Románia egyre inkább felzárkózik a Nyugat-Európában alkalmazott fizetésekhez az információtechnológiai ágazatban – derül ki egy elemzésből, mely szerint tavaly egy itteni programozó bruttó bére szinte annyi volt, mint egy holland IT-fizetés.
A munkaerőpiac az idei évet az elbocsátások jegyében kezdte: sorra érkeznek a hírek az IT-szektorból utcára kerülő emberekről. Még legalábbi két ágazat is bajban van elemzők szerint.
Az IT-szektorban érdekelt cégek átlagosan a profit 26,7 százalékát veszíthetik el az ágazati adókedvezmények megszüntetése nyomán az előzetes becslések szerint.
Idén szeptemberben augusztushoz képest 70 lejjel (1,4 százalékkal) 5228 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8553 lej volt szeptemberben, 110 lejjel több, mint az előző hónapban.
Egyre elképesztőbb idő alatt fogy el egy-egy régióban a napelemes áramtermelő rendszerek lakossági vásárlását támogató Zöld ház program pénzkerete.
Elbocsátja alkalmazottainak 10 százalékát a legnagyobb román informatikai cég, az UiPath – jelentette be a vállalat kedden.
Egy kiberbiztonsággal foglalkozó nemzetközi platform információi szerint hackertámadás érte az ország egyik legnagyobb információtechnológiai vállalatát, az NTT Data Romániát.
A közszférában dolgozók közel 90 százaléka túlbecsüli magát, és tévesen azt hiszi, hogy fejlett digitális készségekkel rendelkezik csupán annak köszönhetően, hogy tud böngészni az interneten – derül ki az APSAP Képzési Központ felméréséből.
Románia az Amerikai Egyesült Államokat és Oroszországot is megelőzi az 1000 főre eső információtechnológiai (IT) szakemberek száma tekintetében: európai éllovas és globálisan a 6. helyen áll.
Egy „IT-guru”, egyetemi oktató arra figyelmeztet, hogy az információtechnológia romániai fellegvárának tartott Kolozsváron az ágazat elért egy bizonyos határt, amelyet csak megújulással, a BMW-vel kötött partnerséghez hasonló megoldásokkal tud átlépni.
Romániában és Európában is egyedinek, innovatívnak számító mobiltelefonos alkalmazást dolgozott ki a Kolozsvári Műszaki Egyetem akadémikusai által alapított startup.
Romániában évente mintegy 7-8 ezer informatikus szerez egyetemi oklevelet, de a romániai IT-piacnak legalább 20 ezer szakemberre lenne még szüksége – jelentette ki a kutatásért, innovációért és digitalizációért felelős minisztérium egyik államtitkára.
Közel 220 ezer programozó dolgozik jelenleg a hazai információtechnológiai ágazatban, akik idén a hazai össztermék (GDP) mintegy 8 százalékához járulhatnak hozzá.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben az informatikai iparágban dolgozóknak adómentességet biztosító új rendelet. Az új előírások a versenyszférában és az állami szektorban dolgozókra is érvényesek.
Az ösztönző bérek, magánegészségügyi és nyugdíjbiztosítás mellett rendszeresen megszervezett közösségi összejövetelekkel, sportolási lehetőségekkel vagy masszás- és fesztiválbérletekkel kívánják egyes munkaadók vonzóvá tenni a munkahelyeket.
Meghaladta az 5000 lejt, vagyis az 1000 eurót novemberben a Kolozs megyei nettó átlagbér – irányította rá a figyelmet az Actualdecluj.ro portál.