2010. július 14., 14:492010. július 14., 14:49
„Jelenleg nem folynak tárgyalások erről. Mi azért léptünk be a kormánykoalícióba, hogy kormányozzunk. De ha nem veszik figyelembe a válságkezelési javaslatainkat, ha nem fogadják el ezeket, ha a költségvetési tervezet, amelyet október 15-éig be kell mutatni a parlamentnek, nem tartalmazza az általunk javasolt intézkedéseket, akkor a 2010-es utolsó negyedévi Szövetségi Képviselők Tanácsa figyelembe kell hogy vegye ezt a lehetőséget is.
Mert részt akarsz venni a kormányzásban, felvállalod a rokonszenv elvesztését a népszerűtlen intézkedések bevezetésével, de ha azok az intézkedések, amelyeket be kell vezetni, nem feltétlenül szükségesek, és nem azok, amelyeket mi javasoltunk vagy mi támogatunk, akkor újra kell gondolnod a teljes tevékenységedet” – részletezte Lakatos. Szerinte az RMDSZ-nek a kormányzati tevékenységgel szembeni elégedetlenségei egyebek közt a gazdaságélénkítő intézkedések hiányából fakadnak. Arra a kérdésre, hogy az RMDSZ-es képviselők támogatnának-e egy esetleges bizalmatlansági indítványt, amelyet az ellenzék kezdeményezne, Lakatos nemmel válaszolt.
„Mi megpróbálunk minden intézkedést elfogadtatni a költségvetés parlamenti vitájáig. Ez lesz a koalíció szakítópróbája, nem a bizalmatlansági indítvány. Ha nem támogatja a parlamenti többség a büdzsét, le kell cserélni a kormányt” – szögezte le.
Lakatos bejelentését követően a Mediafax hírügynökség több RMDSZ-es honatyát is megszólaltatott a kérdésben. Közülük Fekete András Levente, a szövetség szenátusi frakcióvezetője elmondta, az alakulaton belül eddig még nem tárgyaltak komolyan a kormányból való kilépésről, azonban hozzátette, természetes, hogy vannak, akik ezt támogatnák. Állítása szerint a szövetség újratárgyalná és újraelemezné a kormányzati partnerséget, ha a koalíciós partnerek nem fogadják el az RMDSZ ötleteit, amelyek alapvetően jók lennének Romániának. Fekete elmondta, ő a kormányban maradás mellett van, főleg hogy egy esetleges kilépést gyávaságnak és haszonlesésnek minősíthetnének.
Amennyiben a kormány nem teljesíti minden, személyzet- és költségcsökkentéssel kapcsolatos vállalását , akkor elképzelhető, hogy a Boc-kabinet ismét megtapasztalhatja, hogy demokrata-liberális honatyák is megszavaznak majd egy esetleges bizalmatlansági indítványt – jelentette ki tegnap Traian Igaş, a PDL szenátusi frakcióvezetője. „Van egy egyezség a kormány és a PDL-frakciók között: mi támogatjuk a kabinetet, de az a feltételünk, hogy gyorsan és hatékonyan cselekedjenek. Mi tartottuk magunkat vállalásunkhoz, az a kérésünk, a kormány, a miniszterek is tegyék ezt. Ha mégsem így történik, nehezen elképzelhető, hogy a kollégák megértők lesznek” – szögezte le Traian Igaş. |
„Elmondtam a marosvásárhelyi SZKT-n is, hogy ha nem javul a kormányzati munka, akkor nincs értelme támogatnunk ezt a kormányt. Evidens, hogy ezt a döntést nem egyik napról a másikra kell meghozni, elemeznünk kell a helyzetet, s azt követően döntenek majd a kompetens fórumok” – fogalmazott hasonlóképpen Erdei Dolocki István képviselő, aki szintén úgy látja, hogy ha nem veszik figyelembe az RMDSZ javaslatait, akkor nincs értelme kormányon maradni.
Gyerkó László szenátor eközben mindössze annyit jegyzett meg, hogy a kormányból való kilépésről még nem esett szó a szövetségen belül. „Nem mondhatok véleményt, amíg nem tárgyaltam az RMDSZ vezetőivel. Vásárhelyen az SZKT-n ez a téma még nem került szóba” – jelentett ki Gyerkó.
A koalíciós partner demokrata-liberálisok köréből lapzártánkig Sulfina Barbu képviselő kommentálta az RMDSZ szándékát. Mint hangsúlyozta, veszteség lenne, ha a szövetség kivonulna a kormányból. „Az RMDSZ mint kormánytag egy sor olyan intézkedéssel állt elő, amelyek segítenék az üzleti környezetet, illetve a kis- és közepes vállalkozásokat.
Ezeket megvizsgáljuk. Ha további olyan javaslatokkal jönnek, amelyek gyakorlatba ültethetőek, mi készek vagyunk olyan döntéseket hozni, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy 2011 már a gazdasági növekedés éve legyen” – fogalmazott Barbu, aki szerint a jövő év költségvetés-kidolgozását követően az RMDSZ-nek nem lesz oka kilépni a kormánykoalícióból.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.