Fotó: Székelyhon
Vége a hosszabbításnak: csütörtökön lejárnak a csődbe ment Euroins társaságnál megkötött kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) – figyelmeztet a Pénzügyi Felügyelet (ASF). A hivatalos tájékoztatás szerint kivételt képeznek az úgynevezett garanciakötvények, amelyek érvényessége a 2014/85-ös számú törvény rendelkezéseivel összhangban csak 2024. február 5-én szűnik meg.
2023. december 07., 13:292023. december 07., 13:29
Azoknak a gépjárművezetőknek tehát, akik még rendelkeznek az Euroinsnál kötött gépjármű-felelősségbiztosítási kötvénnyel, új szerződést kell kötniük, mivel az Euroins által kiállítottak 2023. december 8-ától már nem érvényesek.
A hivatalos tájékoztatás szerint a törvény értelmében a megszűnt biztosítási kötvények esetében a biztosítónak már nem kell bejelenteni a biztosítási szerződés megszűnését.
Amint arról korábban írtunk, a Pénzügyi Felügyelet 2023. március 17-án vonta vissza az Euroins Románia működési engedélyét a biztosítótársaság fizetésképtelenségre hivatkozva. A hatóság azt követően döntött a működési engedély visszavonásáról, hogy a cég nem tett eleget a fizetőképessége helyreállítását célzó felszólításoknak. A bukaresti ítélőtábla április 28-án elutasította az Euroins Romániának azt a kérését, hogy függessze fel a Pénzügyi Felügyelet döntését a biztosítótársaság működési engedélyének visszavonásáról. Ítéletében a bíróság megállapította, hogy az ASF döntése jogszerű volt.
Június 9-én pedig a bukaresti törvényszék úgy döntött, indulhat a csődeljárás az Euroins biztosítótársaság ügyében, és ezzel az is eldőlt, hogy meddig maradhatnak érvényben azok a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások, amelyeket a tavaly év végén még 32,7 százalékos piaci részesedéssel rendelkező társaságnál kötöttek meg az autótulajdonosok.
Az akkor meghatározott lejárati határidő 2023. szeptember 8-a volt. Augusztus végén aztán – látva, hogy még 1,8 millió Euroins-kötvény van érvényben – a bukaresti kormány úgy határozott, december 8-áig meghosszabbítja ezek érvényességét. Ez az utolsó határidő jár le most.
Ahogy az várható volt, csütörtöki ülésén a bukaresti kormány három hónappal meghosszabbította a becsődölt Euroins társaságnál megkötött kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási kötvények (kgfb/RCA) érvényességét.
Annak érdekében pedig, hogy a december eleji rohamban a sofőröknek ne kelljen attól tartaniuk, hogy horibilis árakon kötnek új biztosítást,
A korábbi határozat ugyanis október 10-én hatályát veszítette volna. Marcel Ciolacu miniszterelnök akkori megfogalmazása szerint pedig, ha nem hosszabbítanának, a téli ünnepekre emelkednének a tarifák.
Mint ismeretes, a bukaresti kormány április elején hat hónapra fagyasztotta be a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások árát, és erre az időszakra a biztosítási brókerek jutalékát is – a kötvények értékének 8 százalékára – korlátozták. A kgfb megkötésénél a biztosító társaságoknak az idei februári referenciaárat kell alkalmazniuk.
Az intézkedéstől a piac megnyugtatását és a kgfb-árak drasztikus növelésének megelőzését remélték, miután március közepén az ASF fizetésképtelenség miatt bevonta a kgfb terén piacvezető Euroins Romania biztosító működési engedélyét, és csődeljárást kezdeményezett ellene. Az Astra (2015), a Carpatica (2016), és a City Insurance (2021) után az Euroins volt nyolc év alatt már a negyedik nagy biztosító, amely tönkrement Romániában, valamennyiük portfóliójának jelentős részét a – dömpingáron kínált – gépjármű-felelősségbiztosítások tették ki. A bebukott biztosítókkal szembeni kárigények rendezését a biztosítási garanciaalap (FGA) vette át.
Meghosszabbítják az év végéig a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb/RCA) árának befagyasztását; az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén fogadja el a kormány – közölte Marcel Ciolacu a kabinet ülésének elején.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
szóljon hozzá!