábban jelezte a törvény tervezetével kapcsolatos kifogásait a döntéshozóknak, de nem szívlelték meg a hatóság véleményét.

A szakember kijelentette: elsősorban a szolgáltatókra kivetett többletadó és az ármaximálás hat kedvezőtlenül az energiapiacra. Utóbbi megszünteti az amúgy is törékeny piaci versenyt, és a helyzet nem normalizálódik a jövő év áprilisától, amikor megszűnik az árak korlátozása, ehhez legalább egy évre lesz szükség. „A szolgáltatók elképzelhetetlenül nagy veszteségeket könyvelnek el” – idézte Nagy-Bege Zoltán kijelentését az Agerpres hírügynökség. A szakember kitért egyúttal arra is, hogy Románia a termelési és elosztási kapacitásának növelésével, a fekete-tengeri földgáz kitermelésével, alternatív energiaforrásokba történő beruházásokkal léphet túl az energiaválságon. 

korábban írtuk

Tartós drágulás és káosz a romániai energiapiacon
Tartós drágulás és káosz a romániai energiapiacon

Az elmúlt hónapokban foganatosított jelentős emelések után sorra értesítik a romániai energiaszolgáltatók a további, sok esetben 200 százalékos drágításról a fogyasztókat. 

Megszűnt a piaci verseny

Nagy-Bege Zoltán ugyanakkor egy nappal korábban szintén egy szakmai fórumon beszélt arról, hogy az energia árának maximálása megszüntette a piaci versenyt, aminek a következményei a Versenytanács látókörébe kerülhetnek. Felidézte:

a kormány a lakosságot kívánta megkímélni az energiadrágulástól az áram és a földgáz árának korlátozását előíró törvénnyel.

„El kell azonban mondani, hogy az ármaximálás megszüntette a versenyt az áram és a földgáz piacán, legalábbis a kiskereskedelmi piacán. Ez még akkor is súlyos, ha az intézkedés csak öt hónapig lesz érvényben, mert ennél hosszabb távon befolyásolhatja az áram- és a földgázpiacot, és lehet, hogy a Versenytanács is elemezni fogja ezeket a következményeket” – fogalmazott Nagy-Bege Zoltán. Abbéli meggyőződésének adott ugyanakkor hangot, hogy az intézkedés következményei tükröződni fognak majd a Versenytanács tavaly elindított árfigyelő rendszerében is. „Szerintem hasznos lenne, ha az ANRE szakértőinek bevonásával tárgyalnánk erről a kérdésről” – jelentette ki.

Beszélt ugyanakkor arról is, hogy nem kellene meghosszabbítani a gigászi pluszadót. „Remélem, az áramtermelőkre kivetett pluszadót nem fogják meghosszabbítani, és ez csak öt hónapig lesz érvényben” – fogalmazta meg aggodalmait Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke. Kifejtette, Romániában ötéves kényszerszünet után éppen csak kezdtek megjelenni beruházások a megújuló energiatermelés terén, ezeket a terveket nem kellene befolyásolnia a pluszadónak.

Idézet
Végre pozitív jeleket látunk Romániában is, újra megjelentek a megújuló energia termelésére vonatkozó projektek, öt év szünet után megépülhetnek a több ezer megawatt megújuló energiatermelésére képes egységek, remélem, a lelkesedést nem veti vissza a pluszadó”

– húzta alá a szakember. Meglátása szerint a befektetőknek egyértelmű jelzést kell kapniuk, hogy ez az adózás csak öt hónapra szól, és nem fogják meghosszabbítani.

Mint ismeretes, 2021. november 1. és 2022. március 31. közötti időszakban a termelőknek a 450 lej/MWh-nál drágábban eladott elektromosenergia-tranzakciók után a különbözetből származó nyereség után 80 százalékos adót kell fizetniük.

korábban írtuk

Ciolacu nemzeti energiaszolgáltatóval „vívná ki” Románia energetikai függetlenségét
Ciolacu nemzeti energiaszolgáltatóval „vívná ki” Románia energetikai függetlenségét

Nemzeti energiaszolgáltató alapítását szorgalmazza Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke szerint ezáltal 3–5 év alatt el lehetne érni Románia energetikai függetlenségét.

Monitorozni fogják a szolgáltatókat

„Az energiaárak rohamos növekedésére megoldást kellett találni, ezért döntöttek az árak átmeneti befagyasztása mellett” – mutatott rá lapunk megkeresésére Gyerkó László. A Versenytanács tagja kifejtette, ez szükséges rossz a piaci verseny szemszögéből, ám ez egy közösen meghozott döntés volt, előtte közös bizottság alakult, a Versenytanács szakemberei is rábólintottak.

Idézet
A törvény lehetővé teszi, hogy ha valamilyen okból elfutnak az árak, és a kormány úgy értékeli, ezeket stabilizálni kell, hat hónapra be lehet fagyasztani ezeket. Ez történt most az energiaárak esetében, hosszas egyeztetések után.

A szabadpiaci versenyben ez egyértelműen akadályt jelent, korlátozza a szolgáltatókat, de ezúttal fontosabb volt a szociális vetület, az emberek támogatása. Az állam azért fagyasztotta be az árakat, hogy megvédje a polgárait a hónapról hónapra rohamosan emelkedő árak hatásaitól” – részletezte Gyerkó László. Meglátása szerint két változat lehetséges, ha lejár március végén a korlátozás: ezt meg lehet hosszabbítani újabb hat hónapra, vagy fel lehet oldani.

