Fotó: Végh Balázs
2010. augusztus 20., 08:002010. augusztus 20., 08:00
A sepsiszentgyörgyi Extravaganza Events rendezvényszervező iroda Hargita, Kovászna és Brassó megyében szervez céges és magánrendezvényeket. Butyka Judit tulajdonos lapunknak elmondta, ügyfelei általában azért fordulnak szakcéghez, mert van pénzük, de nincs idejük a szervezésre, ugyanakkor profi szolgáltatást szeretnének, zökkenőmentes esküvőt, és hogy minden vendégük maradéktalanul elégedett legyen. A szakember szerint pedig aki már a rendezvényszervezésre is figyelmet fordít, nem spórol a kiadásokkal.
Nem olcsó mulatság egyébként a nagy nap megszervezése, tudtuk meg. Egy szokványos lakodalmas menü fejenként 100–120 lejbe kerül, aki pedig spórolni akar, annak is legalább 75–80 lejjel kell vendégenként számolnia. Ha azonban az ifjú pár vagy a szülők különleges fogásokkal, delikáteszekkel akarják elkápráztatni a meghívottakat, egy főre a vendéglői menü ára elérheti a 180–200 lejt is. A menyaszszonyi ruha kölcsönzése 500 lej és a csillagos ég között alakul, a vételár ritkán megy 1000 lej alá, míg 100 lej alatt nem nagyon találni ízléses virágcsokrokat.
Ehhez még hozzáadódnak természetesen a különböző díszítőelemek, a vendégeknek nálunk is egyre gyakrabban biztosított kis ajándéktárgyak. Egy neve elhallgatását kérő vőlegény lapunknak elmondta, valójában a lakodalom után lehet csak felmérni, mennyi volt a kiadás. „Mindennap meg kell vásárolni valamit, és gyakoriak a váratlan kiadások” – részletezte. A fiatalember szerint a férfiak számára nem annyira fontos, „de titkon minden lány egy álomesküvőről álmodik, ezért valamennyi menyasszony megérdemli a lehető legszebb lakodalmat”.
Kolozsváron a gazdasági világválság ellenére nem változott számottevően a házasságkötések aránya az utóbbi három évben. Maria Munthiu, a kolozsvári lakosságnyilvántartó és anyakönyvi hivatal vezetője a Krónikának elmondta, 2008-ban, a válság előtti utolsó évben az első hét hónapban 1282 párt eskettek, 2009-ben ugyanebben az időszakban a válság dacára 1323-ra nőtt az egymásnak örök hűséget fogadók száma.
Bár nem számottevően, idén kissé alább hagyott a kolozsváriak házasodó kedve, augusztus elsejéig 1265 pár mondta ki az anyakönyvvezető előtt a boldogító igent. Ennek ellenére az esküvői szolgáltatásokat nyújtó cégek igencsak megsínylették a válságot. Az egyik belvárosi menyasszonyiruha-kölcsönző tulajdonosa arról számolt be lapunknak, hogy forgalma tavalyhoz képest 75 százalékkal csökkent, míg a vele szemben található üzlet vezetője közölte, ha nem is csökkent felére a forgalmuk, jóval kevesebb menyaszszonyi ruhát tudtak idén eladni.
Kevésbé drasztikusan, de az esküvőknek helyet adó vendéglők forgalma is csökkent, az egyik belvárosi vendéglő igazgatója lapunknak elmondta, a korábbi évekhez képest mintegy tíz százalékkal kevesebb esküvőt rendezte náluk.
Sepsiszentgyörgyön is csekély mértékben csökkent a házasságkötések száma az elmúlt évhez viszonyítva. Idén augusztus közepéig 253 pár mondta ki a boldogító igent, míg tavaly a hasonló periódusban 275 pár házasodott össze.
A rendezvényszervezők, vendéglátósok, virágkötők szerint az esküvői szokásokat minden esetben a fiatalok, a szülők társadalmi státusa, anyagi helyzete határozza meg. Kovács István, a Park vendéglő tulajdonosa, a Sepsiszentgyörgyi Vendéglátó Egységek Szövetsége (SVESZ) elnöke a Krónikának elmondta, tapasztalata szerint egyre több ifjú pár szervez nagyszabású lakodalmat. Viszont egyértelműen a gazdasági válság számlájára írható, hogy a meghívottak közül kevesebben jelennek meg, mint korábban. „Egy 120 személyes lakodalomra régebben a meghívottak 90 százaléka elment, ma már 65–70 százalékos a jelenlét” – részletezte a szakember.
Szerényebben. Rányomta a válság a bélyegét a lakodalomszervezésre is Fotó: Mediafax |
A meghívottaknak ugyanis – az íratlan szabályok értelmében – kisebb összeget kell adniuk vagy olcsóbb ajándékot kell vásárolniuk, ha nem vesznek részt a lakodalomban, csak előtte vagy utána megajándékozzák a fiatal házasokat. Kovács István tapasztalatai szerint azonban aki lefoglal egy elismert éttermet, általában nem spórol az ételen.
