Inflációs sokk az építőtelepeken is. Kénytelen növelni a beruházásokra szánt keretet a román kormány
Fotó: Rab Zoltán
Veszélybe került a nagy infrastrukturális fejlesztések végrehajtása az országban az építőanyagok drágulása miatt, emiatt a kormány – engedve az árkiigazítást követelő építőipari vállalatok nyomásának – sorra egészíti ki az állami beruházások már megítélt költségvetését.
2022. november 15., 07:322022. november 15., 07:32
Folyamatban lévő állami beruházások tucatjainak költségét kénytelenek felsrófolni a román hatóságok az építőipari anyagok árának drágulása következtében. Az országban valamivel több mint egy év leforgása alatt 15 és több mint 100 százalék közötti áremelkedés volt tapasztalható az építőanyagok piacán, gyakorlatilag minden megdrágult a vasbetontól, téglától kezdődően a faanyagokon át a rézig és a kavicsig.
A romániai vállalatvezetők az építőipari és kiskereskedelmi árak erőteljes emelkedésére számítanak a következő három hónapban – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Idén nyáron az ország legnagyobb közúti építővállalata, az UMB Spedition zsarolásnak is beillő nyomásgyakorlásba fogott a hatóságokkal szemben. A Dorinel Umbrărescu üzletember tulajdonában lévő társaság azt követelte a kormánytól, hogy az infrastruktúraépítési költségeket emeljék az alapanyagok drágulásához mérten. A cég egyúttal kezdeményezte állami közbeszerzéseken nyert megbízatásai békés úton történő felmondását a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaságnál (CNAIR), egyúttal júliusban felfüggesztette a munkát a munkatelepein.
A román „aszfaltkirálynak” is nevezett Umbrărescuhoz hasonlóan korábban más építőipari vállalkozók is azzal fenyegetőztek, hogy felfüggesztik a közbeszerzéseken elnyert infrastrukturális munkálatok végrehajtását az árrobbanás következtében.
Hatott a fellépés: a román kormány beismerte, hogy a posztCovid-korszak, az energiaválság és a Fekete-tenger térségében kirobbant háborús konfliktus kiváltotta előre nem látható helyzet krízist okozott az építőiparban, és veszélybe sodorta a nagy infrastrukturális beruházások végrehajtását. A Nicolae Ciucă vezette kabinet sürgősségi rendeletet fogadott el a már megkötött szerződésekben rögzített árak kiigazításáról, bizonyos többletköltségek elszámolásáról.
Az állami árkiigazítás keretében a CNAIR a napokban hozzájárult az észak-erdélyi autópálya Magyarnádas és Berettyószéplak közötti, 13,5 kilométeres szakaszának kivitelezéséről szóló szerződés értékének 19,1 százalékos emeléséhez. Ennek nyomán a török Nurol társasággal kötött szerződés értéke 384,14 millió lejről 457,49 millióra emelkedett. Ennek a sztrádaszakasznak egyébként eddig több mint 50 százalékával elkészült a kivitelező. De persze a költségek felsrófolásának legfőbb haszonélvezője az UMB Spedition, amely számára októberben hat nagyszabású sztrádaépítés esetében foganatosított árkiigazítást a közúti infrastruktúrát kezelő állami társaság. Ezek közül egy szerződés értéke 16, a többié 21, 22, valamint 23 százalékkal emelkedik, az építőipari vállalat pedig 747 millió lejjel nagyobb összeghez jut a közbeszerzésen megállapított költséghez képest.
Ennek kivitelezésére hat társaság jelentkezett, a versenytárgyaláson meghirdetett ár pedig 3,9 milliárd euró, ami azonban kormányzati illetékesek szerint sem reális már.
Mint arról beszámoltunk, a bukaresti kormány októberben jóváhagyta a Kolozsvárra tervezett metróvonal költségeinek megemelését, ennek alapján a 21 kilométeres földalatti az eredeti tervekhez képest 35 százalékkal kerül többe, és 2,7 milliárd lejbe kerül. Megemelték a hatóságok egy nagyszabású vasúti infrastruktúrafejlesztés költségét is. A Brassót Segesvárral összekötő vasúti pálya 83 kilométeres szakaszának felújítására 23,69 millió lejjel többet ítéltek meg nemrég az Alstom társaságnak, amely így több mint 3 milliárd lejért korszerűsítheti az érintett szakaszt.
Újabb esélyt kapott a kolozsvári metróvonal megépítésének terve, miután szerdán jóváhagyta a kormány a megemelt költségeket. Eszerint a kincses várost Szászfenessel összekötő metróvonal a korábbi becslésekhez viszonyítva 35 százalékkal kerül többe.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
szóljon hozzá!