„A befagyasztás meghosszabbítása nem valószínű, hiszen tavasszal-nyáron csökken a lakossági fogyasztás, nem indokolt a védelem. Ebben az esetben folyamatosan monitorozni kell a szolgáltatókat, hogy az öt hónapos korlátozás alatt felhalmozott vélt vagy valós veszteségeiket ne akarják utólag behajtani a lakosságon, ezek nehogy öt hónap után megjelenjenek a számlákon. Figyelni kell, hogy március 31-e után korrekt és valós legyen az energiaár-megállapítás” – szögezte le Gyerkó László.

korábban írtuk

Szabadulnak ügyfeleiktől a földgázszolgáltatók – A fogyasztók érdekeit védő szabályzatmódosítás készül
Szabadulnak ügyfeleiktől a földgázszolgáltatók – A fogyasztók érdekeit védő szabályzatmódosítás készül

Példátlan helyzet alakult ki a földgázszolgáltatók piacán, egyre több kisebb kereskedő mond le az engedélyéről, a fogyasztóknak védőhálót jelentő végső szolgáltatói státus is inog, a nagyok sem akarnak újabb ügyfeleket.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. március 26., szerda

A politikai instabilitás mélyítheti a deficitet a Fitch szerint

Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.

A politikai instabilitás mélyítheti a deficitet a Fitch szerint
2025. március 26., szerda

Több milliárd lejjel tartozik néhány tucat nagy adófizető

A nagy adófizetők közül 44-nek volt adóhátraléka 2024 végén, összesen 3,23 milliárd lej értékben – közölte szerdán az Országos Adóhatóság (ANAF).

Több milliárd lejjel tartozik néhány tucat nagy adófizető
2025. március 26., szerda

Üdülési csekkek: várhatóan kártyára érkezik a megkurtított összeg

A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be Adrian Voican, a Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.

Üdülési csekkek: várhatóan kártyára érkezik a megkurtított összeg
2025. március 26., szerda

Kivonul Romániából a világ egyik vezető textilipari vállalata

Kivonul Romániából a Karl Mayer, a világ egyik vezető textilipari gépgyártója, emiatt az ország jelentős beruházástól esik el – írta az Economedia.ro a Máramaros megyei munkaerő-elhelyező ügynökség tájékoztatása alapján.

Kivonul Romániából a világ egyik vezető textilipari vállalata
2025. március 25., kedd

Több száz millió euróval támogatja az EB a romániai grafit-, magnézium- és rézkitermelést

Az Európai Bizottság 615 millió euróval fogja támogatni a romániai grafit-, magnézium- és rézkitermelést – jelentette be kedden Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Több száz millió euróval támogatja az EB a romániai grafit-, magnézium- és rézkitermelést
2025. március 25., kedd

Nincs elég utas, felfüggeszti Nagyvárad–Milánó-járatát a HiSky

Májustól már nem lehet jegyet foglalni a Nagyvárad–Milánó (Bergamo) útvonalon a HiSky által működtetett repülőjáratokra – jelezték többen is az elmúlt időszakban.

Nincs elég utas, felfüggeszti Nagyvárad–Milánó-járatát a HiSky
2025. március 25., kedd

A légkondik pörgetik az áramfogyasztást, az extrém időjárás rekordnövekedést okozott az áramfogyasztásban

Világszerte és Romániában is jelentősen megugrott a villamosenergia-fogyasztás 2024-ben, amit főként a légkondicionálók használata okozott. Az extrém időjárás, a hőség és a hideg egyaránt hozzájárult a fogyasztás növekedéséhez.

A légkondik pörgetik az áramfogyasztást, az extrém időjárás rekordnövekedést okozott az áramfogyasztásban
2025. március 25., kedd

„Elkapnak mindenkit”: 15 millió euróra becsülik az adócsalás mértékét a fuvarmegosztó appoknál Tánczos szerint

Az Országos Adóhatóság (ANAF) 15 millió eurónyi adócsalást fedezett fel a fuvarmegosztó alkalmazásoknál – nyilatkozta Tánczos Barna pénzügyminiszter a Digi 24 hírtelevíziónak.

„Elkapnak mindenkit”: 15 millió euróra becsülik az adócsalás mértékét a fuvarmegosztó appoknál Tánczos szerint
2025. március 25., kedd

Történelmi pillanat: elkezdődtek a fúrások a Neptun Deepen

Elkezdődtek a fúrások Románia legnagyobb fekete-tengeri gázmezőjén, a Neptun Deepen – jelentette be Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.

Történelmi pillanat: elkezdődtek a fúrások a Neptun Deepen
2025. március 25., kedd

„Megostromolták” a fiatalok a munkaerőpiacot, továbbra is az IT fizet a legjobban

A romániai munkaerőpiac 2025 első három hónapjában visszaesett a korábbi év azonos időszakához viszonyítva, a legaktívabb álláskeresők jelenleg a 25 és 34 év, illetve a 18 és 24 év közöttiek.

„Megostromolták” a fiatalok a munkaerőpiacot, továbbra is az IT fizet a legjobban