Számlafogyókúra. A mobilalkalmazás energiatakarékosságra ösztökélő tanácsokat ad, amelyeknek költségcsökkentő hatásuk van
Fotó: Jakab Mónika
Romániában és Európában is egyedinek, innovatívnak számító mobiltelefonos alkalmazást dolgozott ki a Kolozsvári Műszaki Egyetem akadémikusai által alapított startup. A Renergia nevű ingyenes, fenntarthatóságot szolgáló applikáció statisztikai adatok és a mesterséges intelligencia által „felügyelt” valószínűségszámítás alapján kiszámítja otthonunk energiafogyasztását, becslést közöl az áram- és hőigénnyel járó költségekről, segítséget nyújt az energiahatékonyság növelése, a kiadások csökkentése érdekében.
2023. december 18., 09:482023. december 18., 09:48
Az Energy Advisor nevű, kolozsvári székhelyű induló innovatív vállalkozás azzal büszkélkedik, hogy Romániából egyedüli startupként hívták meg az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) 28. éghajlatváltozási konferenciájára (COP28). December elején a világ vezetői Dubajban gyűltek össze a globális éghajlat-politikai csúcstalálkozón. A Kolozsvári Műszaki Egyetemmel elsőként együttműködő, a felsőoktatási intézmény akadémikusai által alapított startup közleménye szerint
A spórolás mértéke persze nagyban függ a lakásban használt háztartási eszközök konfigurációitól, illetve különösképpen az épületszigeteléstől. Felhívják a figyelmet, hogy egy romániai háztartás úgynevezett karbonlábnyoma átlagosan 2200 kilogramm szén-dioxidot tesz ki évente, azaz ennyi üvegházhatású gáz kerül közvetetten és közvetlenül a levegőbe az emberi életmód lakásban kifejtett, mindennapi tevékenységei révén.
Fotó: Renergia.ro/képernyőmentés
„A Renergia által ajánlott megközelítés innovatív és egyedi, ma ehhez hasonló nincs Romániában és egész Európa szintjén sem.
– Alexandru Mureșan vezérigazgató. Hozzátette: Romániában óriási az energiapazarlás mértéke, ezért népszerűsíteni kell a hatékonyságnövelést célzó intézkedéseket, illetve a megújuló energia használatát. Ugyanis ezek egyrészt növelik az ellenállóképességünket a központosított forrásoktól való függőségünk csökkentésével, másrészt a lakosok otthoni kényelmi szintje is javul.
A Renergia mobilalkalmazás ingyenesen letölthető a Google Play és az AppStore áruház segítségével is. Felhasználó létrehozása után rákérdeznek az otthon típusára (tömbházlakás vagy ház), hány személy lakik benne, hány négyzetméter alapterületű, milyen építőanyagból készült, melyik településen található, hogyan fűtik, hőszigetelt-e, milyen régiek az esetlegesen használt háztartási eszközök (hűtő, mosogatógép, elektromos főzőlap, sütő, mikrohullámú sütő, légkondi, mosógép, ruhaszárító gép), vannak-e okoskonnektorok a lakásban, illetve milyen égőket használnak. Mindezek ismeretében az alkalmazás kioszt a profilunknak egy fenntarthatósági besorolást (egy ötös skálán kezdő, újonc, tudatos, proaktív vagy pártfogó minősítést adnak), illetve becslést közöl éves karbonlábnyomunkról.
Fotó: Renergia.ro/képernyőmentés
A fogyasztás menüpont alatt az applikáció havi lebontásban becslést közöl a villanyárammal és fűtéssel járó költségeinkről, éves energiaigényünkről.
Például a régi mosógép újra cserélése – az általunk megadott paraméterek alapján – 87 lejt tart a kasszában, de már csak bepakolt ruha megfelelő mennyiségét jól szabályozva is 26 lejt spórolhatunk. A legnagyobb hasznot hozó tétel (amely klímahatás szempontjából is maximális minősítést kap) napelemek telepítése, amely a Renergia számításai szerint évente 2519 lejes megtakarítást eredményez.
Egy másik menüpontban azt is kiszámolja az alkalmazás, mekkora teljesítményű fotovoltaikus rendszerre lenne szükségünk, az mennyi áramot termelne, mekkora spórolást eredményezne, illetve mennyivel csökkentené karbonlábnyomunkat. Az opció azt a lehetőséget is felkínálja, hogy szakcég megkeressen ajánlatával. A fejlesztők azt is tervezik, hogy például „zöldhitelt” biztosító pénzintézetekkel is együttműködjenek.
Fotó: Pixabay.com
Egyébként a statisztikai adatokat valószínűségszámítással, a mesterséges intelligencia segítségével feldolgozó mobilalkalmazást 12 szakember fejlesztette ki, akik az energetika, matematika, szofterfejlesztés, marketing területén tevékenykednek. Eddig több mint 300 ezer eurót fektettek be a fejlesztésekbe, amelyek 2022 júniusában indultak, a gyakorlati megvalósítás pedig idén januárban kezdődött.
Dan D. Micu kutatási igazgató szerint a Renergia több mint 500 tudományos dolgozat, 45 könyv és több mint 100 kutatási projekt eredményeinek összegzése, „csúcspontja”. Hangsúlyozta: a kifejlesztett algoritmus olyan kritikus időszakban siet a romániai társadalom és a széleskörű nemzetközi nyilvánosság segítségére, amikor számos válsággal és azok következményeivel kell szembesülni. Ugyanakkor a Renergia hozzájárul a globális célkitűzés, a klímasemlegesség eléréséhez is a lakások szegmensében.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
1 hozzászólás