Fotó: Székelyhon
Vége a hosszabbításnak: csütörtökön lejárnak a csődbe ment Euroins társaságnál megkötött kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) – figyelmeztet a Pénzügyi Felügyelet (ASF). A hivatalos tájékoztatás szerint kivételt képeznek az úgynevezett garanciakötvények, amelyek érvényessége a 2014/85-ös számú törvény rendelkezéseivel összhangban csak 2024. február 5-én szűnik meg.
2023. december 07., 13:292023. december 07., 13:29
Azoknak a gépjárművezetőknek tehát, akik még rendelkeznek az Euroinsnál kötött gépjármű-felelősségbiztosítási kötvénnyel, új szerződést kell kötniük, mivel az Euroins által kiállítottak 2023. december 8-ától már nem érvényesek.
A hivatalos tájékoztatás szerint a törvény értelmében a megszűnt biztosítási kötvények esetében a biztosítónak már nem kell bejelenteni a biztosítási szerződés megszűnését.
Amint arról korábban írtunk, a Pénzügyi Felügyelet 2023. március 17-án vonta vissza az Euroins Románia működési engedélyét a biztosítótársaság fizetésképtelenségre hivatkozva. A hatóság azt követően döntött a működési engedély visszavonásáról, hogy a cég nem tett eleget a fizetőképessége helyreállítását célzó felszólításoknak. A bukaresti ítélőtábla április 28-án elutasította az Euroins Romániának azt a kérését, hogy függessze fel a Pénzügyi Felügyelet döntését a biztosítótársaság működési engedélyének visszavonásáról. Ítéletében a bíróság megállapította, hogy az ASF döntése jogszerű volt.
Június 9-én pedig a bukaresti törvényszék úgy döntött, indulhat a csődeljárás az Euroins biztosítótársaság ügyében, és ezzel az is eldőlt, hogy meddig maradhatnak érvényben azok a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások, amelyeket a tavaly év végén még 32,7 százalékos piaci részesedéssel rendelkező társaságnál kötöttek meg az autótulajdonosok.
Az akkor meghatározott lejárati határidő 2023. szeptember 8-a volt. Augusztus végén aztán – látva, hogy még 1,8 millió Euroins-kötvény van érvényben – a bukaresti kormány úgy határozott, december 8-áig meghosszabbítja ezek érvényességét. Ez az utolsó határidő jár le most.
Ahogy az várható volt, csütörtöki ülésén a bukaresti kormány három hónappal meghosszabbította a becsődölt Euroins társaságnál megkötött kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási kötvények (kgfb/RCA) érvényességét.
Annak érdekében pedig, hogy a december eleji rohamban a sofőröknek ne kelljen attól tartaniuk, hogy horibilis árakon kötnek új biztosítást,
A korábbi határozat ugyanis október 10-én hatályát veszítette volna. Marcel Ciolacu miniszterelnök akkori megfogalmazása szerint pedig, ha nem hosszabbítanának, a téli ünnepekre emelkednének a tarifák.
Mint ismeretes, a bukaresti kormány április elején hat hónapra fagyasztotta be a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások árát, és erre az időszakra a biztosítási brókerek jutalékát is – a kötvények értékének 8 százalékára – korlátozták. A kgfb megkötésénél a biztosító társaságoknak az idei februári referenciaárat kell alkalmazniuk.
Az intézkedéstől a piac megnyugtatását és a kgfb-árak drasztikus növelésének megelőzését remélték, miután március közepén az ASF fizetésképtelenség miatt bevonta a kgfb terén piacvezető Euroins Romania biztosító működési engedélyét, és csődeljárást kezdeményezett ellene. Az Astra (2015), a Carpatica (2016), és a City Insurance (2021) után az Euroins volt nyolc év alatt már a negyedik nagy biztosító, amely tönkrement Romániában, valamennyiük portfóliójának jelentős részét a – dömpingáron kínált – gépjármű-felelősségbiztosítások tették ki. A bebukott biztosítókkal szembeni kárigények rendezését a biztosítási garanciaalap (FGA) vette át.
Meghosszabbítják az év végéig a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) árának befagyasztását; az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén fogadja el a kormány – közölte Marcel Ciolacu a kabinet ülésének elején.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!