Megszűnik a minimáladó, marad az egységes adókulcs

Emil Boc kormányfő a hét végén megpróbált pontot tenni a hazai adópolitika esetleges átfogó változtatásával kapcsolatosan az elmúlt időszakban elhangzott nyilatkozatok végére, igyekezete azonban felemásra sikeredett. A miniszterelnök bejelentette: kabinetje ősztől eltörli a mi-nimáladót, ugyanakkor alapvető célkitűzésének tekinti a 16 százalékos egységes adókulcs megőrzését – ennek módosítása kapcsán azonban léteznek „forgatókönyvek” a kormány asztalán.

Rostás Szabolcs

2010. július 16., 13:512010. július 16., 13:51

Boc a romániai kis- és közepes vállalkozások 2010-es fehér könyvének pénteki bemutatóján jelentette be, hogy a 16 százalékos, a 2004-es parlamenti választások után bevezetett egységes adókulcs továbbra is alapvető eleme a kormány gazdaságpolitikájának, ugyanakkor ősztől megszűnik a minimáladó. „Ősztől eltöröljük a minimáladót. Már korábban is elmondtam, hogy ez az adónem kifejtette az általunk várt hatást, így nem látjuk értelmét, hogy megőrizzük” – szögezte le a kormányfő. Adriean Videanu gazdasági miniszter elmondta: a minimáladó várhatóan október 1-től vagy november 1-től szűnhet meg.

Mint ismeretes, a sokak által átalányadónak nevezett illetéket 2009. május elsejei hatállyal, Gheorghe Pogea pénzügyminisztersége idején vezette be a jobbközép Demokrata-Liberális Párt (PDL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) alkotta nagykoalíció. Az erről szóló szabályozások értelmében a minimáladó alsó határa 2200 lej a legfeljebb 52 ezer lejes éves összbevétellel rendelkező cégek, felső határa pedig 43 ezer lej a több mint 129 millió lejes bevételt elérő társaságok esetében.

A profitot termelő vállalkozások 16 százalékos adót fizetnek, ennek összege nem lehet kisebb az esetükre érvényes mi-nimáladó szintjénél. Hivatalos adatok szerint az illeték bevezetésének időpontja és 2010 júniusa között 1,1 milliárd lej (260 millió euró) folyt be az államkasszába a minimáladónak köszönhetően. A romániai kis- és közepes vállalkozásokat tömörítő országos tanács becslése szerint ugyanakkor ennek jóval a kétszeresére, mintegy 2,8 milliárd lejre rúg az illeték bevezetése miatti bevételkiesés, a minimáladó hatására ugyanis 2009-ben mintegy 133 ezer cég felfüggesztette tevékenységét. Markó Béla RMDSZ-elnök, kormányfőhelyettes különben már múlt keddi bukaresti sajtótájékoztatóján meglebegtette az illeték eltörlését, közölve: a szövetség gazdaságösztönző javaslatait is magában foglaló kormányzati intézkedéscsomag értelmében várhatóan az ősz folyamán megszüntetik a minimáladót, és beindul a kis és közepes vállalkozások kedvezményes hitelezése is.

Videanu új adófilozófiát hirdetne

Emil Boc pénteken leszögezte, a hatóságok megőrzik a 16 százalékos egységes adókulcsot, úgy értékelik ugyanis, hogy a progresszív adózás nem hozna a jelenleginél több pénzt az államkasszába. A miniszterelnök ezáltal gyakorlatilag pénzügyminiszterének, Sebastian Vlădescunak üzent, aki egy héttel ezelőtt úgy vélekedett: Romániának 2011 januárjától le kellene mondania az egységes adókulcsról, és vissza kellene térnie a hat évvel ezelőtt megszüntetett progreszszív adózási rendszerre. Az ötletet Markó Béla egyáltalán nem vetette el, sőt közölte: bár nem tárgyaltak erről a koalícióban, sem pedig az RMDSZ-ben, ő személy szerint komolyan megfontolandónak tartja a progresszív adózás 2011-től történő bevezetését, mivel egyetért a nagy vagyonok, a több ingatlannal és luxusautókkal rendelkezők megadóztatásával, szerinte ugyanis válsághelyzetben „kiemelten azok szolidaritására van szükség, akik az idők során nagy jövedelemre tettek és tesznek szert”.