Az viszont egyre elterjedtebb, hogy olcsón, de hozzáértés nélkül minden kiskocsma elvállalja az esküvő lebonyolítását, ami gyakran csalódást okoz, hiszen nem megfelelő az ételek és a felszolgálás minősége. Kovács szerint meglátszik a rendezvény színvonalán, ha valaki csak azért szervez lakodalmat, hogy bevételhez jusson, és nagy a kockázat, hogy a számításai mégsem jönnek be.
Ferencz Róza, a sepsiszentgyörgyi Dália virágüzlet alkalmazottja lapunknak elmondta, a fiatalok esküvőre szánt költségvetése már a virágüzlet kiválasztásakor kiderül. Egy üzletet választanak, ha több pénzt szánnak a virágra, egyedit és különlegeset szeretnének, és másik szolgáltatót keresnek, ha megelégszenek egyszerű csokorral, de nem fizetnének túl sokat érte.
Nincsen jelentős csökkenés a házasságkötések terén Szatmárnémetiben sem – tudtuk meg Ionel Torjától, a lakosság-nyilvántartó hivatal vezetőjétől. „2008-ban 871, tavaly 834, idén augusztus közepén pedig 441 házassági anyakönyvi kivonatot bocsátottunk ki. A nyári időszakban szombaton és vasárnap is dolgozunk, így most szombatra 33, vasárnapra pedig 5 esküvőt jegyeztünk elő” – részletezte az intézményvezető. A szatmárnémeti Éden virágüzlet tulajdonosa szerint a virágmegrendelések sem estek vissza az utóbbi évekhez képest, nagyjából ugyanannyi vágott virágot értékesítenek ma is, mint tavaly vagy tavalyelőtt ilyenkor.
„Annyi változás van talán, hogy az olcsóbb virágokat jobban keresik, de még mindig holland áruval dolgozunk, mert a hazai nem elég jó minőségű” – fogalmazott Krisztina, aki szerint a rózsa a legkedveltebb esküvői virág. Tóth Erzsébet, aki menyasszonyi ruhákat és kiegészítőket forgalmazó boltot üzemeltet Szatmáron a Krónikának elmondta, április–május között 15 százalékos visszaesést tapasztalt, ám június–augusztus folyamán megtérült a kiesés, hiszen ekkor sokkal többen vásárolnak, bérelnek tőle. „Ez korábban is így volt, természetes, hogy a többség nyáron rendez esküvőt, és az emberek ezen nem igazán spórolnak mifelénk. A klienseim fele bérel, fele megvásárolja a ruhát. Korábban volt egy időszak, amikor csak béreltek, de aztán hamar visszaállt az egyensúly” – részletezte az üzletvezető. Egyébként a megkérdezett főtéri vendéglők sem panaszkodtak, elmondásuk szerint a vártnál jóval kisebb volt a visszaesés, és ma is sokan rendeznek lakodalmi vacsorát vendéglőben.
Eközben úgy tűnik, Csíkszeredában nincs negatív hatással az esküvők szervezésére és lebonyolítására a gazdasági válság. A polgármesteri hivatal nyilvántartása szerint az idei esküvők száma megegyezik a 2009-es, valamint a 2008-as számokkal: a hét elejéig összesen 156 pár kötött házasságot, augusztusig 2009-ben 160-an, míg 2008-ban 168-an fogadtak örök hűséget. Tódor Etelka, a Fenyő Hotel ügyvezető igazgatója a Krónikának elmondta, a lakodalmak lebonyolítására fenntartott terem maximálisan ki van használva, hiszen októberig egyetlen szabad időpontjuk sincs.
„Mi nem érezzük a válságot az esküvők kapcsán, nálunk a böjti időszak kivételével minden pénteken és szombaton lakodalom van” – fogalmazott. Az ügyvezető elmondta, klienseik ritkán alkudoznak, hiszen tudják, mire számíthatnak a város legelitebb szállodájában, ahol egy esküvői menü ára 100–110 lej körül mozog. Egy, a sétálóutcában található, a város legrégibb virágüzletének eladója elmondta, nem csökkent a menyaszszonyi csokrok iránti kereslet. Ugyanakkor a szomorú gazdasági helyzet ellenére újabb menyasszonyiruha-kölcsönzők nyíltak a városban, és az eladók szerint van igény a ruhákra. „Egy pár életében az esküvő napja a legszebb, így olyankor a legfontosabb szempont a ruha kiválasztásánál, hogy tökéletes legyen” – fogalmazott a kölcsönzőben dolgozó eladó. Elmondása szerint idén is gyakoribbak a kölcsönzések, de 4-5 ruhát el is adtak nyár elejétől.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.