Fotó: Jakab Mónika
Ahogy az várható volt, csütörtöki ülésén a bukaresti kormány három hónappal meghosszabbította a becsődölt Euroins társaságnál megkötött kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási kötvények (kgfb/RCA) érvényességét. A szeptember 8-án még érvényben levő biztosítások így december 8-áig érvényben is maradnak.
2023. augusztus 31., 15:172023. augusztus 31., 15:17
2023. augusztus 31., 18:502023. augusztus 31., 18:50
Marcel Ciolacu miniszterelnök a kormányülés első, sajtónyilvános felében azzal indokolta a döntést, hogy ha az eredeti szeptember 8-i határidővel érvényüket vesztenék ezek a kötvények, országos szinten jelentősen csökkenne a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással rendelkező autósok száma,
Amint arról korábban beszámoltunk, a kötvények érvényességének a meghosszabbítását a Pénzügyi Felügyelet (ASF) kérte. Valentin Ionescu, a Pénzügyi Felügyelet biztosítási- viszontbiztosítási ágazatának vezérigazgatója korábban úgy nyilatkozott, a javaslat azért született, mert mostanáig kevés kötvényt mondtak fel, és várhatóan sok lesz még érvényben szeptember elején. Rámutatott: amennyiben a Ciolacu-kabinet elfogadja a sürgősségi rendeletet, a kötvények felmondására valamikor december elején kerülhet sor.
Az év végéig érvényesek lehetnek a csődbe ment Euroinsnél megvásárolt kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások, miután a Pénzügyi Felügyelet (ASF) azt kéri a kormánytól, hogy hosszabbítsa meg az amúgy idén szeptember 8-án lejáró kötvények érvényességét.
A hatóság azt követően döntött a működési engedély visszavonásáról, hogy a cég nem tett eleget a fizetőképessége helyreállítását célzó felszólításoknak.
A bukaresti ítélőtábla április 28-án elutasította az Euroins Romániának azt a kérését, hogy függessze fel a Pénzügyi Felügyelet döntését a biztosítótársaság működési engedélyének visszavonásáról. Ítéletében a bíróság megállapította, hogy az ASF döntése jogszerű volt. Június 9-én pedig a bukaresti törvényszék úgy döntött, indulhat a csődeljárás az Euroins biztosítótársaság ügyében, és ezzel az is eldőlt, hogy meddig maradnak érvényben azok a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások, amelyeket a tavaly év végén még 32,7 százalékos piaci részesedéssel rendelkező társaságnál kötöttek meg az autótulajdonosok. Ugyanis a vonatkozó jogszabályok értelmében ettől a pillanattól számított 90 napon belül, azaz 2023. szeptember 8-án az Euroins által kibocsátott biztosítások már nem lesznek érvényesek.
Az Astra (2015), a Carpatica (2016), és a City Insurance (2021) után az Euroins nyolc év alatt már a negyedik nagy biztosító, amely tönkrement Romániában, valamennyiük portfóliójának jelentős részét a – dömpingáron kínált – gépjármű-felelősségbiztosítások tették ki. A bebukott biztosítókkal szembeni kárigények rendezését a biztosítási garanciaalap (FGA) veszi át.
Indulhat a csődeljárás az Euroins biztosítótársaság ügyében – döntött pénteken a bukaresti törvényszék, és ezzel az is eldőlt, hogy meddig maradnak érvényben a náluk kötött kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
A milánói Via Montenapoleone lett idén a világ legdrágább bevásárlóutcája, megelőzve a New York-i Fifth Avenue-t – áll a chicagói székhelyű Cushman & Wakefield globális kereskedelmi ingatlanszolgáltató szerdán közzétett éves jelentésében.
A Román Posta fokozatosan megkezdi a hatalmas veszteséget okozó postahivatalok bezárását, csökkentik az ott zajló tevékenységet – jelentette ki a hét elején Valentin Ștefan, a vállalat vezérigazgatója.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
Az energiapiac újbóli liberalizációja után akár 40 százalékkal is csökkenhet a 300 kilowattóránál (kWh) nagyobb energiafogyasztású háztartások számlája – közölte kedden Sebastian Burduja.
A szeptemberi 2,1 százalékról októberben 2,3 százalékra nőtt az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat kedden közzétett adataiból.
Magyarország aranykészlete meghaladja a Románia által felhalmozott tartalékokat, miután Budapest szeptember végén 94,5-ről 110 tonnára növelte az aranytartalékot.
A hétfőn jegyzett évi 5,58 százalékról 5,59 százalékra nőtt kedden a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
szóljon hozzá!