Emil Boc azonban pénzügyminiszterének és helyettesének egyaránt visszavágott a hét végén. „A 16 százalékos egységes adókulcsot megőrizzük. Őszintén szólva a progresszív adózás nem hozna több pénzt a költségvetésbe, úgy, ahogy azt egyesek hiszik. Létezett progresszív adó Romániában, és a bruttó hazai össztermék (GDP) 30-31 százalékát volt képes begyűjteni. Az egységes adókulcs 2005-ös bevezetésével nőtt az adóbevételek szintje, tehát nincs okunk megszüntetni az egységes adókulcsot, mivel ez a gazdasági stabilitás, az átláthatóság egyik jele” – magyarázta a miniszterelnök. A megyei prefektusokkal folytatott tegnapi távértekezlet után, újságírói kérdésre válaszolva ugyanakkor Boc már úgy fogalmazott: a kormány nem tárgyalt az egységes adókulcs növeléséről vagy csökkentéséről, az megmarad a jelenlegi 16 százalékos szinten, elismerte viszont, hogy a kabinetben több forgatókönyv is szóba került már ezzel kapcsolatban. Adriean Videanu gazdasági miniszter úgy véli, Romániának új adófilozófiára van szüksége, tiszta, összefüggő rendszerre és a gazdasági fellendülés az ország egyedüli esélye. „A progreszszív adórendszernek nincs semmiféle gazdasági értéke, legfeljebb a szociális védelem tekintetében van jelentősége. Ez az adózási forma még inkább a szürke gazdaság felé tolná a nagy jövedelmeket, és semmivel sem javítaná az alacsony bérűek helyzetét. A PDL és a kormány kiáll az egységes adókulcs megőrzése mellett, mert fontos gazdaságélénkítő elem” – hangoztatta a tárcavezető.

Hitel is, nem is

Emil Boc miniszterelnök szerint a kormánynak jelenleg nem áll szándékában tárgyalásokat kezdeményezni a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) egy lehetséges újabb hitel felvételéről, ám ha mégis sor kerülne egy újabb nemzetközi kölcsön lehívására, azt szerinte kizárólag infrastruktúra-fejlesztésre kellene fordítani. Mint arról már beszámoltunk, Jeffrey Franks, a Valutaalap romániai küldöttségének vezetője július elején, az újabb hitelrészlet átutalásáról született döntés után kijelentette: a washingtoni pénzintézet a bukaresti kormány jelzésére vár annak érdekében, hogy megkezdjék a tárgyalásokat egy esetleges új, Romániának nyújtandó hitelcsomagról szóló megállapodásról. (Románia tavaly márciusban kötött finanszírozási megállapodást az Európai Unióval, a Nemzetközi Valutaalappal és más nemzetközi pénzintézetekkel, a hitel összértéke közel 20 milliárd euró).

Franks szerint Románia esetében elővigyázatossági vagy készenléti megállapodás jöhetne szóba a jövő év folyamán, a román kormánynak azonban mindkét esetben újabb kötelezettségeket kellene vállalnia a strukturális reformok gyakorlatba ültetése terén. Újságírói kérdésre válaszolva tegnap Emil Boc közölte, kormányának jelenleg nem áll szándékában tárgyalásokat folytatni egy újabb kölcsönről. „Amennyiben mégis sor kerülne egy újabb hitelfelvételre, azt kizárólag infrastruktúra-fejlesztésre fordítanánk, ez jelenti ugyanis az egyedüli megoldást a munkahelyteremtésre és a költségvetési bevételek növelésére” – állapította meg a kormányfő.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 14., szerda

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint

Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint
2025. május 14., szerda

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)

Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)
2025. május 13., kedd

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint

Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.

Alapélelmiszerek: jót tett az árréskorlátozás a miniszter szerint
2025. május 13., kedd

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is

Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.

A múlt heti sokkhatás után tovább erősödött a lej az euróhoz mérten, csökkent a ROBOR is
2025. május 13., kedd

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból

Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.

Tánczos: június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból
2025. május 13., kedd

Adóemeléshez vezethet a költségvetési válság Ilie Bolojan szerint

Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.

Adóemeléshez vezethet a költségvetési válság Ilie Bolojan szerint
2025. május 13., kedd

Munkaerőhiányra panaszkodnak a fuvarozók

Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.

Munkaerőhiányra panaszkodnak a fuvarozók
2025. május 13., kedd

Borús kilátások: rontotta Románia gazdasági növekedési kilátásait az EBRD

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.

Borús kilátások: rontotta Románia gazdasági növekedési kilátásait az EBRD
2025. május 13., kedd

Stagnált áprilisban az infláció, a szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben

Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Stagnált áprilisban az infláció, a szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben
2025. május 13., kedd

Roncstraktorprogram újratöltve: ki kell szűrni az ügyeskedőket

Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.

Roncstraktorprogram újratöltve: ki kell szűrni az ügyeskedőket