2010. február 11., 14:482010. február 11., 14:48
A tisztségviselő nem \"új ember\" ebben a hivatalban, hiszen tanácsosa volt a korábbi biztosnak, Erős Viktornak. A CNVM a magyarországi Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) a testvérintézménye, bár ez utóbbi több funkciót lát el, nevezetesen a bankfelügyeletet, a tőkepiaci, a nyugdíjpénztári, a biztosítási felügyeletet, illetve a pénzmosás elleni tevékenységeket. Romániában ennek az öt területnek különálló szakhatóságai vannak, a CNVM a tőkepiaci felügyelettel összefüggő, meglehetősen összetett feladatokat végzi.
Králik Lóránd kifejtette: a romániai tőkepiac gyengén kapitalizált, az értéktőzsdén mintegy 80 céget jegyeznek, ezen kívül működik a tömegprivatizáció során létrejött RASDAQ piac, amelyen csaknem kétezer vállalatot jegyeznek. Králik Lóránd szerint az országban sok a \"független\" brókercég, amely nem bankoktól vagy multinacionális csoportoktól függ. Míg például Magyarországon tíznél is kevesebb ilyen cég van, Romániában több mint hetven működik egy jóval kisebb piacon - tette hozzá.
Addig nincs is baj, amíg ezek a brókercégek megélnek a piacon, és lojális konkurencia folyik közöttük - mutatott rá -, a válság idején azonban, amikor nehezebb helyzetbe kerülnek, mind az egymás közötti viszony, mind a befektetőkkel való kapcsolat minősége romlik. Ilyen körülmények között a tőkepiaci felügyeletnek olykor határozottan kell fellépnie. Tavaly hat brókercég szüntette be tevékenységét, ebből háromnak a CNVM vonta be az engedélyét különféle szabálytalanságok miatt.
A biztos szólt arról, hogy a brókercégek ügyfeleinek nagy része azt hiszi önmagáról, hogy elég jól tájékozott, kiigazodik a bonyolult szabályrendszerben, azonban 98-99 százalékuk nincs tisztában azzal, hogy milyen jogokat biztosít számukra a romániai törvénykezés. Bizonyos brókercégek ezzel vissza is élnek, nem adják meg számukra a megfelelő tájékoztatást - mondja a biztos, hangsúlyozva, hogy emiatt Romániában a befektetővédelem erősítése elsőbbséget élvező feladat.
Králik Lóránd fontosnak nevezte, hogy a romániai önkormányzatok bátrabban éljenek a kötvénykibocsátás eszközével, amelynek számos előnye van a banki finanszírozással szemben. A tőkefelügyeleti biztos sajnálattal állapította meg, hogy Székelyföldön, a magyar többségű területen, ahol főleg a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) tisztségviselői vezetik a helyhatósági intézményeket, egyetlen önkormányzati kötvénykibocsátás sem történt. Az önkormányzati vezetők számára, úgy tűnik, sokkal kényelmesebb az államtól várni a \"leosztott pénzeket\", - jegyezte meg, hozzátéve, hogy a forráshiányos időkben, amikor költségvetési megszorítások vannak, a kötvénykibocsátás lehetősége felértékelődik.
Egyébként már van olyan bank, amely a kötvénykibocsátáshoz kapcsolódó komplett finanszírozási csomagokat kínál önkormányzatoknak - fűzte hozzá. Akik élnek ezzel, például európai uniós pályázatokhoz megteremhetik így az önrészt, illetve felhasználhatják úthálózat, csatornahálózat fejlesztéséhez, különféle közmunka-beruházásokhoz. Ha például több önkormányzat összefog, a szindikált kötvénykibocsátást akár regionális turisztikai fejlesztéseknél is alkalmazhatják - mondta Králik Lóránd.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.